Makine Haber

‘Yarını Kodlayanlar’ projesi ile gençlere yapay zeka eğitimleri verilecek

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesine yeni eğitim modülleri eklendi. Dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile yapılan iş birliği kapsamında, 14-17 yaş arasındaki gençlere Yapay Zeka eğitimleri verilecek.

  • 22 Şubat 2020
‘Yarını Kodlayanlar’ projesi ile gençlere yapay zeka eğitimleri verilecek

Toplumsal değişim ve gelişimin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösteren Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Yarını Kodlayanlar’ adlı projesiyle dijital geleceğe hazır nesiller yetiştirmeye devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimlerinin verildiği projede; hem hitap edilen yaş grubunu genişletecek, hem de eğitim içeriklerini zenginleştirecek önemli bir adım atıldı. Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network ile iş birliği yaptı. Türkiye’de bir ilk olan söz konusu anlaşma ile; ağustos sonuna kadar İstanbul, Ankara ve Trabzon’da yaşları 14-17 arasında değişen toplam bin gence yapay zeka eğitimi verilmesini hedefliyor. Proje için 45 gönüllü eğitmen; minimum 3 hafta, maksimum 3 ay boyunca, haftada 2 gün gençlerle çalışacak ve onların proje geliştirmelerine yardımcı olacak. Her bir genç, toplam minimum 24 saatlik, maksimum 180 saatlik eğitim alacak.
Türkiye’deki ilk The Clubhouse Network sınıfının açılışı için İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki Bilgi İşlem Binası’nda düzenlenen törene; Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve Habitat Derneği Başkanı Yardımcısı Civan Sözkesen katıldı.

Yazıcı: “Bu tür iş birliklerini gönülden destekliyoruz”
Törende konuşan Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, “Hem Türkiye Vodafone Vakfı, hem de Habitat Derneği ile çok güzel bir iş birliğinin arifesindeyiz. Paydaşlarımız hızla çalışmışlar ve emek vermişler. Bir önceki dönem uyguladıkları kodlama çalışmalarını, bu sene kodlama ve yapay zeka olarak büyütmüşler. Bu tür iş birliklerini gönülden destekliyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımız, söz konusu çalışmaları bizzat müfredatın içinde uygulamanın yanı sıra, ders dışı çalışmalarla da destekleyerek çok yönlü stratejiler geliştirmeye devam ediyor. Bakanlığımızın bu çabası, ülkemizin yapay zeka stratejisi üreten dünyadaki ilk birkaç ülkenin içerisinde yer almasına da katkı sağlıyor. Biz de, bakanlığımızın alandaki çalışmalarının izdüşümünü İstanbul’da hep birlikte yürütmeye gayret ediyoruz” dedi.

Alpkan: “Artık yeteneklerin geleceği var”
Katma değer üretimi, istihdam ve ihracatı artışını sağlamak için dijital dönüşüm teknolojilerine ihtiyaç olduğunu kaydeden İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan ise, şöyle konuştu: “Bir başka nokta, mesleklerin de önemini yitiriyor olması. Artık kanser teşhisini yapay zeka koyuyor. Hukuk müşavirliğinden eğitim danışmanlığına her türlü uzman görüşünü yapay zeka veriyor. Dolayısıyla, eğitim kurumlarının birinci ve ikinci sanayi devriminin oluşturduğu meslek ve müfredatı önemli ölçüde değiştirerek, üçüncü ve dördüncü sanayi devrimine geçmesi lazım. Artık yeteneklerin geleceği var; geleceğe yönelik olarak hangi meslekler ön plana çıkacağının yanıtı yok. Üniversitelerin de sıkıntısı, hangi mesleklerin eğitimini vermeleri gerektiği. Bu gidişattta temel olarak, ‘neleri koruyalım’ ve ‘neleri değiştirelim’ diye bakıyoruz. Bu iş birliğinden mutluyuz ve devam ettiği için de çok teşekkür ediyoruz.”

Süel: “Projemize yeni eğitim modülleri ekliyoruz”


Vodafone olarak, yaptıkları her işin bir amaca hizmet etmesi ve bir amaca dokunması gerektiğine inandıklarını aktaran Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, “Türkiye Vodafone Vakfı çatısı altında Habitat Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi de, amaç odaklı vizyonumuzu destekleyen önemli bir proje. ‘Tüketen değil üreten nesil’ hedefiyle sürdürdüğümüz bu projede, ülkemizin dört bir yanında 7-14 yaş arası çocuklara kodlama eğitimi veriyoruz. Bu yıl belli illerde projemize derinlik katarak eğitim içeriklerimizi zenginleştiriyoruz. Dünyanın en büyük eğitim platformlarından The Clubhouse Network iş birliğiyle projemize yeni eğitim modülleri ekliyoruz. Bu kapsamda, 14-17 yaş arası gençlere yapay zeka eğitimleri vereceğiz. Bu eğitimler; dezavantajlı bölgelerden gelecek gençlerimizin robotik, yazılım, tasarım ve zanaat gibi konularda yetkinliklerini artıracak ve hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacak. ‘Proje odaklı öğrenme’ modeli çerçevesinde, kendilerini bir kalıba sokmadan gençler proje geliştirebilecekler. Projelerini farklı ülkelerdeki The Clubhouse Network’lerde bulunan öğrencilerle paylaşabilecekler. Bugün The Clubhouse Network sınıfımızı İstanbul’da açıyoruz. Ardından, Ankara ve Trabzon’da da sınıflarımız açılacak. Ağustos sonuna kadar 3 ilde 45 gönüllü eğitmenle bin gence ulaşmayı hedefliyoruz. ‘Yarını Kodlayanlar’ projemizle çocuk ve gençlerimizi dijital geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Civan: “Eğitim içeriklerimizi her sene güncelliyoruz”
25 yıldır ‘toplumsal dönüşüm’ ve ‘bilişim’ odaklı kalkınma alanlarında çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Habitat Derneği Başkan Yardımcısı Civan Sözkesen de, ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi ile dijital dönüşümü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istediklerini aktardı. ‘21. Yüzyıl becerisi’ olarak adlandırılan ‘tasarım odaklı düşünme’, ‘yaratıcılık’ ve ‘kolektif çalışma’ gibi becerileri kodlama eğitimleriyle desteklediklerini belirten Sözkesen, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Çocuklara aktardığımız eğitim içeriklerimizi her sene güncelleyerek, onların içinde bulundukları dönem itibarıyla en çok ihtiyaç duydukları içerikleri geliştiriyoruz. Projemizin 4. döneminde, dijital dünyada dominant hale gelen yapay zeka ve uygulamaları konusunda eğitim vermeyi hedefliyoruz. 81 ilde gönüllü eğitmenlerimizle; her bölgeden, her kültürden ve dilden çocuğa eğitimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz.”

Özel eğitimlere erişme imkânı bulacaklar
Yaygın öğrenme modelini benimseyen The Clubhouse Network, yetişkin mentörlerle dezavantajlı bölgelerden gelen gençleri yaratıcılığı teşvik eden ve güvenli bir öğrenim ortamında buluşturuyor. Burada gençler, mentörlerin desteğiyle yeni beceriler kazanıp kendi projelerini oluşturarak, teknoloji kullanımını pekiştiriyor ve özgüvenlerini geliştiriyorlar.
‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında hayata geçirilen yeni iş birliğiyle, Türkiye’deki gençler de The Clubhouse Network bünyesindeki özel eğitimlere erişme imkânı bulacaklar. Gençlere, dijital dünyanın önemli alanlarından biri olan yapay zeka öğretilecek. Eğitimlerde; Yapay Zeka Kavramı, Dijital Dönüşüm ve Endüstri 4.0, Toplum 5.0, Yapay Zeka: Tarihçesi, Etiği, Günümüz Kullanım Şekilleri, R Dili ve Programlama Kavramları, Yapay Zeka İçin Kullanılabilecek Algoritmalar, Pyhton Dili Eğitimi ve Yapay Zeka Uygulamaları gibi konular ele alınacak. Söz konusu eğitimler, The Clubhouse Network’e akredite olan Habitat Derneği tarafından düzenlenecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ