Makine Haber

Mikrometre altı ve atomik yüzde aralığında temizlik

Birçok endüstri alanında yeni ve geliştirilmiş ürünler, çok yüksek temizlik tanımlarına yol açar. Değişen üretim, birleştirme ve kaplama teknolojileri ve daha sıkı düzenleyici şartnameler nedeniyle, partikül ve film tipi parça temizliği için daha katı gereksinimler vardır.

  • 13 Nisan 2022
Mikrometre altı ve atomik yüzde aralığında temizlik

Ecoclean

İster yarı indüktör endüstrisi için üretim ekipmanları, biyoteknoloji, lazer ve sensör teknolojisi, ölçüm ve analiz teknolojisi için cihazlar, akümülatörler ve yakıt hücreleri için bileşenler, ister optik sistemler veya metal kesme aletleri olsun, tümünde performans ve güvenilirlik gereksinimleri son derece yüksektir. Bu, yalnızca parçaların üretim hassasiyeti açısından değil, aynı zamanda temizliği açısından da yüksek taleplere yol açar. İmplantlar, tıbbi aletler, kanüller ve endoskoplar gibi tıbbi teknoloji ürünleri için, üretim süreçlerinden kaynaklanan partikül ve film tipi kirlilik, düzenleyici şartnameler nedeniyle önemli bir kriterdir. Diğer taraftan, daha küçük ve daha karmaşık bileşenlerle minyatürleştirme ve işlevsel entegrasyon için bir eğilim mevcuttur. Bu gelişmeler, mikrometre ve hatta nanometre aralıklarındaki partikül temizlik şartnamelerinin yanı sıra artık ince film kirliliğine ilişkin çok katı gereksinimlerin giderek daha fazla endüstri sektörü tarafından karşılanması gerektiğini içerir.

Tüm hassas ve ultra hassas temizlik yelpazesini kapsıyor
Bileşenlere ve/veya uygulamalara bağlı olarak, yasaklı maddelerin kalıntıları için yüzey analizleri söz konusu olduğunda, organik maddeler ve artık nem için gaz giderme oranlarının yanı sıra, atomik yüzde aralığına kadar sınır değerlerin karşılanması gerekebilir. Bu minyatür bileşenlerin üretimi için, daha da büyük entegre üretim modüllerine doğru bir evrim de söz konusudur. Bu aynı zamanda temizleme süreçleri ve bunları uygulamak için gereken makine sistemleri için yeni zorluklar yaratır. Sonuç, tüm üretim zinciri boyunca bir dizi çok zorlu parça temizleme görevidir. Geleceğe yönelik eksiksiz çözümlerin tedarikçisi olarak SBS Ecoclean Şirketler Grubu, tüm hassas ve ultra hassas temizlik yelpazesini kapsıyor. Bu, temizlik süreçlerini, kontrol yazılımlarını ve ayrıca makine ve ortam koşullarını eldeki gereksinimlere ve uygulamalara uyarlamalarını sağlar.

Doğru sistem konsepti
Belirli bir görev için uygun temizleme sisteminin seçiminde ilk bakılan şey; sistemin ön temizlik, ara temizlik veya son temizlik için mi kullanılacağıdır. Kullanıma ve elde edilecek temizlik özelliklerine bağlı olarak, çözüm, hazneli veya çok tanklı daldırma makinesi, standart modüllere dayalı esnek bir ultrasonik çok tanklı makine veya özelleştirilmiş bir ulrasonik tabanlı ultra ince temizleme sistemi olabilir. Temizleme kimyasallarının yanı sıra örneğin püskürtme, yüksek basınçlı sıvı uygulaması, daldırma, ultrasonik veya megasonik, plazma temizleme, enjeksiyonlu yıkama, darbeli basınçlı temizleme (PPC) gibi optimal proses teknolojileri ve gerektiği gibi pasivasyon/koruma, ayrıca uygulama ve elimine edilecek kirleticiler için özel olarak seçilir. Ultra hassas temizlik için temizleme süreçleri ve sistemleri Özelleştirilmiş ultrasonik çok hazneli sistemlerin tasarımı ve ultra hassas temizleme uygulamaları için prosesler, İsviçre merkezli UCM AG’nin temel yetkinliğidir. Göz önünde bulundurulması gereken temel faktörler, temizlenecek parçaların malzemesi ve geometrisi, kirleticilerin türü ve miktarı, partikül veya film tipi temizlik özellikleri ve uygun olduğunda, izin verilen gaz çıkışı oranları ve yasaklanmış maddelerin atomik yüzde oranında maksimum kabul edilebilir kalıntılarıdır. Diğer bir önemli husus, örneğin ters ozmoz suyu veya deiyonize su gibi uygun temizleme kimyasallarının ve yıkama sıvısının seçilmesidir. Temizleme sistemi ve otomatik taşıma sistemini oluşturmak için kullanılan malzemeler ve üretim yöntemleri de kir birikmesi, yeniden kirlenme ve çapraz kirlenmenin önlenmesi göz önünde bulundurularak seçilir.

Temiz oda sınıfı bileşenlerle donatmak ve temiz odalarla arayüz oluşturmak da mümkündür. Hassas ve ultra hassas temizleme sistemlerine takılan standart ekipman, temizlenecek farklı parçaların gereksinimlerine göre ultrasonik frekans ve yoğunluğun esnek şekilde ayarlanmasını sağlayan çok frekanslı ultrasonik sistemlerdir. Karmaşık geometriler, kapiler yapılar veya sinterlenmiş metal bileşenler veya katkı maddesiyle üretilmiş bileşenler gibi gözenekli yüzeyler sunan parçalarda PPC yöntemi devreye girer. Tüm yıkama ve durulama tanklarında çok taraflı taşma gibi özellikler ve ayrıca ultra hassas temizleme sistemleri için özel olarak geliştirilmiş daldırma/püskürtmeli durulama teknolojisi, çok ağır temizlik şartnamelerinin güvenilir şekilde karşılanmasına katkıda bulunur.

Kurutma çoğunlukla kızılötesi veya vakum teknolojisi kullanılarak yapılır
Hangi parçaların hangi yıkama ve durulama tanklarına alınacağı kararının yanı sıra sıcaklıklar, ultrasonik çıkışı ve frekansı, PPC yoğunluğu, çeşitli yıkama ve durulama tanklarında kalma süresi gibi parçaya özgü süreç parametreleri, süreç geliştirme aşamasında tanımlanır. Parçaların karmaşıklığına ve ısı emme kapasitesine bağlı olarak, kurutma çoğunlukla kızılötesi veya vakum teknolojisi kullanılarak yapılır. Ortaya çıkan parçaya özel temizleme programları, makine kontrolöründe saklanır. Temizleme dizisinin yazılım kontrollü uygulaması bu bağlamda belirleyici bir rol oynar. Diğer hususların yanı sıra, yıkama ve durulama tanklarında belirtilen bekleme sürelerine tam olarak uyulmasını sağlar ve bu öncelik sıraları, örneğin çok kırılgan parçalar için programlanabilir. Temizlik ve ekonomik verimlilik açısından en iyi sistem ve süreç çözümü, Ecoclean ve UCM’nin Hassas Temizlik Teknolojisi Merkezleri’nde orijinal parçalarla yapılan temizlik denemeleriyle belirlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ