Makine Haber

Masdaf, iki yıl süren Ar-Ge çalışması ile ‘Pompa Test Standı’ geliştirdi

Masdaf’ın son teknoloji ölçüm cihazları ve tam otomasyona sahip kontrol sistemleri kullanarak yaklaşık iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucunda geliştirdiği ‘Pompa Test Standı’ ile, pompaların performansları Scada sistemi üzerinden anlık olarak izlenebiliyor ve raporlanabiliyor.

  • 05 Mayıs 2020
Masdaf, iki yıl süren Ar-Ge çalışması ile ‘Pompa Test Standı’ geliştirdi

43 yıldır pompa teknolojilerine yaptığı yatırımlara bir yenisini daha ekleyen Masdaf, yüksek standartlara sahip pompa teknolojilerini yeni geliştirdiği ‘Pompa Test Standı’nda test edip; performanslarını ölçmeyi ve bu kapsamda Ar-Ge çalışmalarına yön vermeyi hedefliyor. Söz konusu yatırımı ile şirket, müşteri ve bayilerinin yanı sıra sektördeki pompa üreticilerine de hizmet vermeyi planlıyor.

“İki yıl süren Ar-Ge çalışmalarının sonucunda geliştirildi”
‘Pompa Test Standı’nın, Masdaf’ın son teknoloji ölçüm cihazları ve kontrol sistemleri kullanılarak yaklaşık iki yıl süren Ar-Ge çalışmalarının sonucunda geliştirildiğini ve Düzce tesislerine kurulduğunu aktaran yetkiler, şöyle konuştular: “Yeni pompa test istasyonumuz ile; uçtan emişli pompalar, inline pompalar, ayrılabilir gövdeli çift emişli pompalar, yangın pompaları, kademeli pompalar, proses pompaları, dalgıç pompalar, kolonlu pompalar, kendinden emişli pompalar ve dişli pompaların performansları Scada sistemi üzerinden anlık olarak izlenip, raporlanabiliyor. Maksimum 10.000 m³/h’lik bir debi kapasitesi ve Ø800 mm’lik ana besleme hatlarına sahip istasyonun, kot altı ve üstünde ciddi bir su hacmi bulunuyor. Diğer pompa firmalarında sorun teşkil eden yüksek kapasiteli ürünlerin NPSH testleri de seviye kontrollü olarak yapılabiliyor. Güçlü invertor alt yapısıyla değişken devirlerde ürün test edilirken; kalkış hızlarındaki kontrollü yapıyla da, vanalar ve tesisatın anlık yüklenmelerine karşı koruma sağlanıyor. Büyük debili ve güçteki pompaların testlerini otomatik olarak yapabilen test standının, 630kw olan kurulu gücünün orta gerilim yatırımıyla yükseltilmesi hedefleniyor. Test standında görev yapan 10 tonluk gezer köprü vinç sayesinde, yüksek kapasite ve hacimdeki pompaların stant üzerine yerleşimi de rahatlıkla yapılabiliyor.”

“Güvenlik maksimum seviyede tutuluyor”
‘Pompa Test Standı’ ile pompa teknolojilerinin titreşim ve uzun dönem dayanım testlerinin, ısınma problemi olmadan izleme sistemleri ile kolaylıkla yapılabildiğini vurgulayan yetkililer, “Hatların uzunluğu ve yüksek su hacmi; tesisat üzerindeki akışı stabil kılarak, santrifüj pompa ölçüm sistemlerini rahatlatıyor ve testlerdeki hassasiyeti artırıyor. Yeni pompa test istasyonu ile; ürünlerin test edilmesi sırasında manuel olarak yapılan vana açma-kapama işlemi ile yüksek debi ve basınç nedeniyle tehlike arz eden tüm işlemler otomasyon sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bu sayede, hem teste katılan misafirlerin, hem de operatörlerin güvenliği maksimum seviyede tutuluyor” ifadelerini kullandılar.

Polatoğlu: “Şeffaf ve ölçülebilir olmayı hedefledik”


Konu hakkında açıklamalarda bulunan Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu ise, “Uzun ömürlülük ve yüksek kalite standartlarıyla ürettiğimiz inovatif pompa teknolojilerimizin performans test sonuçlarını iş ortaklarımızla paylaşarak, şeffaf ve ölçülebilir olmayı hedefledik. Bu kapsamda geliştirdiğimiz yeni pompa test istasyonumuz ile, sektörümüzün ülkemizdeki gelişimine katkıda bulunuyor olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Yılların verdiği tecrübe ile sektörde birçok yeniliğe imza atan firmamızın iki yıl süren Ar-Ge çalışmaları ile geliştirdiği ‘Pompa Test Standı’, ulusal ve global müşterilerimizin yanı sıra, pompa sektöründeki firmalara da hizmet verecek. Ayrıca, bu test standımızın TÜRKAK tarafından akredite edilmesine yönelik girişimlerin startını da yakın zaman için de vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ