Makine Haber

Yeni normalin üretim süreçlerinde cobot yatırımı önem kazanıyor

Kapsamlı bir otomasyon çözümü geliştirmek; büyük bir zaman, bütçe ve planlama gerektiriyor. Üreticiler, harekete geçerek hızlı ve esnek bir şekilde üretime devam etmek istedikleri böyle bir dönemde, bu üç kaynağı da bulmakta zorluk çekebilirler. Bu soruna karşı çözüm; endüstriyel kolaboratif robotların kullanımını artırmak.

  • 20 Eylül 2021
Yeni normalin üretim süreçlerinde cobot yatırımı önem kazanıyor

Hajime SUGİYAMA
Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Grubu Endüstriyel IoT Lideri

Yeni normalde sosyal mesafeyi ve çalışanların sağlığını korumak, operasyon ve makineleri yeniden faaliyete geçirmek ve siparişlere yetişmek… Toplumun çoğu kesimi gibi üreticiler de, hiç hesaba katmadıkları çok sayıda zorluk yaşıyorlar ve büyük bir kısmı azalan bütçelerle karşı karşıya kalıyor. Peki, yeni normalin üretim süreçlerinde planlamalar nasıl yapılacak?

Bir fabrikada sosyal mesafe nasıl uygulanabilir?
Bu ilk bakışta basit görünen; ancak detaylı düşünüldüğünde oldukça karmaşık cevapları olan çok ilginç bir soru. Sosyal mesafe söz konusu olduğunda, bireyler açısından akla hemen maske ve yüz koruyucularının kullanımı geliyor. Aslında çok sayıda sanayi sektöründe, kişisel koruyucu donanımlar standart olarak kullanılıyor. Bu uygulama; gıda, ilaç ve hatta hassas elektronik ve yarı iletken üretimi yapılan sektörlerde sağlığın korunması veya temiz ortamın sağlanması açısından yapılıyor. Fakat çoğu zaman ve her sektör için uygun veya yeterli olmayabiliyor. Örneğin; sıcak veya nemli ortamlarda maske kullanımı ısı yorgunluğu riskini artırabiliyor. Bu nedenle, işçilerin çalışma ortamı özelliklerinin tam olarak anlaşılması gerekiyor.

Çok sayıda üretici, vardiya yönetiminde düzenlemeler yaparak sosyal mesafeye odaklanıyor
Bazı fabrika yönetimleri, işçiler arasında bölmeler kullanmayı düşünüyor. Bu durum ise, alan ve hareket kısıtlılığının yanı sıra, acil durdurma cihazları veya raporlama/kontrol cihazlarına erişim veya basitçe görüş sorunları gibi zorluklara yol açabiliyor. Çok sayıda üretici, vardiya yönetiminde düzenlemeler yaparak sosyal mesafeye odaklanıyor. Fabrikayı bir salgın durumuna karşı korumak için vardiyaların aynı anda az sayıda işçinin çalışabileceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu durum da başka zorlukları gündeme getiriyor. Vardiyaların bu şekilde düzenlenmesi, fabrika müdürlerine operasyonel yedekleme imkânı tanıyor. Bir vardiyanın enfeksiyondan dolayı ‘askıya alınması’ halinde, detaylı temizlik sonrasında ikinci ve/veya üçüncü vardiyalar çalışmalarını sürdürebiliyor. Bununla birlikte, daha az sayıda insanın çalışması doğal olarak daha az verimlilik anlamına geliyor. Bu sorunu çözmek için çok sayıda üretici, vardiya yönetiminde düzenlemeler yaparak sosyal mesafeye odaklanıyor.

Endüstriyel kolaboratif robotların kullanımı artırılmalı
Kapsamlı bir otomasyon çözümü geliştirmek; büyük bir zaman, bütçe ve planlama gerektiriyor. Üreticiler, harekete geçerek hızlı ve esnek bir şekilde üretime devam etmek istedikleri böyle bir dönemde, bu üç kaynağı da bulmakta zorluk çekebilirler. Bu soruna karşı çözüm; Melfa Assista gibi endüstriyel kolaboratif robotların kullanımını artırmak. Hızlı bir şekilde üretime dâhil edilebilen bu hafif cihazlar, kapsamlı bir robotik uzmanlığına ihtiyaç duyulmadan insanla iş birliği içinde çalışarak, hızlı ve esnek olarak çok çeşitli görevleri öğrenip yerine getirebiliyorlar. Belirleyici diğer bir faktör ise, toplam maliyetlerinin son derece uygun olması. e-F@ctory Alliance ortağı Realtime Robotics gibi çözümlerde görüldüğü şekilde; AI destekli çevresel yönetim yazılımlarıyla cobot çözümünün etkinliğinin artırılması programlama yükünü daha da azaltırken, gerçek zamanlı dolaşma güzergahı ise adaptasyon imkânı sunuyor. Robotlar; bu sayede insan, diğer robotlar vb. engeller etrafında dinamik olarak dolaşabiliyorlar. Tek bir çözüm tüm sorunları çözemeyecektir. Bu nedenle; doğru sosyal, mekanik ve kolaboratif çözümleri bir arada uygulayabilme esnekliği yeni normal olacak ve değerlendirilmesi gereken diğer bir alan ise uzaktan erişim olarak dikkat çekecek.

Üstesinden gelinmesi güç bakım sorunlarına yol açıyor
Tam potansiyelle çalışmaya dönüş, proses ve üretim hatlarının yeniden başlatılması, önceden görünür olmayan sorunları ortaya çıkarırken, üstesinden gelinmesi güç bakım sorunlarına yol açıyor. Bu noktada uzaktan erişim önemli bir fayda sunuyor. Fakat, erişilmek istenen cihazın akıllı olmaması halinde işlenen bilgi miktarı kısıtlı kalabiliyor ve elde edilen değer büyük ölçüde azalıyor. Farklı düzeylerde otonomi ve kapsamlı diyagnostik özellikli akıllı otomasyon cihazlarına sahip olunması halinde ise, bakım sorunları çok daha kısa sürelerde çözülebiliyor. Fakat, tüm otomasyon cihazları zaten akıllı değil mi? Temel ürün performansı/fonksiyonu benzerlik taşımakla birlikte, tüm ürünleri eşitmiş gibi kabul etmek hatalı bir düşüncedir. Örneğin; “Bir sürücü sadece sürücüdür” demek doğru değildir.
Mitsubishi Electric invertör kullanıcıları, 3 telli fan gibi basit özellikler hakkında bilgi sahibi; ancak bunun önemi şu an yaşadığımız dönemlerde belirgin hale geldi. Daha yeni ürünlerde, gelişmiş bakım diyagnostiği sunmak amacıyla invertör donanımı ve yazılımıyla haberleşme, zeka ve yapay zekanın birlikte kullanıldığı ortamdaki korozyon ve kirliliğin etkilerini tespit eden benzersiz ortam sensörleri bulunuyor. Ürün teknolojisindeki gelişmeler, cihazın dış fonksiyonuyla sınırlı kalmıyor; çalışma ömrünün nasıl yönetileceğini de kapsıyor. Bu, bakım ve performans KPI’lerini gündeme getiriyor. Böylesine bir teknik bilgi, ancak bakım ekipleri tarafından uzaktan erişilebilir olduğunda gerçek gücünü gösterebiliyor.

İşin temelinde haberleşme, veri ayıklama ve analiz var
IoT ve Sanayi 4.0 gibi konular uzun yıllardan beri gündemimizde olmakla birlikte, işin temelinde haberleşme, veri ayıklama ve analiz var. Buna rağmen, uzaktan erişim çözümleri söz konusu olduğunda akıllara çoğunlukla büyük, kapsamlı Scada sistemleri ve cihazları geldiğinden fabrika yöneticileri büyük bir endişeye kapılıyorlar. Bu kapsamlı sistemlerin büyük miktarlarda verileri toplaması, alarm ve analiz sağlaması ve geçmiş verilerin incelenmesi açısından mükemmel olduğu doğru olmakla birlikte, doğru bir şekilde planlanarak kurulumlarının tamamlanması için uzun bir süre gerekiyor. Daha kısa sürede devreye alınabilen diğer çözümler, üretim bölümündeki bir HMI cihazına ancak doğrudan bağlanarak yerel ekranı taklit edebiliyor. Aynı zamanda, son dönemde trend olan Edge denetleyicilerle bir kablosuz arayüz üzerinden veri erişimi sağlanabiliyor.

Anahtar kelimeler; esneklik, ölçeklenebilirlik ve sonuç odaklılık…
Peki, o zaman yeni normal nedir? Pratik bir yaklaşım kritik öneme sahip. Cevap bazen bir bölme perdesi, bazen de bir cobot yatırımı olabiliyor; ancak anahtar kelimeler, esneklik, ölçeklenebilirlik ve sonuç odaklılık… Bu yüzden, yeni normal aslında neyin önemli olduğunu belirlememiz gerektiğini bize hatırlatıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ