Makine Haber

METAV 2020, 10-13 Mart tarihleri arasında kapılarını açacak

Uluslararası Metal İşleme Teknolojileri Fuarı METAV, 10-13 Mart tarihleri arasında Düsseldorf’ta gerçekleştirilecek. Etkinliğin tanıtımı için İstanbul’da düzenlenen toplantıda; VDW Fuarlar Müdürü Christoph Miller ile Messe Düsseldorf METAV 2020 Fuarı Proje Müdürü Kirstin Deutelmoser açıklamalarda bulundu.

  • 12 Kasım 2019
METAV 2020, 10-13 Mart tarihleri arasında kapılarını açacak

METAV 2020 (Uluslararası Metal İşleme Teknolojileri Fuarı), 10-13 Mart tarihleri arasında Almanya’nın Düsseldorf kentinde ziyaretçilerini ağırlayacak. Etkinliğin tanıtımı için 11 Kasım tarihinde İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına; VDW (Alman Takım Makineleri Üreticileri Birliği) Fuarlar Müdürü Christoph Miller ile Messe Düsseldorf METAV 2020 Fuarı Proje Müdürü Kirstin Deutelmoser konuşmacı olarak katıldı.

Miller: “21. kez kapılarını açacak”


METAV’ın önümüzdeki yıl 21. kez düzenleneceğinin altını çizen VDW Fuarlar Müdürü Christoph Miller, 2020’de METAV Düsseldorf’un 40. yılını kutlayacaklarını da ifade etti. Miller, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “METAV, Kuzey Avrupa’da çift sayılı yıllarda yapılacak uluslararası bir ihtisas fuarı oluşturmak amacıyla 1980’de düzenlenmeye başladı. Yeni fuarın, çevresindeki Avrupa ülkeleriyle bağlantısının olması ve araba, tren ve uçakla gelecekler için iyi bir ulaşım altyapısına sahip bulunması, Almanya’nın en önemli takım tezgahları pazarlarından birinde yapılması gerekliliği mekanın seçilmesinde belirleyici bir rol oynadı. Bu nedenle, o zamanlar Avrupa’daki en modern fuar alanlarını sunan Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki Düsseldorf şehri ihtisas fuarı yeri olarak tercih edildi.”

“Ziyaretçiler, yaklaşık 300 km yarıçaplı bir uzaklıktan geliyorlar”
Yaklaşık 27 bin METAV ziyaretçisinin büyük bir kısmının yaklaşık 300 km yarıçaplı bir uzaklıktan geldiğini aktaran Miller, “Bu bölge; Kuzey Almanya, Hesse, Rhineland-Palatinate, Belçika ve Hollanda’yı kapsıyor. Avusturya ve İsviçre de, en yüksek sayıda ziyaretçi gönderen ülkeler arasında yer alıyor. İhtisas fuarı kapsamında katılımcılar, 12 binden fazla firma ile temas edebilirler. Bu firmalar; metal üretimi ve işlenmesi, elektronik ve elektrik mühendisliği, makine mühendisliği ve taşıt araçları sanayilerinden geliyorlar ve 1,6 milyon çalışan ile 515 milyar Euro’luk ciroya sahipler” dedi.

“2018’de ziyaretçilerin üçte ikisini karar vericiler oluşturdu”
2018 yılındaki ziyaretçilerin yaklaşık üçte ikisini karar vericilerin oluşturduğunu vurgulayan Miller, söz konusu ziyaretçilerin ağırlıklı olarak makine mühendisliği ve otomotiv yan sanayiinden geldiğini aktardı. Miller, şunları söyledi: “Söz konusu ziyaretçiler; özellikle takım tezgahları, CAD/CAM sistemleri, test ve ölçüm teknolojisi, otomasyonun yanı sıra, el aletleri ve kalıp ile model yapımı için gerekli araçlarla da ilgileniyorlardı. Yapılan ankete göre, ziyaretçilerin yüzde 93’ü etkinlikten memnun ayrıldı. 2018 anketinde, METAV ziyaretçilerinin yüzde 44’ü somut yatırım niyetleri olduğunu belirtti. Hatta yüzde 18’lik bir kısım, etkinlik sırasında sipariş verdi veya fuardan hemen sonra sipariş verme niyeti olduğunu belirtti.”

“Yeni salonlarda gerçekleştirilecek”
METAV 2020’deki yenilikler hakkında da açıklamalarda bulunan Miller, etkinliğin gelecek sene Düsseldorf fuar alanlarındaki yeni salonlarda gerçekleştirileceğini anlattı. Miller, “Böylelikle, eski salon 1 ve 2’nin toplamından daha büyük alana sahip yeni salon 1’in yanı sıra, salon 4 ve 5 ile 7a yeni METAV gruplamasına dâhil edilecek. Bu şekilde, kuzey girişi ve yeni tasarlanmış güney girişi aracılığı ile optimum ziyaretçi rehberliği sağlanacak. Salonlar tamamen yeniden planlanacak. Ürün alanlarına dayalı önceki katı ayırım böylelikle daha esnek hale gelecek. Sonuç olarak; hassas aletler ve aksesuarlar, örneğin makine imalatçılarına daha da yaklaşmış olacak” ifadelerini kullandı.
Katılımcıların talebi üzerine METAV’ın süresinin beş günden dört güne indirildiğini de açıklayan Miller, “VDW, buna bir anket sonucunda karar verdi. Söz konusu sonuç, benzer endüstrilere yönelik ihtisas fuarlarının sürelerindeki genel eğilime uygun” dedi.

“Odak noktası metal işleme alanındaki tüm süreç zinciri”
METAV 2020’nin odak noktasının metal işleme alanındaki tüm süreç zinciri olduğunu dile getiren Christoph Miller, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Son birkaç yıldır buna dört yeni alan ekledik. Eklenen yeni alanlar; katmanlı imalat, medikal, kalıplama ve kalite alanları olup, her biri kendi hedef kitlesini kendisine çekiyor. Hem Alman, hem de yabancı ziyaretçiler ilave edilen alanları çok olumlu değerlendirdiler.”
Endüstri 4.0’ın metal işleme alanında da hız kazandığının altını çizen Miller, “2020 yılında METAV, üretimde Endüstri 4.0 bilgi noktası olacak. Etkinlik, katılımcıların stantlarında olduğu kadar, destekleyici programlarda da konuyla ilgili kapsamlı bir inceleme ve değerlendirme sunacak” diye konuştu.

Deutelmoser: “Düsseldorf, önemli bir ziyaretçi potansiyeline sahip”


Kuzey Ren-Vestfalya’nın başkenti Düsseldorf’un, bir saatlik sürüş mesafesindeki 11,4 milyon nüfusu ile Avrupa’daki en büyük satış pazarlarından birisine doğrudan erişim sunduğunun altını çizen Messe Düsseldorf METAV 2020 Fuarı Proje Müdürü Kirstin Deutelmoser ise, “Bu durum; ihtisas fuarları sektörü ile ilgili olarak, METAV gibi ihtisas fuarlarının ulaşabileceği önemli bir ziyaretçi potansiyeli oluşturuyor. Makine mühendisliği sektörü, yaklaşık bin 500 firma ile Kuzey Ren-Vestfalya bölgesindeki en büyük işveren konumunda. Tek başına otomotiv endüstrisi ortalama 18 milyar Euro’luk ciro yaratıyor. Kuzey Ren-Vesfalya’da, çeşitli yan kuruluşları olan Daimler, Ford ve Toyota gibi otomobil tedarikçilerine ek olarak, özellikle tedarik endüstrisi METAV için anahtar bir rol oynuyor” dedi.

“Çinli firma sayısı altı kat artarak 630’u geçti”
Düsseldorf bölgesini Avrupa’daki ticari faaliyetlerinin merkezi olarak kullanan Çinli ve Japon firmaların da çok dinamik olduklarını ifade eden Deutelmoser, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz sekiz yıl içinde bölgedeki Çinli firma sayısı altı kat artarak 630’u geçti. Böylece, söz konusu işletmeler Düsseldorf’taki uluslararası firmalar arasında lider duruma geldiler. Düsseldorf, Japonya ile de 60 yılı aşkın bir geleneğe sahip. Bugün, 620’den fazla Japon firmasının genel merkezi kıta Avrupa’sında bulunuyor ve bu sayı artma eğilimi gösteriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ