Makine Haber

Bizel: “Yakın gelecekte robotlardan beklenen en büyük değişiklik hareket teknolojisi alanında olacak”

Yakın gelecekte robotlardan beklenen en büyük değişikliğin hareket teknolojisi alanında olacağını dile getiren Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, robotların insan hassasiyetinde çalışması gerektiğini ifade etti.

  • 27 Ekim 2021
Bizel: “Yakın gelecekte robotlardan beklenen en büyük değişiklik hareket teknolojisi alanında olacak”

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü tarafından organize edilen ‘Tekno Vac-21’ etkinliğinde öğrencilerle bir araya gelen Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, dijital dönüşüm ve yapay zeka teknolojileri konusunda şirketin yaptığı inovatif çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı. Bizel, Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, ‘Fabrikaların Dijital Dönüşümü’ konulu bir sunum yaptı.

“Robotlardan; ürünün yerini değiştirmesi, hassas, kusursuz ve esnek çalışması beklenecek”
Yakın gelecekte robotlardan beklenen en büyük değişikliğin hareket teknolojisi alanında olacağını belirten Tolga Bizel, robotların insan hassasiyetinde çalışması gerektiğini vurguladı. Bizel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gelecekte yapay zeka algoritmasına sahip robotlardan; ürünün yerini değiştirmesi, hassas, kusursuz ve esnek çalışması beklenecek. Biz de, yapay zeka ile geliştirdiğimiz yeni nesil kolaboratif robotlarla; şirketlerin robotik sistemlerini hızlı, sezgisel ve daha düşük maliyetlerde kurmalarına, hızla değişen iş ortamları ve sosyal ihtiyaçlara esnek bir şekilde yanıt vermelerine imkân sağlıyoruz. Böylece, beklenmedik arızaların önlenmesi ve arızaya yol açacak parçalar hakkında kullanıcıların önceden ikaz edilmesi mümkün hale geliyor. Robotlarımız, geleneksel sistemlere göre güç sensörüyle daha hızlı ve sisteme zarar vermeden çalışıyor ve öğrenerek performansını giderek artırıyor.”

“Robotların herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan çalışması mümkün olabilir”
Robotların herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan çalışmasının mümkün olabileceğini anlatan Bizel, “Robotlarımızın kendi kendilerine karar alıp, tüketici ihtiyaçlarını giderebilecek yetkinliğe sahip olduğu bir gelecek hayal ediyoruz. Mitsubishi Electric olarak, yapay zeka teknolojilerimizi birleştirdiğimiz bir teknolojiye sahibiz. Yapay zeka teknolojileriyle güçlendirilmiş bu yaklaşıma; Mitsubishi Electric’in tescilli AI markası olarak ‘Mitsubishi Electric’s AI creates the State-of-the-ART in technology’ ifadesinin kısaltması olan MAISART ismini veriyoruz. Makine öğrenmesi algoritmasını kullanan bu teknoloji, sensör verilerini analiz ettikten sonra farklı operasyonel durumlar arasında üretim makinesi geçişine ilişkin bir model oluşturuyor. Bu sayede, fabrika ve tesislerde verimliliği artırmak üzere makinelerdeki beklenmedik durumları işaret eden makine anormalliklerinin hızlı ve doğru bir şekilde tespit edilmesi sağlanıyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ