Makine Haber

Özden: “Üretim sanayisinin dijital dönüşüm yolculuğu acilen hızlanmalı”

Pandemiyle birlikte dünya ekonomisinin dijitalleşme temelinde yeniden kurgulandığını ifade eden Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, Türkiye’nin söz konusu yapılanmada avantajlı konuma geçebilmesi için üretim sanayisinin dijital dönüşüm yolculuğunun acilen hızlanması gerektiğini vurguladı.

  • 06 Mayıs 2020
Özden: “Üretim sanayisinin dijital dönüşüm yolculuğu acilen hızlanmalı”

Dünyayı pek çok yönden etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla birlikte sanayicilerin en önemli gündem maddesi; her an her yerden fabrikalarına erişim sağlayarak üretimi sürdürülebilir kılmak ve maliyetlerini azaltıp verimliliklerini artırarak rekabetçiliklerini korumak oldu. Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile üreticilere dijital dönüşüm mentörlüğü yapan teknoloji şirketi Doruk da, yeni dünya düzeninde sanayicilerin global arenada çok daha güçlü bir şekilde söz sahibi olabilmeleri için çalışıyor.
İş dünyasının dili, sistemleri ve iş yapış şekillerinin büyük bir değişime uğradığına dikkat çeken Doruk Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, “Gerek büyük çaplı sanayicilerin, gerekse Türkiye’deki toplam girişimlerin yaklaşık yüzde 99’unu oluşturan KOBİ’lerin çağ atlamaları, küresel pazarlarda daha rekabetçi olabilmeleri ve sürdürülebilir büyüyebilmeleri için tek yol üretim ve yönetim sistemlerini dijitalleştirmekten geçiyor” dedi.

“Çağ atlamaları için sanayicilerin yanındayız”
Dünya ekonomisinde oyunun kuralları yeniden kurulurken, Türkiye’nin söz konusu yapılanmada avantajlı konuma geçebilmesi için, üretim sanayisinin dijital dönüşüm yolculuğunun acilen hızlanması gerektiğinin altını çizen Özden, şöyle konuştu: “Doruk olarak, akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ve çığır açıcı teknolojilerle çağı yakalamanın ötesinde çağ atlamaları için sanayicilerin yanındayız. Tüm dünyada ve ülkemizde; sayısı, istihdama katkısı, üretim değeri ve esnek çalışma sistemleri ile ekonominin lokomotifi olan KOBİ’ler, ülkelerin dijitalleşme stratejilerinde öncelikli paydaşların başında geliyor. Türkiye’deki sanayicilerin dinamiklerine hâkim bir teknoloji şirketi olarak, 22 yıldır KOBİ’ler başta olmak üzere tüm sanayi işletmelerinin üretimlerini daha hızlı, çevik, kaliteli ve verimli yönetmeleri için dijital yazılım ve donanım araçları geliştiriyoruz.”
‘Endüstri 4.0’ kavramının dünyanın gündemine taşınmasından 15 yıl önce Türkiye sanayisinin dijital dönüşümü için çalıştıklarını ifade eden Özden, tecrübelerini Amerika’daki şirketleri üzerinden sınırların ötesine taşıyarak, dünya genelinde 300’den fazla fabrikayı dijitalleştirdiklerini bildirdi.

“Şirketlere maksimum verimlilik sağlıyoruz”
Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, IIoT, makine öğrenmesi ve görüntü işleme teknolojileriyle tam entegre olan dünyadaki tek akıllı üretim yönetim sistemi ProManage ile şirketlere maksimum verimlilik sağladıklarını söyleyen Özden, “İşletmelerin kendilerini sürekli ve otomatik olarak geliştirebilmesini sağlayan ProManage; bu doğrultuda işletmelerin dar boğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak gösteriyor ve bu açıkların iyileştirilmesi için işletmeyi uyarı mesajları ve farklı yollarla bilgilendiriyor. ProManage, anlık üretim organizasyonlarının yapılmasına ek olarak; işletmede normalde fark edilmeyen hız düşümü, duruş, arıza, bekleme ve kalite kayıplarının nedenleriyle birlikte görünür olmasını ve analizler yapılarak kök nedenlerinin tespit edilmesi yoluyla bu sorunların giderilmesini sağlıyor. Bu sayede; işletmelerde üretim hızlanıyor, üretim miktarı artıyor, kayıplar azalıyor ve maliyet ciddi oranda düşüyor. İşletmelerin dijital dönüşüme geçirilmesinin yalnızca 4 ilâ 8 hafta sürdüğü bu sistemimizle, sanayiciler yaklaşık 2 ay sonunda yüzde 20’ye varan oranda verimlilik artışına tanık olmaya başlıyorlar. Yıl olarak düşünüldüğünde ise, örneğin ayda 1 milyon Euro’luk girdi maliyeti olan bir işletme için, 10 ayda yapılan 10 milyon Euro’luk masraf 8 milyon Euro’ya düşüyor ve işletme yılda 2 milyon Euro tasarruf edebiliyor” şeklinde konuştu.

“Uzaktan erişime ihtiyaç duyan profesyonellere de büyük kolaylık sunuyoruz”
Özellikle gündemde olan salgın hastalık ya da iş sürecinin normal seyrinde ilerlediği zamanlarda yapılan seyahatler gibi nedenlerle işletmelerine uzaktan erişime ihtiyaç duyan profesyonellere de büyük kolaylık sunduklarını söyleyen Aylin Tülay Özden, şöyle konuştu: “ProManage ile tam entegre olan ProManage Mobil uygulamamız; yöneticilerin ve şeflerin gerçek zamanlı olarak tesise ait makinelerini izleyebilmelerine, makinelerinin üretim performansına ulaşabilmelerine, parametreleri takip edebilmelerine, makine göstergelerini ve raporları görebilmelerine imkân tanıyor. Anlık düşen bildirimlerle de, herhangi bir detayın gözden kaçması önleniyor. ProManage Mobil, ProGuard entegrasyonuyla da tüm üretim ve IT süreçlerinin her yerden izlenebilmesini sağlıyor. Böylece, işletmedeki olası bir soruna anında müdahale edilirken; zaman ve maliyetten tasarruf da sağlanıyor.”

“İşletmelerin teknoloji gelişimine destek sunuyor”
Akıllı üretim yönetim sistemi ProManage’ın artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay zeka (AI) çözümleri ile işletmelerin teknoloji gelişimine destek sunduğunu söyleyen Özden, şu bilgileri aktardı: “İşletmede daha önce izlenilen yolların ve bilgilerin kendi içlerindeki ilişkilerini anlamlandıran ProManage yapay zeka uygulamamız sayesinde fabrikalar, gelecekte neler olabileceğini kestiren; yani kestirimci algoritmaların temelini oluşturan alt yapıya geçiş sağlıyorlar. ProManage kullanıcısı pek çok işletme, 2019’un ilk aylarından itibaren üretim operasyonları yönetiminde, ‘makine öğrenmesi’ ve ‘yapay zeka’ konulu yatırımlarını hayata geçirdi ve 2020 yılı itibariyle bu yatırımlarının sonuçlarını almaya başladı.”

“Ekipmanlarının ötesini görme imkânı tanıyor”
ProManage AR (artırılmış gerçeklik) uygulaması ile üreticilere ekipmanlarının ötesini görme imkânı tanıyarak, geleceğin fabrikası olma yolunda büyük bir adım atmalarını sağladıklarını söyleyen Aylin Tülay Özden, “Üretimde tam kontrol sağlayan artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı ProManage AR uygulamamız sayesinde, işletmelerdeki üretim şefleri, operatörler ve teknisyenler üretim alanı içinde dolaşırken; akıllı telefon, tablet ya da AR gözlüklerindeki kameraya makine üzerindeki AR etiketini göstererek, o makinenin üretim performansına ve görüntülenmesini istediği tüm verilere gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyorlar. Uygulama sayesinde, operasyonel işlemlerde görev alan çalışanlar bilgiye anında erişim sağlayabiliyorlar. ProManage AR ile fabrikada değilken bile, oradaymış gibi çalışmak ve üretimi takip etmek mümkün. Online makine izleme imkânı sunan bu uygulama, işletmedeki bilgiye hızlıca ulaşılmasına ve proaktif davranılarak önlem alınmasına katkıda bulunuyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ