Makine Haber

Online etkinlikler serisi Türkiye Yapay Zeka Haftası başladı

Yapay zeka tabanlı işlerin farklı sektörlerde ürettiği somut katma değerin ele alındığı online etkinlikler serisi TR AI Week, 19-23 Ekim arasında düzenlenecek. Türkiye ve dünyanın farklı yerlerinden konuşmacıların yer alacağı etkinlikte; paneller, geleceği şekillendiren güncel teknolojilerin konu edildiği sunumlar ve eğitimler yer alacak.

  • 20 Ekim 2020
Online etkinlikler serisi Türkiye Yapay Zeka Haftası başladı

Türkiye’nin lider şirketleri, teknoloji devleri, yerli ve yabancı 100’den fazla konuşmacı ile yapay zeka girişimlerinin katıldığı Türkiye Yapay Zeka Haftası (TR AI Week) başladı.
Tüm hafta sürecek TR AI Week’in açılışında TRAI Kurucusu Halil Aksu, Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi’nin kuruluşunu ve amacını anlattı. “Yapay zeka medeniyetimizin yeni işletim sistemi olacak” diyen Aksu, sözlerine şöyle devam etti: “2017’de henüz erken dönemdi. Şimdi 150+ yapay zeka girişimi sayıyor ve her ay 5-10 tane ilave ediyoruz. Yapay zeka ile birlikte yaşamayı öğreneceğiz. Çünkü, yapay zeka hayatımızın her alanında var olacak. Yapay zeka görüntü işlemeyle insan gözünden iyi görmeye, ses işlemeyle insan kulağından daha iyi duymaya, doğal dil işlemeyle insandan çok daha iyi ve hızlı anlamaya başladı. Tüm bu özellikler de; yapay zekanın eğitime, finansa, otomotive, perakendeye ve daha birçok sektöre değer katmasını sağlıyor. TR AI Week’te tüm bu alanlarda yapay zekanın kattığı değerleri alanında uzmanlar kişilerle örnekler vererek konuşacağız.”

Eczacıbaşı: “Her gün yeni bir olguyla karşılaştığımız bir dönemdeyiz”
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise, “Aklımızın karıştığı, önümüzü göremediğimiz ve neredeyse her gün yeni bir olguyla karşılaştığımız bir dönemdeyiz. Sadece ülkeler değil, kurumlar da nerdeyse 5 sene önce yazdığı senaryoyu uygulamayacak durumdalar. Eski endüstriyel ülke rekabeti yerine bambaşka rekabetler göreceğiz” diye konuştu.
Gençlerin bilinçlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Eczacıbaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerin gerçekleri görebilmeleri ve farklı gerçekleri değerlendirebilmeleri önemli. O yüzden TR AI Week’i çok önemsiyorum. Bu bilinçlenme yönünde de çok önemli bir misyon üstlendiğini düşünüyorum. Bugün Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi ile Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğini paylaşmak benim için büyük bir gurur.”
Etkinlikte; SabancıDx, İleri Veri Analitiği Genel Müdür Yardımcısı Attilla Bayrak ve Kordsa, Opex Grup Müdürü Suat Hayri Bekircan da konuşma yaptı.

Atabarut: “Sürekli ve kendi kendine öğrenen sistemlere ihtiyaç duyuluyor”
Farklı teknolojilerin çıktığını ve yeni sanılan teknolojilerin değiştiğini belirten SAS Türkiye ve Orta Asya Müşteri Danışmanlığı Ülke Müdürü Altan Atabarut, “Sürekli yenilenen teknolojilere uyum sağlamak için sürekli ve kendi kendine öğrenen sistemlere ihtiyaç duyuluyor. Yeni teknoloji olarak entegre ettiğimiz teknolojilerin işe yaramadığı ortaya çıktığı için gündemden kalkabiliyor. Gelen verinin hızlı bir şekilde işinize entegre edilmesi gittikçe önem kazandı. Bir hata yapıyoruz; veriyi işleme süreçlerini önce çok pahalı olan depolama sistemlerini satın alıyoruz, sonra çok büyük ve çok kapsamlı olarak biriktirilen ve depolanan verilerin analizi, bu büyük ve kapsamlı verilerin analizinden çıkan sonuçlara göre verilen kararlar ve bu sürecin geri bildiriminin alınarak uygulama raporlarının hazırlanması olarak işliyor ve bu süreçlerde milyonlarca dolar harcanıyor. Hızlı bir şekilde gelen anlık verinin analizi ve bu analize uygun anlık kararlar verebilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Kaplancık: “En önemli noktalardan biri temiz data alabilmek”
‘İleri Analtik ile Dijital Dönüşüm’ başlıklı bir sunum yapan Koç Digital Şirket Müdürü Önder Kaplancık, en önemli noktalardan birinin temiz data alabilmek olduğunu vurguladı. Covid-19’un ileri analitiğin popülerliğini artırdığını belirten Kaplancık, “İleri analitik alanındaki use-caselere bakıldığında, farklı uygulamalar teknolojiler kullanılabiliyor. ML veya derin öğrenme ya da sadece forecasting teknoloji de kullanılabiliyor” dedi.

Aktaş: “Yapay zekanın anlama kapasitesi daha fazla olacak”
2019 yılında 1,3 milyar dolar olan chatbot market büyüklüğünün, 2024’e gelindiğinde 7,6 milyar dolar olmasının beklendiğini aktaran CBOT CEO’su Mete Aktaş, chatbot’ların geleceğinin nasıl şekilleneceğiyle ilgili şöyle konuştu: “Yapay zekanın anlama kapasitesi daha fazla olacak. Çoklu kanal deneyimi daha yaygın hale gelecek. İnsanlaştırma çok daha önemli hale gelecek. Yapay zeka insanların yerini alamayacak, hiçbir zaman insansız çözümler haline gelmeyecek. Bunlar, insanların hayatlarını kolaylaştıracak çözümler olarak hayatımızın bir parçası olacak. Bir projenin uçtan uca hayata geçirilmesi her geçen gün daha da hızlanacak. Yazılım platformları dönüşecek.”

‘Bağlantılı, Paylaşımlı, Otonom Sürüş Deneyimi Paneli’
TR AI Week’teki ‘Bağlantılı, Paylaşımlı, Otonom Sürüş Deneyimi Paneli’ne; Ali Peker (Adastec), Hayriye Karadeniz (Ford Otosan), Özlem Vidin Engindeniz (Mercedes Benz-Daimler) ve Oğuzhan Yıldız (Renault Mais) katıldı. Ceyda Özkul’un (ALJ Finans) moderatörlüğünü üstlendiği panelde; Hayriye Karadeniz ve Özlem Vidin Engindeniz, yapay zekanın otomotiv sektöründe nerelerde kullanıldığı, nasıl ele alındığını ve gelişen teknolojilerle ortaya çıkan yeni taşımacılık şekillerine dair görüşlerini paylaştı. Ali Ufuk Peker ve Oğuzhan Yıldız ise; otonom araçların nasıl yaygınlaşacağı, söz konusu dönüşüm sürecinin nasıl olacağı ve otonom araçların mesleklerde nasıl değişiklik oluşturabileceği hakkındaki öngörülerini anlattı.

‘Dijital Olgunluğunu Bilen Dijital Dönüşüm Liderleri Paneli’
Moderatörülüğünü Harvard Business Review Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan’ın yaptığı ‘Dijital Olgunluğunu Bilen Dijital Dönüşüm Liderleri Paneli’nde, Assan Alüminyum CEO’su Göksal Güngör, Digitopia ile yaptıkları ‘Dijital Olgunluk Ölçümlemesi’ çalışmasından bahsetti. Söz konusu çalışmanın kurum içinde ciddi bir farkındalık ve hizalanma sağladığını ifade eden Güngör öğrenmiş oldukları dijital olgunluk skorunun önceliklerini, hedeflerini ve yatırımlarını şekillendirmede önemli bir katkı sağladığını vurguladı.
‘Yeni Neslin Sabancısı’ vizyonunun kalbinde dijital dönüşüm olduğunu ifade eden SabancıDx Genel Müdürü Burak Aydın ise, “Bundan ötürü de, şirketlerin dijital olgunluk skorlarının düzenli olarak çıkarılması elzem. Bu alanda Digitopia ile iş birliği yapıyoruz” diye konuştu.
Dijital dönüşümün uzun bir yolculuk olduğunu ifade eden TRAI Kurucusu ve Digitopia’nın Yönetici Ortağı Halil Aksu da, şirketlere konuyla ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ