Makine Haber

Elektrik enerjisi tüketimini yüzde 50’ye kadar azaltan rejeneratif çözümler

Enerji kullanımını bütünsel olarak izlemek, üretim tesisindeki enerji tüketimini tamamen optimize etmek için büyük bir önem taşıyor. Buna ek olarak, yapılan çalışmalar Omron rejeneratif çözümlerinin elektrik enerjisi tüketimini yüzde 50’ye kadar azaltabildiğini gösteriyor.

  • 02 Kasım 2020
Elektrik enerjisi tüketimini yüzde 50’ye kadar azaltan rejeneratif çözümler

Omron

Enerji maliyetlerinin en aza indirilmesi, üretim operasyonlarında kârlılığı en üst düzeye çıkarmak için her zaman önemli bir faktör olmuştur. Bununla birlikte, son yıllarda sera gazlarının azaltılması da; özellikle zorlu emisyon üst sınırları tarafından zorlanan ve ticaret gerçekleştirme hakkını emisyon ticareti planları doğrultusunda koruyabilen ağır sanayi kuruluşları için önemli bir odak noktası haline geldi. Dahası; bu üst sınırlar düzenli bir şekilde azaltılarak, daha fazla üretim ve imalat şirketi planın kapsamına dâhil edildi ve karbon emisyonlarını azaltmak için gereken sürekli gelişim ihtiyacı harekete geçirildi.
Bununla birlikte, karbon ayak izinin en aza indirilmesi; yalnızca maliyetler, vergiler ve cezalarla ilgili değildir. Günümüzde her geçen gün daha fazla işletme, güvenli ortam ilkesini ve çevresel etkileri en aza indirme çalışmalarını temel alarak çalışıyor. Çevresel sorumluluk sergileyebilme; ISO 50001 gibi uluslararası tanınırlığı olan standartların temelini oluşturuyor ve birçok şirket bu ilkelerin kendilerine rekabetçi bir avantaj sağladığını fark ediyor.

Enerji yönetimine bütünsel yaklaşım
Enerji verimliliğini iyileştirmek için hangi pratik adımlar atılabilir? Birçok durumda başlangıç noktası, tesis ve süreçlerin enerji denetimidir. Bu yaklaşım, göz önünde olan enerji tasarrufu fırsatları için üretim alanına bakmaktan çok daha fazlasını kapsar. Denetimin, örneğin motorların ve kompresörlerin enerji tüketimini azaltmaya yardımcı olan değişken hızlı sürücüleri kurmaktan da çok daha fazlasını kapsaması gerekir. Bu tür enerji tasarrufu önlemlerinin değerini en üst düzeye çıkarmak ve süreç içerisindeki diğer tasarruf fırsatlarını değerlendirmek istiyorsak; elektrik yükü, enerji kaynakları ve basınçlı hava ve pnömatik sistemler gibi diğer enerji tüketicilerinin tümünün etkili bir şekilde izlenmesini sağlamamız gerekir.
Omron, enerji verimliliğinde iyileştirilecek alanları tespit etmek ve ardından elde edilen tasarrufları ölçmek için izlemeye devam etmek amacıyla çok çeşitli teknolojiler kullanıyor ve enerji yönetimini bütünsel olarak ele alıyor.

Her bir süreçte daha fazla enerji verimliliği sunuyor
Bu yaklaşımın benimsenmesi, üretim operasyonlarıyla ilişkili gerçek enerji maliyetlerini tespit etmekle kalmaz; aynı zamanda bu süreçleri optimize ederek, her bir süreçte daha fazla enerji verimliliği sunar ve enerji talebindeki tepe noktaları belirler. Parça başına enerji kullanımında maliyetlerin optimize edilmesi, enerji verilerinin gerçek verimlilikle bağlantılı olarak tamamen şeffaf olmasıyla mümkün olur. Enerji yönetim ekibine faydalı olması açısından hem gerçek zamanlı, hem de geçmiş enerji tüketimi verilerinin yüksek düzeydeki işletme sistemlerinde kullanılabilir getirilmesi gerekir. Neyse ki; günümüzün Omron otomasyon teklifi, verileri tesisten bu yüksek düzey görselleştirme sistemlerine aktarmayı mümkün kılıyor. Ancak, veriler nasıl ve nerede toplanıyor?
İyileştirme olanağı sunan tesis enerji izleme komponentleri; şimdi sıcaklık, hareket, ısı ve elektrik gibi alanlara odaklanarak, elektrik ve diğer enerji formlarını izlemek için mevcut üretim hatları ve süreçlerinde kullanılabiliyor.
Enerji izleme çözümleri; hızlı bir şekilde geliştirilmesi gereken alanları tespit etmeye, gerçekleştirilen değişikliğin gerçek faydalarını göstermek üzere sürekli izlemeye ve verimlilikte giderek artan kazançlar sunmaya devam edecek alanları ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Nihâyetinde, ölçmediğiniz bir süreci yönetemezsiniz!

Çok çeşitli pratik pano çözümleri
Güç izleme teknolojisinde 20 yılı aşkın deneyime sahip olan Omron; çok devreli akıllı monitörler, yüksek verimlilikte pano komponentlerine sahip güç kaynakları gibi ürünlerden oluşan geniş bir pratik çözüm yelpazesi sunuyor ve bu ürünlerin enerji tüketimini azalttığını kendi fabrikalarında test ediyor.

Çok devreli akıllı monitörler
KM serisi çok devreli akıllı monitörler, gereksiz enerji tüketimini net bir şekilde belirlemeye yardımcı olur. Dâhili ekranlarla veya ekranlar olmadan cihazlar; üretilen ve tüketilen güç, akım, gerilim, ileri reaktif güç, geri reaktif güç, güç faktörü ve frekansın yanı sıra elektrik dışı parametreleri ölçer.

Yüksek verimliliğe sahip güç kaynakları
Omron’un S8VK güç kaynakları, kıyaslanabilir rakip ürünlerden daha fazla verimlilik sunuyor. Örneğin; yumuşak anahtarlamadan (sıfır gerilim koşullarında anahtarlama) kaynaklanan kaybı azaltmak üzere LLC rezonans devresi yöntemi kullanan S8VK-S12024 ünitesi, 5A’da yüzde 92 verimlilik sağlar.

Rejeneratif çözümler
Omron’un rejeneratif çözümleri, elektrik enerjisi tüketimini yüzde 50’ye kadar azaltabilir. Örneğin; fren gücü 16 kw olan ve günlük 18 döngü frekansına sahip bir vinç, sadece bir yılda Omron’un rejeneratif çözümlerini satın alabilecek kadar tasarruf sağlar. Bu noktadan sonra ise, ücretsiz ve daha da önemlisi geri dönüştürülmüş enerji elde edilir. Bu çözümler; tüm vinç türleri, çözücüler, kaldıraç uygulamaları ve süreksiz santrifüjler için idealdir.
Yeniden üretilen enerji; kullanılan çözüme bağlı olarak sistemdeki diğer sürücüler tarafından kullanılabilir veya aynı güç kaynağı devresini paylaşan diğer komponentler tarafından kullanılmak üzere güç ağına doğrudan geri gönderilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ