Makine Haber

Orta yük taşıma kapasite aralığı için 3 yeni 6 eksenli robot

Orta yük taşıma kapasite aralığı için 3 yeni Stäubli 6 eksenli robot görücüye çıkıyor: TX2-140, TX2-160 ve TX2-160L. Sağlam yapıları ve akıllı tasarımları ile zorlu ortamlardan sterilize ortamlara kadar değişen koşullar için ideal olan robotlar, en yüksek düzeyde güvenlik ve bağlanabilirlik sağlıyor.

  • 26 Ocak 2021
Orta yük taşıma kapasite aralığı için 3 yeni 6 eksenli robot

Stäubli

TX2-140, 1.510 mm’lik bir erişime ve TX2-160 ise 1.710 mm’lik sahip. Her ikisi de, maksimum 40 kg yük kapasitesine sahip. TX2-160’ın uzun kollu versiyonu olan TX2-160L; 2.010 mm’lik erişim mesafesine ve maksimum 25 kg yük kapasitesine sahip. Bu yeni modellerle Stäubli, kompakt TX2 90 ile büyük TX2-200 arasındaki boşluğu kapattı. Böylece şirket, robotlarını dünya pazarındaki eş değerleri arasında en hassas konuma getiriyor. Örnek gösterebilecek dinamik değerleriyle birlikte alındığında; örneğin 5. eksende 1.500°/s’lik maksimum hız, bu en kısa döngü sürelerinin elde edilebileceği anlamına geliyor. Dahası, Stäubli’nin tescilli sürücü teknolojisinin artık 5. eksende de kullanılması, önceki RX160 modeline kıyasla bileğin sertliğini önemli ölçüde artırdı.

Stäubli TX2-140: Orta segmentteki yeni modeller maksimum 40 kg yük kapasitesine sahip.

Temiz oda uyumluluğu için elverişli kompakt tasarım
Yeni makinelerin bir diğer çarpıcı özelliği ise, temiz oda uyumluluğu için elverişli kompakt tasarımlarıdır. Geniş ve verimli bir çalışma zarfına sahip olan ürünlerin, konturları bozacak harici kablo veya hortumları bulunmuyor.
Tüm ortam ve besleme hatları, IP 65 koruma sınıfı standardıyla (isteğe bağlı olarak basınç ünitesi IP 67) tamamen sızdırmaz şekilde bir mahfaza içinde çalışır, bağlantılar talep üzerine robot kaidesinin altına dikey olarak gizlenebilir ve ölü alanlar ise sistematik olarak önlenmiştir. Bu, modern hijyenik tasarımın özüdür.
Temiz oda uyumlu özellikleri ile yeni 6 eksenli robotlar, standart uygulamaların yanında, hassas üretim ortamlarında kullanım için de eşit derecede uygunluk sağlıyor. İkinci durumda, üreticinin ilaç, tıp, fotovoltaik, metal, otomotiv ve ilgili sektörlerdeki uygulamalara özel bir odaklanması vardır. TX2 serisinden bilinen özel versiyonlarda (HE ((nemli ortam)), ESD ((elektrostatik deşarj)), temiz oda ve stericlean varyantları) kademeli olarak uygulamalarda kullanılabilir hale geliyor.

Birçok entegratör ve son kullanıcının isteklerini karşılıyor
Üretici, yeni robotların ultra kompakt tasarımından da özellikle gurur duyuyor. Bu bağlamda Stäubli, imalat hücrelerinin ve hatlarının minimal bir alanda gerçekleştirilmesine izin verecek kadar küçük bir ayak izine sahip, kolay entegre edilebilen 6 eksenli bir robot ile birçok entegratör ve son kullanıcının isteklerini karşılıyor. TX2-160 için iki montaj seçeneği mevcutken (yani zemin ve tavan); TX2-140 herhangi bir açıda dikey bir yüzeye tutturulabilir ve 360° montaj seçeneklerine izin verir.

TX2-160L uzun kollu versiyon, standart muadili 1.710 mm ile karşılaştırıldığında 2.010 mm erişim mesafesine sahip.

İnsan-robot iş birliğinde yeni bir sayfa açtı
Önceki model RX160’ın TX2-140/160 ile değiştirilmesi başka bir belirleyici avantaj getirdi: Şimdi tüm 6 eksenli robotlar aynı kontrol teknolojisi üzerinde çalışıyor ve bu da, dijital olarak ağa bağlı üretim ortamlarında çoklu robot çözümlerinin uygulanmasını kolaylaştırıyor. Hafif ve kompakt CS9 kontrolörü ve gelişmiş güvenlik özellikleri ile TX2 serisi, insan-robot iş birliğinde yeni bir sayfa açtı. İlk defa MRC (man robot collaboration) konseptlerini standart robotlar ile üretkenlikten ödün vermeden gerçekleştirmek mümkün hale geldi. Bu, özellik orta taşıma kapasite aralığındaki yeni modeller için de geçerli.

Her bir eksende dijital güvenlik kodlayıcısına ve entegre güvenlik PCB’sine sahip
TX2 serisinin yeni üyeleri, ayrıca her bir eksende dijital güvenlik kodlayıcısına ve entegre güvenlik PCB’sine sahip. Tüm güvenlik fonksiyonları SIL3/PLe güvenlik kategorisinin gereksinimlerini karşılıyor. Bu, operatörler ve proses ekipmanı için mükemmel koruma sağlıyor. Yeni robotların kapsamlı güvenlik özellikleri, Endüstri 4.0 uyumluluğu (OPC-UA sunucusu dâhil), mekanik nitelikleri ve ortalamanın üzerindeki bakım aralıkları, geleneksel veya dijital olarak ağ bağlantılı ortamlarda üretkenliği garanti ediyor.

TX2-160’ın önceki RX160 modeline kıyasla belirleyici avantajı: Artık 6 eksenli robotların tümü aynı CS9 kontrol teknolojisi üzerinde çalışıyor ve bu da, dijital olarak ağa bağlı üretim ortamlarında çoklu robot çözümlerinin uygulanmasını kolaylaştırıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ