Makine Haber

Pelister: “Ekim ayında en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduk”

Ekim ayında kimya sektörünün 1,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister 207 ülke ve bölgeye yaptıkları ihracat ile söz konusu dönemde en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduklarını dile getirdi.

  • 03 Kasım 2020
Pelister: “Ekim ayında en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduk”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, ekim ayında 1,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya sektörü; yılın ilk 10 aylık döneminde ise 14,8 milyar dolarlık ihracata imza attı. Ekim ayında en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektörler arasında kimya sektörü, 207 ülke ve bölgeye yaptığı ihracat ile birinci sırada yer aldı.

“Var gücümüzle çalışıyoruz”
İhracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Küresel olarak değişim ve dönüşümün yaşandığı, pandemi ve deprem gibi olağanüstü durumları deneyimlediğimiz bir süreçten geçiyoruz. Ülkemizin ve sektörümüzün tüm bu olumsuz süreçlerden en az şekilde etkilenmesi ve güçlü bir şekilde ayakta kalabilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda, ekim ayı kimya sektörü ihracatımız 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre yüzde 5’in üzerinde bir artış oldu. Ekim ayında 207 ülke ve bölgeye yaptığımız kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ile en çok ülke ve bölgeye ihracat yapan sektör olduk” diye konuştu.

“Tüm faaliyetlerimizi dijitale taşıyarak öncü çalışmalara imza attık”
16 alt sektörüyle diğer tüm sektörlere hammadde ve yarı mamul veren bir sektör olarak pazar çeşitliliğini önemsediklerini ifade eden Pelister, şunları söyledi: “10 aylık sektör ihracatımız ise 14,8 milyar doları aştı. İKMİB olarak, pandemi sürecinde tüm faaliyetlerimizi dijitale taşıyarak öncü çalışmalara imza attık. Böylece, ihracatçılarımızı potansiyel alıcılar ile buluşturduk. Kimya sektörümüzün ihtiyacı olarak tespit ettiğimiz, içinde akretide edilmiş alt sektörel laboratuvarların olduğu, dijital kütüphanelerle, sektörel start-up merkezlerin olduğu İKMİB Kimya Teknoloji Merkezi kurma çalışmalarımız devam ediyor. Kimya sektöründe, petrokimya ve ilaç sektörü başta olmak üzere yeni yatırımlara ihtiyacımız olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuda İKMİB olarak bir çalışma başlattık. 50 milyon dolar ve üzerinde ithalatı yapılan, ülkemizde üretilmeyen veya çok az üretilen kimyasalların, hammadde veya yarı mamullerin üretimine yönelik bir araştırma çalışması yürütüyoruz. Bu çalışmamızın yatırım yapmak isteyenlere de yol gösterici olmasını hedefliyoruz. Çalışmanın, sektörümüzün ve ülkemizin ihracatının artmasına ve cari açığın kapatılmasına katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ