Makine Haber

Eroğlu: “GEKAP beyannamelerinde sürenin uzatılması yerinde bir karar”

Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının pek çok sanayiciyi yakından ilgilendirdiğini ifade eden Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, GEKAP’tan etkilenen sanayicileri bilgilendirmek için çeşitli çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

  • 29 Şubat 2020
Eroğlu: “GEKAP beyannamelerinde sürenin uzatılması yerinde bir karar”

2020 yılı başından itibaren uygulamaya konulan Geri Kazanım Katılım Payı (GEKAP) uygulaması firmalara pek çok yükümlülük getiriyor. Söz konusu yükümlülüklerin ne olduğu ve sürecin nasıl işleyeceği henüz tam olarak anlaşılmadan GEKAP beyannamelerinin gönderilmesi için verilen 2 Mart 2020 tarihine itirazlar yükselmişti. Gelir İdaresi Başkanlığı, yaptığı açıklamada, GEKAP beyannameleri için ek süre verildiğini duyurdu. Elektronik ortamda gönderilmesi gereken Geri Kazanım Katılım Payı beyannamelerinin verilme süresi 30 Mart 2020 Pazartesi gününe kadar uzatıldı.

“Sanayicileri bilgilendirmek için çalışmalar yapacağız”
GEKAP’tan etkilenen sanayicileri bilgilendirmek için çeşitli çalışmalar yapacaklarını ifade eden PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, “Geri Kazanım Katılım Payı uygulaması pek çok sanayiciyi yakından ilgilendiriyor. Firmaların hangi ürünlerinin GEKAP’a konu olduğu, kimlerin GEKAP mükellefi olduğu, beyannameye ait usuller, istisnalar ve özellikle de oluşan maliyetin belli sektörlerde ve tüketici yönünden etkilerinin değerlendirmesi için ek süre verilmesi, bu süre içerisinde konunun daha etraflıca değerlendirmesi açısından çok doğru bir karar oldu. Biz gerek bakanlıkla, gerekse de etkilenen sektörlerdeki sanayicilerimizle, bu süreyi iyi değerlendirip gerekli bilgilendirme ve olası revizyonlar için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

2 Mart’ta seminer düzenlenecek
Yenilenen Çevre Mevzuatları ile yapılması gereken iş ve işlemler konusunda firmaları bilgilendirmek amacıyla 2 Mart Pazartesi günü İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve PAGEV iş birliğiyle, ‘Yenilenen Çevre Mevzuatları Bilgilendirme Semineri’ düzenlenecek. Sıfır Atık ve GEKAP Uygulamaları kapsamında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan uzmanlar tarafından İTO Merkez Binası Meclis Salonu’nda verilecek olan seminer; marka sahibi üreticiler/ithalatçılar, sanayi kuruluşları, geri dönüşüm firmaları, çevre danışmanlık firmaları ve belediyelere yönelik olarak gerçekleştirilecek.
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu’nun açılış konuşmalarını yapacağı seminerde, firmalar GEKAP ile ilgili detayları konunun uzmanlarından öğrenme fırsatı bulacaklar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ