Makine Haber

Yılmaz: “Wipelot olarak, işletmelerde görünmeyeni görünür hale getiriyoruz”

Endüstriyel firmaların en çok önem verdiği konunun verimlilik olduğunu ifade eden Wipelot Yönetici Ortağı Onur Yılmaz, işletmelerde görünmeyen konuları görünür hale getirerek; enerji tasarrufu, kalite, hız, verimlilik ve ciro artışına katkı sağladıklarını dile getirdi.

  • 07 Nisan 2021
Yılmaz: “Wipelot olarak, işletmelerde görünmeyeni görünür hale getiriyoruz”

Wipelot, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen ‘Dijital Z’ adlı etkinliğin Gümüş Sponsoru oldu. ‘Endüstriyel IoT ve Lokasyon Takip Teknolojileri’ başlıklı sunumu ile etkinlikte konuşmacı olarak yer alan Wipelot Yönetici Ortağı Onur Yılmaz; endüstriyel nesnelerin interneti, yapay zeka ve gerçek zamanlı izleme teknolojilerinin geleceği konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

“Çok sayıda sektörde faaliyet gösteriyoruz”
Endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) aracılığı ile yüksek verimlilik, enerji tasarrufu, hız, güvenlik, zamanında bakım ve analiz gibi pek çok kazanım elde edileceğini vurgulayan Onur Yılmaz, “Biz de Wipelot olarak; IIoT, RTLS (Real Time Location System-Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi), RFID (Radio Frequency Identification-Radyo Frekansı ile Kimliklendirme) ve UWB (Ultra Wide Band-Ultra Geniş Bant) teknolojileri alanlarında çözümler sunan bir teknoloji şirketiyiz. Dünyanın pek çok ülkesinde ve Türkiye’de sektöründe öncü kurumlar tarafından tercih ediliyoruz. Maden, inşaat, sanayi ve havacılık sektörleri başta olmak üzere; çimento, denizcilik, enerji, gıda, metal, otomotiv, sağlık ve tekstil gibi çok sayıda sektörde faaliyet gösteriyoruz” dedi.

“Endüstriyel firmaların en çok önem verdiği konu verimlilik”
Endüstriyel firmaların en çok önem verdiği konunun verimlilik olduğunu dile getiren Yılmaz, şunları aktardı: “Sahadan alınan gerçek zamanlı verilerden yola çıkarak analizler gerçekleştiren Wipelot; personel, araç, iş makinası, ekipman ve ürünleri, riskli çalışma ortamlarının sıcaklık, nem, gaz ve ışık gibi değerlerini anlık olarak takip ederek verimlilik ve iş güvenliği sağlıyor, kaza anlarında ilgili birimlere uyarı sinyali gönderiyor. Personellerin ve motorlu/motorsuz ekipmanların konumlarını anlık olarak takip ederek; hangi saatte nerede bulunduğunu, hangi alanda ne kadar vakit geçirdiğini Wipelot yazılımında ısı haritası olarak anlık ve geçmişe dönük olarak çıkarıyor. Özetle; işletmelerde görünmeyen konuları görünür hale getiren Wipelot, bu sayede enerji tasarrufu, kalite, hız, verimlilik ve ciro artışına katkı sağlıyor.”

“Yeni iş alanları ve meslekler doğuyor”
Teknolojiyle iç içe yaşayan Z kuşağına yönelik tavsiyelerde de bulunan Onur Yılmaz, “Dünya hızla değişiyor. Buna paralel olarak yaşayış biçimimiz de değişiyor. Teknolojinin oldukça hızlı ilerlemesi yeni iş alanlarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Özellikle robotik teknolojilerin ve otomasyonun yaygınlaşmasıyla, üretimin niteliği ve verimliliği artarken maliyetler azalıyor. Buna bağlı olarak da, yeni iş alanları ve meslekler doğuyor. Önümüzdeki yıllarda da, daha çok inovasyon, kritik düşünme ve yaratıcılığın ön planda olacağı meslekler karşımıza çıkacak. Geleceğin karar vericileri olarak bu noktada siz öğrencilere büyük görevler düşüyor. Teknolojiyi üreten ve kullanan kişiler olarak, eğitiminize önem vermeniz ve kendinizi bu yönde geliştirmeniz gerekiyor. Wipelot olarak biz de, sağladığımız staj olanaklarımızla öğrencilerin kişisel ve mesleki gelişimlerini destekliyoruz. Stajını başarıyla tamamlayan öğrencilere ilerleyen dönemlerde iş imkânları sunarak istihdama katkıda bulunuyoruz. Aynı zamanda, üniversite etkinliklerinde öğrencilerle bir araya gelmeyi çok önemsiyoruz. Öğrencilerin bulunduğu platformlarda daha fazla yer alarak hem eğitime, hem de insan kaynağımıza katkı sağlamayı sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ