Makine Haber

Kemalpaşa OSB 7 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip

İlk sanayi tesislerinin 1970’li yıllarda kurulmaya başlandığı Kemalpaşa OSB, günümüzde bin 300 hektar alanıyla İzmir’in en büyük organize sanayi bölgesi konumunda. Bölge, 2,9 milyar doları ihracat, 2,4 milyar doları da ithalat olmak üzere toplam 7 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip.

  • 07 Ocak 2020
Kemalpaşa OSB 7 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip

Turkishtime ve Halkbank’ın organize sanayi bölgelerinde gerçekleştirdiği ‘Ortak Akıl Toplantıları’nın 25.’si Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde (KOSBİ) düzenlendi. Prof. Dr. Emre Alkin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantıda; KOSBİ’nin potansiyeli, sorunları ve alınması gereken önlemler masaya yatırıldı.
Kemalpaşa OSB’de ilk sanayi tesisleri 1970’li yıllarda kurulsa da, bölgenin resmi kuruluşu 1993 yılında gerçekleştirildi. KOSBİ’nin kurucu ortakları; yüzde 57 hissesiyle EBSO, yüzde 25 ile İzmir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, yüzde 12 ile Kemalpaşa Belediye Başkanlığı ve yüzde 6 ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan oluşuyor.

500’ün üzerinde firma faaliyet gösteriyor
Bin 300 hektar alanıyla İzmir’in en büyük organize sanayi bölgesi olan Kemalpaşa OSB’de, 369’u üretim tesisi olmak üzere 500’ün üzerinde firma bulunuyor. Makine imalat, otomotiv yan sanayii, kimya, gıda, kâğıt, ambalaj, yapı malzemeleri ve elektrik elektronik sektörlerinin ağırlıklı olduğu bölgede; banka, depo, antrepo, lojistik, otel ve akaryakıt istasyonu gibi kuruluşlar da bulunuyor.
27 bin 500 kişinin çalıştığı OSB’de, genişleme projeleri tamamlandığında istihdam sayısının 50 bine, fabrika sayısının ise 900’lere ulaşması bekleniyor. 2,9 milyar doları ihracat, 2,4 milyar doları ithalat olmak üzere toplam 7 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olan KOSBİ, kendi imkânlarıyla 100 milyon liranın üzerinde alt yapı yatırımına imza attı.

10 parametrede görüş birliğine varıldı
Toplantıda, Kemalpaşa OSB’nin hızla değişen küresel rekabet koşullarında güçlü bir oyuncu olabilmesi ve potansiyelini ortaya koyabilmesi için bölge sanayicilerinin katılımlarıyla aşağıdaki 10 parametrede görüş birliğine varıldı:

1. Devlet bir sanayi stratejisi oluşturmalı:
Türkiye’nin kalkınması, sanayinin günümüz koşullarına uygun bir şekilde güçlendirilmesiyle mümkün olabilecek. Ancak, ülkemizde henüz netleşmiş, içeriği ve kapsamı üzerinde herkesin fikir birliğine vardığı bir sanayi stratejisi yok. Bu noktada görev devlete düşüyor. Devletin tüm tarafları bir araya getirerek, uzun vadeli bir sanayi stratejisi oluşturması bekleniyor.

2. Ortak Ar-Ge ve Ür-Ge merkezleri açılmalı:
Bölgede uluslararası markalaşmış firmaların yanı sıra çok sayıda da KOBİ var. Finansal güçleri zayıf olsa da, KOBİ’ler çok başarılı işlere imza atıyorlar. Bu firmaların; klasik üretimden yalın üretime geçebileceği, Ar-Ge ve Ür-Ge yapabilecekleri ortak merkezler oluşturarak, daha teknolojik ve katma değerli ürünler üretmeleri sağlanabilir.

3. Bölge içi iletişim güçlendirilmeli:
Bölgedeki fabrikalar, birbirlerinin yaptığı işlerden habersiz olabiliyor. İşletmelerin ürünlerini sergilediği showroom niteliğinde bir sergi salonunun varlığı, bölge içindeki ticaretin gelişimine büyük katkı sağlayacak. Ayrıca dışarıdan bir yabancı heyet geldiğinde, fabrika fabrika dolaştırmak yerine OSB’nin tanıtımının yapılabildiği ve markalaşmanın artırabileceği bir ortam yaratılabilecek.

4. Demiryolu hattı rantabl hale getirilmeli:
KOSBİ’nin yıllık 3 milyon ton yük yükleme ve boşaltma kapasitesine sahip demiryolu istasyonu var. Ancak, bölge sanayicisi şu anda bu olanağı kullanamıyor ve istasyon atıl bekliyor. Çünkü, demiryolu seçeneği karayolu nakliyesinin 1,5 katı bir maliyete yol açıyor; oysa tam tersi olmalı. Bölge içindeki istasyonların OSB tarafından işletilmesi bu soruna bir çözüm olabilir.

5. İstihdam ofisi daha etkin kılınmalı:
KOSBİ’de hâlihazırda firmaların insan kaynakları ihtiyacını karşılamak üzere İŞKUR onaylı Özel İstihdam Bürosu mevcut. Ancak, bölge sanayicisinin ihtiyaçları doğrultusunda bu büro daha etkin hale getirilmeli ve bölge üyeleri nezdinde tanıtımı yapılmalı.

6. Yiğitler Barajı bir an önce tamamlanmalı:
Aşırı artezyen suyu kullanımı bölge için büyük bir tehlike oluşturuyor. Bölgenin su ihtiyacını karşılamak üzere Yiğitler Barajı yatırımına başlandı. Ancak, ödenek yetersizliği nedeniyle inşaat çalışmaları çok hızlı ilerleyemiyor. KOSBİ yönetiminin Orman Bakanlığı ve DSİ ile imzaladığı protokoller sonucunda baraj için ortaklık söz konusu olabilecek.

7. Lojistik köyün KOSBİ’ye devredilip işletilmesinin önü açılmalı:
Kemalpaşa Lojistik Köyü bölgenin hemen sınırında inşa ediliyor. Lojistik köy kurulduğu zaman bölgenin önemi daha da artacak ve sanayicinin rekabette eli daha da güçlenecek. Ancak, 6-7 yıl geçmesine rağmen lojistik köy için çalışmalar halen sürüyor. Kamu bu işleri çok hızlı götüremediği için lojistik köyün KOSBİ’ye devredilip işletilmesinin önü açılmalı.

8. Bölgeye hafif raylı sistem gelmeli:
30 bin yakın çalışan KOSBİ’ye servis araçlarıyla gelip gidiyor. Bu da, muhtemel trafik kazaları gibi içerdiği çeşitli risklerin yanı sıra, zaman ve kaynak israfına neden oluyor. Bölgeye yönelik toplu ulaşım olanaklarının bir an önce sağlanması, sanayici ve çalışanların rahat bir nefes almasını sağlayacak.

9. Çevre koruma çalışmaları yoğunlaşmalı:
KOSBİ’li sanayiciler, çevre konusunda çok hassas oldukları için bölgede çevreye yönelik çalışmalar yapılmasını da istiyorlar. KOSBİ’nin kurulu olduğu havza; sanayisiyle, arıtma tesisleriyle, konutlarıyla, parklarıyla ve okullarıyla planlanmalı. Bu çerçevede, Nif Çayı’nın ıslah edilmesi ve genel olarak bölgenin yeşillendirilmesi sanayicilerin acil talepleri arasında.

10. İtfaiye teşkilatına ihtiyaç var:
Bölge fabrikalarından birinde yangın çıktığı zaman itfaiye Kemalpaşa ve Bornova’dan geliyor. Bu da, yangınlara zamanında müdahale edilmesi için yeterli olmuyor. KOSBİ yönetimi, itfaiye istasyonu için gerekli arsayı İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis etmiş durumda. Belediye ile yapılan protokol doğrultusunda süren görüşmelerin ivedilikle tamamlanması bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ