Makine Haber

Eroğlu: “Plastik sektörü olarak çok zor bir yılı geride bıraktık”

Çok zor bir yılı geride bıraktıklarını ve söz konusu durumda sektör ile ilgili karalama kampanyalarının önemli bir payı olduğunu belirten PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastik düşmanlığı ile ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birinin yok edilmeye çalışıldığını savundu.

  • 06 Şubat 2020
Eroğlu: “Plastik sektörü olarak çok zor bir yılı geride bıraktık”

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) verilerine göre, 2019’da plastik mâmul üretimi bir önceki yıla göre miktarda yüzde 3,4’lük artışla 9,46 milyon tona yükseldi. Söz konusu dönemde üretim, değerde ise yüzde 2,5 oranında düşerek 33,4 milyar dolar oldu. Değer bazındaki düşüşte plastik mâmul birim fiyatlarındaki gerileme etkili oldu.
2019’a alt sektörler bazında bakıldığında, 9,46 milyon tonluk toplam plastik mâmul üretimi içinde yaklaşık 3,8 milyon ton ile plastik ambalaj malzemelerinin başı çektiği; plastik inşaat malzemeleri üretiminin ise 2,1 milyon ton ile plastik ambalaj malzemelerini takip ettiği görüldü.
Plastik işleme makineleri sektöründe ise, 2019’da 2018 yılına kıyasla üretim yüzde 17, ithalat yüzde 33, ihracat yüzde 19 ve yurt içi satışlar da yüzde 27 geriledi. Söz konusu dönemde, plastik sektörünün makine ve teçhizat yatırımları, 2018’e göre yüzde 27 gerileyerek 730 milyon dolara indi.

“İhracat ne yazık ki beklediğimiz hızda artmıyor”
Türkiye plastik sektörünün 2019 yılı performansını değerlendiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, şunları söyledi: “Çok zor bir yılı geride bıraktık. Üst üste yaşadığımız büyümedeki gerileme sektörümüz açısından moral bozucuydu. Yılın sonuna yaklaşırken gerilemedeki yavaşlamayı 2020 için toparlanma sinyali olarak kabul ediyoruz. Sanayicimizin moralinin yükselmesi üretime olumlu yansıdı. Ancak, ihracat ne yazık ki beklediğimiz hızda artmıyor. Sektörümüzün büyümesinde ihracat önemli bir paya sahip. Bu gerçekten hareketle; 2020 yılında ‘daha fazla ihracat’ diyeceğiz. Plastik işleme makinelerindeki zayıf görünüm de halen devam ediyor. Geçen sene sektördeki makine ve teçhizat yatırımları 2018’e göre yüzde 27 gerileyerek 730 milyon dolara indi. Sektörün geleceğinde teknoloji yatırımları büyük önem taşıyor. Yılın ilerleyen aylarında plastik işleme makinelerinde de üretime paralel bir toparlanma bekliyoruz.”

“Karalamalar; üretime, ihracata ve istihdama zarar veriyor”
Sektör ile ilgili karalama kampanyalarının olumsuz tabloda önemli bir payı olduğunu belirten Eroğlu, “Plastik düşmanlığı ile ülke ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri yok edilmeye çalışılıyor. Sorumsuzca yapılan karalamalar; üretime, ihracata ve istihdama zarar veriyor. ‘Plastik düşmanlığı’ demek; ‘insanların ucuz ve kaliteli ürüne ulaşmasının engellenmesi’ demek. Kimse unutmasın ki; plastik çevreye zarar vermez, bilinçsiz tüketim zarar verir. Sadece plastikler değil, hiçbir ambalajın ve alışveriş poşetinin doğada işi yok. Çevre bilinci; ‘tüketilen her ürünü yeniden nasıl ekonomiye kazandırabilirim’ diye sorarak başlayacak. Geçtiğimiz yıl start verdiğimiz “Plastiklerin hayatımızda işi çok, doğada yeri yok” kampanyası ile yaptığımız çağrımızı tekrarlıyor; herkesi geri dönüşüm zincirinin bir halkası olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ