Makine Haber

Aysun Kalmık, Prysmian Group Global Kapsayıcılık ve Çeşitlilik Direktörü olarak atandı

Türk Prysmian Kablo İnsan Kaynakları ve Organizasyon Direktörü Aysun Kalmık, Prysmian Group Global Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörlüğü’ne atandı. Kalmık, İnsan Kaynakları ve Organizasyon Direktörlüğü göreviyle beraber, Global Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörlüğü görevini de aynı anda yürütecek.

Aysun Kalmık, Prysmian Group Global Kapsayıcılık ve Çeşitlilik Direktörü olarak atandı

Dünya çapında enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün önde gelen şirketlerinden Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Türk Prysmian Kablo’da yaklaşık 3 yıldır İnsan Kaynakları ve Organizasyon Direktörlüğü görevini yürüten Aysun Kalmık, Prysmian Group Global Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörü oldu.

Kalmık: “Türk Prysmian Kablo, kadın istihdamına verdiği önemle fark yaratıyor”
Türk Prysmian’ın Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Merkezi olması için de çalışmalarını sürdüren Prysmian Group Global Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörü Aysun Kalmık, “Türk Prysmian Kablo’nun Yönetim Kurulu’nun yüzde 50’sini, ofis çalışanlarının yüzde 35’ini ve üst düzey yöneticilerinin yüzde 25’ini kadınlar oluşturuyor. Türk Prysmian Kablo, sürdürülebilirlik vizyonu doğrultusunda, kablo sektörü gibi geleneksel bir sektörde kadın istihdamına verdiği önemle fark yaratıyor. Ofis çalışanlarının yüzde 35’ini kadın çalışanların oluşturduğu Türk Prysmian Kablo, tarihinde ilk defa başlattığı üretim sahasına kadın istihdamı projesi ile toplam çalışan sayısındaki oranı artırarak Prysmian Group’un faaliyet gösterdiği 50 ülke arasında da öne çıkıyor. Kadınların iş hayatındaki yeri ve öneminin bilinci ile faaliyetlerini sürdüren Prysmian Group ise, yönetim kadrosundaki kadın oranını 2022 yılında yüzde 18’e çıkarmayı hedefliyor” dedi.
Sürdürülebilir bir yaşam için kadınların hayatın her alanında söz sahibi olmalarının çok önemli olduğunuı ifade eden Kalmık, şöyle konuştu: “Türkiye ve Prysmian Group’un faaliyet gösterdiği diğer tüm ülkeler için kurduğum hayallerden birini kendi ülkemde gerçekleştiriyor olmaktan gurur duyuyor ve kadınların forklift operatörü ya da vardiyalı üretim operatörü gibi masa başı olmayan işlerde de istihdam edilmesini grup genelinde de yaygınlaştırmak istiyorum.”

Özcan: “İş süreçlerimizde kapsayıcı ve sürdürülebilir bir iş modelini benimsiyoruz”
Toplumsal cinsiyet eşitliği ve sürdürülebilir yarınlar için kadınların iş hayatına katılımının öneminin bilinci ile iş süreçlerinde kapsayıcı ve sürdürülebilir bir iş modelini benimsediklerini aktaran Türk Prysmian Kablo CEO’su Ülkü Özcan ise, “İşine bağlı ve tutkulu, her zaman ileriye bakan, kendine yeni hedefler belirleyen, inovasyonu ve uzun vadeli sürdürülebilir büyümeyi birleştiren bir ekiple birlikte çalışıyor; insan sermayesinin büyümesine dayalı pozitif iş modelleriyle değer yaratarak, kişiye özgü becerilerin yaratılmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Bu bağlamda, İnsan Kaynakları ve Organizasyon Direktörümüz Aysun Kalmık’ın, Türkiye’deki görevine ek olarak Grubumuz Global Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Direktörü olarak çalışmalarını sürdürecek olmasından gurur duyuyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ