Makine Haber

Toprak: “Gelişen teknoloji ile yeni meslekler ortaya çıkıyor”

Kuşaklar arası algı ve iletişim farklılıklarının oluştuğu, dijital dönüşümün hemen her alana yayıldığı iş dünyasında çalışanlarda beceri kaygısı artıyor. Linkedin’in yayımladığı bir rapora göre; ‘yapay zeka mühendisliği’ en popüler meslek, ‘yönetim’ en çok beklenen beceri, ‘adaptasyon’ ise en çok aranan yetenek oluyor.

Toprak: “Gelişen teknoloji ile yeni meslekler ortaya çıkıyor”

Teknoloji; yöneticilerden ve çalışanlardan beklenen yetenekleri farklı bir boyuta taşıyor ve yeni mesleklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bunun sonucunda, işini kaybetme kaygısı yaşayanların oranı da artıyor. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018’de mesleklerin ve becerilerin geleceği hakkında yayımladığı raporda, otomasyon sürecinde beceri profillerinin dönüşüme uğrayacağı belirtiliyor.

“Araştırmamızdan çarpıcı sonuçlar elde ettik”
Beceri kaygısı, çalışanlar ve CEO’larla ilgili yaptıkları araştırmanın çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğunu söyleyen Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, şöyle konuştu: “Araştırmaya göre, çalışanların yüzde 59’u yüksek maaşlı bir iş için gerekli beceri ve eğitime sahip olmakla ilgili kaygı duyuyor. UNESCO rakamlarına göre, 2000 yılında dünyadaki uluslararası öğrenci sayısı 2 milyonken, 2013’te bu rakam 4,1 milyona yükseldi. 2016’da 5 milyon seviyelerini gören öğrenci sayısının 2020’de 8 milyona çıkması bekleniyor. PwC analizlerine göre, 2023 yılı için Türkiye’de yaklaşık 34 milyon toplam istihdamın yaklaşık 3,5 milyonunun STEM istihdamı; yani fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında olacak. Bu rakamlar da, iş dünyasında yaşanması muhtemel dönüşümü gözler önüne seriyor. Araştırmamız, çalışanların yüzde 55’inin otomasyon veya diğer yenilikler nedeniyle bireye ihtiyaç kalmayacağı yönünde kaygılandıklarını da gösteriyor.”

“İş hayatında ihtiyaç duyulan beceriler farklılaştı”
İş hayatında ihtiyaç duyulan becerilerin farklılaştığını, söz konusu durumun da meslekleri dönüştürmeye başladığını ifade eden Toprak, “Özellikle gençler bunun farkına vararak, geleceklerini planlarken söz konusu gelişmeleri göz önünde bulundurmalılar. Linkedin’in yayımladığı ‘ABD’de Yükselen İşler Raporu’ndan çıkan sonuçlar da bu dönüşümün bir göstergesi niteliğinde” diye konuştu.
Raporda; yapay zeka mühendisi, veri bilimcisi ve büyük veri geliştirici gibi mesleklerin oranının artacağının belirtildiğini aktaran Eyüp Toprak, şöyle devam etti: “Mesleklerdeki bu dönüşüme paralel olarak da, en çok aranan beceri ve yetenekler sıralamasının da değişeceği kaydediliyor. Buna göre; yönetim ve satış en çok aranan beceri olarak ön plana çıkarken, adaptasyon en çok beklenen yetenekler arasında yer alıyor.”

“Dijital dönüşüm yaratıcılıkla ilgili gelişimi destekleyecek”
Yapay zeka ve otomasyondan daha fazla söz edilecek gelecek 40 yıl içerisinde, iş dünyasının yaratıcılık ve kurum kültürü odağında gelişim göstereceğini aktaran Toprak, gelişen teknoloji ve dijital dönüşümün yaratıcılık ile ilgili gelişimi destekleyeceğini vurguladı. Toprak, “Burada önemli olan; ‘kurum kültürü’ olarak tanımladığımız, çalışanların işverene olan güveni ve bağlılığının nasıl sürdürülebilir kılınacağı. Kurum olarak, 30 yıldır tüm dünyada 100 milyondan fazla çalışana dokunduk ve yaptığımız çalışmalar, insana yatırım yapan şirketlerin her zaman bir adım önde olduğunu kanıtladı” dedi.

“Her yıl yüzlerce şirket üzerinde analiz ve raporlama yapıyoruz”
Her yıl yüzlerce şirket üzerinde yaptıkları analizler ve raporlamalar sonucunda, 2022 yılına dair beklentileri de ölçümlediklerini kaydeden Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, çıkan sonuçların oldukça çarpıcı olduğunu söyledi. Toprak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu öncelikler arasında, 10,5’lik oranla ‘şirketin çevikliği ve değişime karşı uyumluluğu’ ilk sırada yer alıyor. Önümüzdeki 3 yıl için şirketlerin önceliklerini değerlendirdiğimiz bu çalışma; 8,7 oranıyla ‘beceri yönetimi’nin ikinci, 8,4 oranıyla ise ‘çalışan bağlılığı’ üçüncü sırada yer aldığını ortaya koydu. Araştırma sonuçlarında, 3,2 ile en düşük orana sahip öncelik ise ‘düşük performansla ilgilenmek’ oldu. Bu da, çevik ve değişime uyumluluk gösterebilen şirketlerin, düşük performansla ilgili kaygı düzeyinin düşeceği gerçeğini gösteriyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ