Makine Haber

Akıncı: “Friction Harmonics projemizle TÜBİTAK’ın başarı hikâyesi sayfasında yer aldık”

İki HORIZON 2020 ve üç Eureka projesine tüm tasarım ve üretim süreçlerinde görev alacak şekilde dâhil olmayı başardıklarını aktaran Coşkunöz Holding Ar-Ge Direktörü Volkan Akıncı, Friction Harmonics projeleri ile TÜBİTAK’ın başarı hikâyeleri arasında yer aldıkları için büyük gurur duyduklarını ifade etti.

  • 11 Mart 2020
Akıncı: “Friction Harmonics projemizle TÜBİTAK’ın başarı hikâyesi sayfasında yer aldık”

Coşkunöz Holding, Avrupa Birliği’nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu HORIZON/UFUK 2020 Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı kapsamında yürüttüğü Friction Harmonics projesi ile TÜBİTAK’ın başarı hikâyeleri arasında yer aldı. 2020 yılı içerisinde tamamlanacak proje ile; özel bir kaynak metodu olan sürtünme karıştırma kaynağının birleştirme kusurlarını tespit edebilecek cihazın geliştirilmesi ve dağıtım ağının kurulması hedefleniyor. Mevcut pazarda hâlihazırda yüzde 100 çözümü bulunmayan ‘kissing bond’ hatasının tespit edilmesini sağlayacak cihazın; uzay, havacılık ve otomotiv sektörlerinde kullanılması öngörülüyor.

Akıncı: “En başarılı 10 firma arasına girmeyi başardık”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Coşkunöz Holding Ar-Ge Direktörü Volkan Akıncı, “HORIZON 2020, Avrupa Birliği’nin bilimsel ve uygulamalı araştırma, geliştirme ve inovasyon projelerine destek olmak üzere oluşturduğu bir hibe programı. Biz de, 2017 yılı itibarıyla ortaklı projelerdeki odağımızı Avrupa Birliği fonlarına yönelttik. Ekibimizin network oluşturma konusundaki özverili çalışmaları ve geçmişte yapılan projelere ait çıktıların uluslararası alanda karşılık bulması sonucunda da, iki HORIZON 2020 ve üç Eureka projesine tüm tasarım ve üretim süreçlerinde görev alacak şekilde dâhil olmayı başardık. Bu sayede 2019 yılında, HORIZON 2020 programında Türkiye’nin diğer sayılı firmalarının da içinde olduğu en başarılı 10 firma arasına girmeyi başardık. Bu projeler arasında yer alan Friction Harmonics’te ciddi ilerlemeler kaydettik. 2018’de başladığımız ve bu yılın ekim ayında bitirmeyi öngördüğümüz projemizin TÜBİTAK’ta başarı hikâyesi olarak yer alması bizlere büyük gurur verdi” diye konuştu.

Uzay, havacılık ve otomotiv sektörlerinde kullanılabilecek
Friction Harmonics projesi; Coşkunöz Holding, TWI (İngiltere), RISE (İsveç), Vermon (Fransa) ve IKH (Yunanistan) konsorsiyumu ile yürütülüyor. Proje ile; başta ürün/kazanım sürtünme karıştırma kaynağında oluşan hataların yüzde 100 kontrolünü sağlayacak bir cihazın üretilmesi hedefleniyor. Özellikle mevcut pazarda hâlihazırda bir çözümü bulunmayan ‘kissing bond’ hatasının tespit edilmesini sağlayacak cihaz; uzay, havacılık ve otomotiv sektörlerinde kullanılabilecek. Son montajı Coşkunöz tarafından yapılacak cihazın, Avrupa ve Amerika pazarlarına yönelik ihracatta da olumlu bir etki bırakacağı öngörülüyor.
Coşkunöz Holding ayrıca; cihazın üretim, sertifikasyon ve doğrulama süreçlerinde yetiştirilecek personeller ile bilginin daha hızlı yayılmasını ve kalifiye insan kaynağı potansiyeline değer katmayı hedefliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ