Makine Haber

Yiyecek ve içecek endüstrisinde sensör zekası

Günümüzde, üretimde kullanılan makinelerin farklı ihtiyaçların üretimine esnek biçimde adapte olacak şekilde dizayn edilmesi, makine kullanımının kolay ve dünya genelinde otomasyon servis hizmetinin ulaşılabilir olması beklenmektedir.

  • 03 Eylül 2020
Yiyecek ve içecek endüstrisinde sensör zekası

SICK Türkiye

Günümüzde global rekabet gereği sadece yiyecek ve içecek üretim dünyasının değil, tüm sektörlerin ana beklentisi her bir kaynağın verimli bir şekilde kullanılmasıdır. Üretimde kullanılan makinelerin farklı ihtiyaçların üretimine esnek biçimde adapte olacak şekilde dizayn edilmesi, makine kullanımının kolay ve dünya genelinde otomasyon servis hizmetinin ulaşılabilir olması beklenmektedir. Özellikle, yiyecek ve içecek üretim proseslerinde ana amaç ürünün korunmasıdır.
Gıda üretim prosesinde gerekli normlara uyulmadığı takdirde, gıda üzerinde oluşan ‘listeria’ isimli bakteri, bulaştığı gıdayı tüketen kişiye direkt olarak geçiyor. Bu paraziti almış insanların yüzde 80’i hastaneye yatıyor, yüzde 20’si ise maalesef ölüm ile sonuçlanan bir vakaya haiz oluyor.
Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘Health People’ adlı raporunda iki ana vizyon belirlenmiş. Bunlardan birincisi, dünyada yaşayan insanların yaşam kalitesini artırmak ve ömürlerini uzatmak; diğeri ise tüm insanlar arasındaki sağlık eşitsizliğini ortadan kaldırmak. Bu vizyon ile ölçümlenebilecek bir hedef ortaya konulmuş; o da, dünyada bir yıl içerisinde meydana gelen 5 milyon listeria bakterisine bağlı vakayı 2,5 milyon vakaya indirmek. İşte bu hedef neticesinde, gıda-içecek üretim dünyasının ana beklentisi; üretimin her alanında kullanabilecekleri hijyenik tasarıma sahip, agresif yıkama ve kimyasallar ile temizlenmeye dayanıklı ve ani sıcaklık değişikliklerine kolay adapte olabilen, ayrıca pazarın belli başlı konsept ve standartlarını karşılayan (EHEDG, ECOLAB, Makina direktifi) ürünler kullanmaktır. Kimyasal ve sıcaklık değişimleri ile işlemek demek, yüksek basınç ile temizleme, dezenfeksiyon işlemlerini içeren ani sıcaklık değişikliklerine (80 derece/-5 derece) karşı dayanıklı ürün kullanımı demektir. Kullanılan ürünlerin, yüksek basınç altında temizlenmeye ve uzun süreli kimyasallar ile yıkanmaya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Üretim aşamasında EHEDG ve FDA gibi belli başlı konseptlere uyulmalıdır.

Aksesuarları zorlu ortam şartlarında kirlenmeye karşı kesintisiz bir şekilde korur
Gıda-içecek ve dolum proseslerine yakından bakacak olursak, ana olarak; üretim öncesi hammadde sağlama alanı, üretim, birincil paketleme, ikincil paketleme ve lojistik olmak üzere 5 alandan oluşmaktadır. Özellikle üretim ve birincil paketlemenin olduğu alanlar, agresif yıkama ve kimyasallar ile temizlemeye, ıslak veya nemli bölgelere sahip olmaktadır. Gıda-içecek alanlarından ikincil paketleme ve lojistik alanları kuru üretim bölgelerine sahiptir. SICK’in sunduğu Inox ve hijyenik tasarım sensörleri, aksesuarları zorlu ortam şartlarında kirlenmeye karşı kesintisiz bir şekilde korur. SICK Sensör Zekası’nın bu proseslere sunmuş olduğu çözümleri 4 ana başlık özelinde toplayabiliriz: Esnek otomasyonda algılama ve mesafe kontrol sensörleri, proses alanlarına giriş çıkışlarda güvenlik cihazları, üretim aşamasında görsel teknoloji ile kalite kontrol ve son olarak üretimden gelen verilerin toplanıp değerlendirilmesi için tanımlama ve takip sistemleri.


SICK, dünyada öncü bir rol üstlenmiştir
Üretim güvenliğini sağlamak için gıda üretim tesislerinde SICK, dünyada öncü bir rol üstlenmiştir. SICK üretim aşamasında bölgelerin ihtiyacı olan tüm adımlara dayanıklı hijyenik tasarım ürünleri bir bütünüyle sunmaktadır. Firmanın hijyenik tasarım ve Inox paslanmaz çelik gövde ürün grupları; optik sensörler, endüktifler, enkoderler, akış sensörleri, seviye, basınç ve sıcaklık sensörleri, güvenlik ışık perdesi, barkod okuyucular ve görsel teknolojiyi içeren komple bir set sunmaktadır. ‘Inox paslanmaz çelik gövde’ terimi, artık sıvılara ve kimyasallara karşı güçlü ve dayanıklılığı belirtmek için kullanılan bir endüstri standardıdır. SICK Inox paslanmaz gövde ve hijyenik tasarım ürünleri, bu niteliklerin hepsine sahip ve hijyen standartlarına uygun üretilmişlerdir.


Her uygulama için en üst düzeyde montaj çözümleri sunuyor
Hijyenik tasarımlı montaj sistemleri, üretim sırasında ürün bakteriyel kontaminasyon riskini en aza indirmeyi amaçlamaktadır. SICK sadece sensör teknolojisi ile kendini sınırlamaz; aynı zamanda her uygulama için en üst düzeyde montaj çözümleri sunmaktadır. Toplamda, yenilikçi hijyenik tasarım sensörleri, reflektörler ve tüm bileşenleri mükemmel dizayn edilmiş hijyenik tip montaj bileşenlerinden oluşur. Örneğin; SICK, W4S-3H fotoelektrik sensör ailesi ile agresif yıkama, temizlik ve dezenfeksiyon rejimlerine dayanıklı kompakt ve sağlam IP69K koruma sınıfı ile birlikte sınıfının en performanslı ürününü sektöre sunmuştur. Bu seri, halen en yüksek Avrupa ve FDA standartlarına uygun ve klor bazlı dezenfektanlar, deterjanlar ve köpük temizleyicilerine karşı dayanıklıdır.
Özellikle seviye algılama işlemlerinde kullanılan LFP serisi hijyenik ve paslanmaz çelik gövdeli radar tip seviye algılama ürünü hem analog, hem de dijital çıkış ile beraber anlık olarak mesafenin izlenebileceği bir ekrana sahiptir. Bu ürünü sektörde tek kılan özelliği; özellikle süt ve ayran dolum proseslerinin içerisinde bulunan ‘köpük’ algoritması ile ürünün gerçek seviyesi ile köpük arasındaki farkı işlemde kontrol edebilmesidir.


En çok yaşanılan sıkıntı sensörün içine su girişidir
Kimyasallar dışında su ile yıkama aşamasında da standart sensörler ciddi etkilenmektedirler. En çok yaşanılan sıkıntı sensörün içine su girişidir. Standart sensörler genelde plastik kılıftadırlar. Operasyon süresince ürün ısınmakta ve soğuk tazyikli su ile yıkanması sonucu ürünün plastik kılıfında deformasyonlar oluşmaktadır. Bu deformasyonun önüne geçebilmek için sanayi kıvrak çözümler geliştirmiştir. Örneğin; ürünlerin üstünü yoğurt kabıyla kaplamak veya hepsini plastik bir poşetin altına yerleştirmek gibi. Hatlarında dayanıklı hijyenik tasarım ürün kullanan müşteriler için hattın geri dönüş maliyeti çok kısa süredir.
Öncelikle çözümlerin kullanılacağı üretim alanı net bir şekilde tespit edilmelidir. Tespit edilen alanın gereksinimlerine göre Inox paslanmaz çelik gövdeli bir ürün veya hijyenik tasarım bir ürün seçilmelidir. Sektörde karşılaşılan en hatalı yaklaşım, hijyenik tasarım ile yıkamaya dayanıklı ürünlerin birbirine karıştırılmasıdır. Hijyenik tasarımlı ürün demek; özel bir kenar, köşe veya bakteriyel ve kimyasal birikmeyi önleyen, tamamen pürüzsüz dış gövde tasarımı üretilmiş ürün demektir. Daha net ifadeyle; kolay temizlenebilen ve alanı güvenli tutan ürünlerdir. Yıkamaya dayanıklı ürünler ise, basınçlı sıvılar ile yıkanmaya dayanıklı ürün gruplarını içermektedir. SICK, öncelikle sektörün ihtiyacı olan kimyasallar ve zorlu şartlar altında yıkanmaya dayanıklı ürünler ile hijyenik tasarım ürün gruplarını birbirinden ayırmaktadır.

IP69K koruma standartlarını tam olarak karşılıyor
SICK’in sektörde yaptığı en güncel uygulamalar; dolum hatlarında yıkamadan çıkmış damacanaların yoğun su buharı ve kimyasalar altında otomatik olarak tanımlanmasıdır. Firmanın uygulamada kullandığı CLV6XX ve Lector serisi ürün ailesi, paslanmaz çelik gövdede ön camı kırılmalara karşı korumalı olması için plastik ile kaplanmıştır. Ürün, IP69K koruma standartlarını tam olarak karşılayabilmektedir. SICK, paketleme makinasında paketlemeye girecek çikolataların delta robot ile istiflenmesini ve dizilmesini 3 boyutlu kamerası ile sağladı. Aynı zamanda, bu 3 boyutlu kamera ile çikolataların şekli, hacmi ve boyutu mm altındaki hassasiyet ile kontrol edilebiliyor. Ürün; robot, PLC ve kontrol sistemi ile Ethernet üzerinden kolay entegrasyon halindedir. SICK, söz konusu uygulamada dünyanın ilk 3 boyutlu smart ve paslanmaz çelik gövdeye sahip kamerasını kullanmıştır. SICK, en son yaptığı bir güvenlik uygulamasında; et işleme ve entegre tesisinde alanın korunması için özel IP69K korumalı kılıfta güvenlik bariyeri uygulamasını devreye aldı. Bu güvenlik bariyeri, 100 bar basınç 80 derece sıcaklık altında çalışabilmektedir. Tesis, et işleme tesisi olduğu için anlık sıcaklık değişimleri olmaktadır. SICK’in ürünü de, sıcaklığın anlık dalgalanmasına karşı korumalıdır.


SICK, gıda üretimine entegre sorunsuz sistemler sunuyor
SICK, geniş ürün portfoyü ile nihayetinde gıda üretimine entegre sorunsuz sistemler sunuyor. Sonuç olarak; tüm SICK Inox gövde ve hijyenik tasarım algılama ve montaj teknolojileri, ECOLAB, Avrupa EHEDG ve ABD FDA dâhil olmak üzere en yüksek uluslararası standartlar, düzenlemeler ve kurallar için tasarlanmıştır.
SICK Türkiye; danışmanlık, makinaların yeni nesil çalışma trendlerine göre yeniden devreye alınması, uzaktan erişim ile devreye alma ve saha desteği, firmalar özelinde verdiği sektörel eğitimler, satış öncesi uygulama danışmanlığı, satış sonrası servis ve ürün tamir hizmetleri ile bir bütün halinde çalışmalarına devam ediyor. Şirket, kullanıcılarına optimum çözümler sunarak sektöre katma değer sağlamayı hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ