Makine Haber

MESS kodlama eğitimleri, MEB’in online eğitim platformuna eklendi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın Millî Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol kapsamında, MESS kodlama eğitimleri MEB’in online eğitim platformuna eklendi. MESS’in MEB ile imzaladığı beş yıllık protokol ile eğitimlerin içerik kalitesi ve müfredata uygunluğu da tescillenmiş oldu.

  • 06 Ağustos 2020
MESS kodlama eğitimleri, MEB’in online eğitim platformuna eklendi

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile protokol imzaladı. Söz konusu protokol kapsamında, MESS kodlama eğitimleri MEB’in online eğitim platformuna eklendi.
MESS; iki yıla yakın süredir üye işyerlerindeki çalışanların ortaokul ve lisede eğitim gören çocuklarına kodlama eğitimleri veriyor. Covid-19 salgını ile başlayan karantina döneminde, eğitimlerin kapsamını ilkokul öğrencilerine de hitap edecek şekilde genişleterek online platforma taşıyan sendika, bugüne kadar 15 bini aşkın çocuğun eğitimlerden yararlanmasını sağladı.
MESS’in MEB ile imzaladığı beş yıllık protokol ile eğitimlerin içerik kalitesi ve müfredata uygunluğu da tescillenmiş oldu. Söz konusu eğitimlerin tamamı, MEB’in online eğitim platformu olan Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yüklendi. MESS kodlama ve 3 boyutlu tasarım eğitimleri; başlangıçtan ileri düzeye kadar dört seviyede, toplam süresi 34 saati bulan 248 online videodan oluşuyor. Eğitimler; kodlama ve 3 boyutlu tasarım alanlarında kendini geliştirmek isteyen milyonlarca öğrencinin online erişimine açık olacak.

Akkol: “Dijital dönüşüm, küresel rekabet sıralamasını yeniden tanımlıyor”


Millî Eğitim Bakanlığı ile öğrencilerin gelecekteki mesleki gelişimine katkı sağlayacak bir iş birliği içinde bulunmaktan gurur duyduklarını dile getiren MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, şunları aktardı: “Günümüzde dijital dönüşüm, küresel rekabet sıralamasını yeniden tanımlıyor. Bu süreci iyi yönetirsek, ülkemizin rekabet gücü de artacak. Çocuklarımız ve gençlerimiz, ülkemizin dijital dönüşümünde kilit rol oynayacak. Biz, onların yetkinliklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Özellikle kodlama gibi, sanayinin ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak alana yatırım yapmak önceliğimiz. Her fırsatta dile getiriyoruz; geleceğe yön verecek olanlar, teknolojiyi takip edenler değil üretenler olacak. Ülkemizde bu profile uyan iş gücünün yetişebilmesi için bugünden harekete geçmeli ve mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuza ve gencimize ulaşmalıyız. Bu sorumluluk bilinciyle oluşturduğumuz eğitim içerikleriyle, geleceğimizin teminatı 20 milyon çocuğumuzun yarını kodlamasına öncülük ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ