Makine Haber

Otomasyonun başarısında kilit nokta; “güncel kalmak”

Otomasyon teknolojilerinin giderek önem kazandığı günümüzde Türkiye endüstrisi de bu alanda önemli adımlar atarken, 2023 yılında otomasyon teknolojilerini en yoğun şekilde kullanan sektörlerin başında imalat sanayii yer aldı.

  • 02 Şubat 2024
Otomasyonun başarısında kilit nokta; “güncel kalmak”

Teoman Alper Yiğit
Fanuc Türkiye Genel Müdürü

Türkiye, endüstriyel otomasyonu daha geniş bir dijital dönüşüm stratejisinin parçası olarak benimseyip Endüstri 4.0 konseptini birçok sektöre entegre ederken şirketler üretim süreçlerini daha akıllı, verimli ve esnek hale getirmek adına büyük veri, nesnelerin interneti (IoT), yapay zeka ve bulut bilişim gibi yenilikçi teknolojileri benimsiyor. Mevcut küresel belirsizlik ortamında esneklik ve adaptasyon yeteneği, bir şirketin rekabet avantajını belirlemesinde öncelikli pay sahibi. Otomasyondaki başarı, hızlı değişimleri takip etmek ve sürekli olarak güncel kalmakla elde edilebilir. Sanayici, mevcut üretim süreçlerinde otomasyon teknolojilerini uygulamak ve güncellemek adına sürekli olarak teknoloji yatırımları yapmalı. Yeni nesil otomasyon sistemleri ve Endüstri 4.0 uygulamalarına odaklanarak iş süreçlerini optimize etmek, üretkenliği artırmak ve maliyetleri düşürme konusunda Türkiye’nin önündeki en değerli fırsattır.

Enerji verimliliği hayatın her alanında giderek önem kazanıyor
Türkiye’de enerji verimliliği anlayışı hayatın her alanında giderek önem kazanıyor ve endüstriyel tesislerde enerji tüketimini optimize etmek için otomasyon teknolojilerinin kullanımı istekten ziyade ihtiyaç halini aldı. Otomasyon sistemlerinin varlığı, üretim süreçlerini daha etkin bir şekilde yönetmeyi mümkün kılıyor. Türkiye de bu noktada otomasyon teknolojileri ile iş süreçlerini optimize ederek daha hızlı, verimli ve ekonomik üretim yapabilme potansiyeline sahip. Özellikle üçlü otomasyon sistemleri, Türk şirketlerine küresel pazarda daha rekabetçi olma şansı veriyor. Böylelikle daha hızlı üretim, daha kaliteli ürünler ve esnek üretim yetenekleri, Türkiye’nin uluslararası arenada daha etkin bir oyuncu olmasına katkıda bulunabilir.

Yeni çözümler geliştirmek için Ar-Ge faaliyetlerine önem verilmeli
Türkiye’de otomasyonun gelişimi konusunda sanayicilere önemli görevler düşüyor. Otomasyon sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için iş gücünün bu teknolojiye uyum sağlaması büyük önem taşıyor. Bunun için sanayiciler, çalışanlarına otomasyon sistemleri konusunda eğitimler ve geliştirme fırsatları sunarak, uzman personel yetiştirmeli ve bu alanda bilinçlendirme çalışmalarına katkıda bulunmalı. Bunun yanında otomasyon alanında inovasyon yapmak ve yeni çözümler geliştirmek için Ar-Ge faaliyetlerine önem verilmeli. Nitelikli üretim için sanayicilerin arasında iş birlikleri ve sektörel kümelenmeler, otomasyon teknolojilerini geliştirmek ve bu teknolojilere daha etkin bir şekilde ulaşmak için çok kıymetli. Otomasyon bununla birlikte sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada ve enerji verimliliğini artırmada etkili bir araç konumunda bulunuyor. Sanayicilerin bu anlayışı benimseyebilmesi için üretim süreçlerini çevre dostu ve enerji tasarruflu hale getirmek adına otomasyon teknolojilerini kullanması gerekiyor.

Şirketler stratejik bir şekilde otomasyon teknolojilerini benimsemeli
Günümüzde küresel dinamikler, tedarik zinciri sorunları, bölgesel çatışmalar ve enerji maliyetlerindeki artış gibi faktörler, endüstrilerin iş yapma şeklini etkileyen belirleyici unsurlar. 2024 yılında otomasyon; küresel belirsizlikler, tedarik zinciri zorlukları, bölgesel çatışmalar ve enerji maliyetleri gibi zorluklarla başa çıkmak adına şirketlere çeşitli avantajlar sağlayabilir. Ancak, bu avantajların tam anlamıyla kullanılabilmesi için şirketlerin stratejik bir şekilde otomasyon teknolojilerini benimsemesi ve iş süreçlerine entegre etmesi gerekecek. Bu yıldan itibaren otomasyonun geleceğine etki edecek trendler arasında ise sensörler, yapay zeka, büyük veri ve bulut bilişim gibi teknolojilerin entegrasyonu yer alıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ