Makine Haber

2022’ye kadar insanların yaptığı 75 milyon işi makineler devralacak

Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde ve Vodafone Business ana sponsorluğunda düzenlenen ‘CEO Club: Yapay Zeka ve Robotik Zirvesi’nde, 2022 yılına dek hâlihazırda insanların yaptığı 75 milyon işi makinelerin devralacağının altı çizildi.

  • 26 Aralık 2019
2022’ye kadar insanların yaptığı 75 milyon işi makineler devralacak

‘CEO Club: Yapay Zeka ve Robotik Zirvesi’, Capital ve Ekonomist dergilerinin öncülüğünde, Vodafone Business ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Etkinlikte, iş dünyasının önde gelen isimleri yapay zeka ve robotik teknolojilerinin iş yapış şekillerine etkisini konuştu.
Etkinlik sponsorluğunu BSH’nin, co-sponsorluğunu GE ve Microsoft’un üstlendiği zirve; Capital Yayın Yönetmeni Sedef Seçkin Büyük , Vodafone Türkiye Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, BSH Bölgesel Dijital Dönüşüm Direktörü Ayşenur Evcil, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve GE Havacılık Birimi Teknoloji Merkezi Başkan Yardımcısı Evrim Erdoğuş’un açılış konuşmalarıyla başladı.
Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen panelde ise; SabancıDx CEO’su Burak Aydın, LC Waikiki Dijital Dönüşüm ve Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Şerafettin Özer ve BSH Bölge IT Başkanı Berke Menekli, ‘Yapay Zeka ve Robotik Dönüşümü Nasıl Yarattı?’ sorusunun cevabını ele aldı.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Yapay Zeka ve Robotik’de Başarı Hikâyeleri ve Gelecek Vizyonu’ konulu panelde de; Denizbank CEO’su Hakan Ateş, Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, Global Ports Holding CEO’su Emre Sayın ve UiPath Avrupa Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen, deneyimlerini ve öngörülerini paylaştı.

Şahin: “Dünyada net 58 milyonluk iş gücü ihtiyacı oluşacak”
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, yapay zekanın Vodafone için müşterilerine mükemmel bir deneyim sunmanın önemli bir aracı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Dünya Ekonomik Forumu’nun ‘Geleceğin Meslekleri Araştırması’na göre; 2022 yılına dek hâlihazırda insanların yaptığı 75 milyon işi makineler devralacak; ama aynı zamanda 133 milyonluk da iş olanağı yaratılacak. Yani yapay zekanın gelişmesiyle birlikte, dünyada net 58 milyonluk iş gücü ihtiyacı oluşacak. Diğer taraftan, efsanevi besteci Beethoven’in tamamlayamadığı 10. Senfoni’yi yapay zekanın bitirmesi ve Beethoven Orkestrası tarafından 28 Nisan 2020’de çalınmasının planlanması; yapay zekanın aslında hayatın her alanına nasıl etki ettiğinin en çarpıcı örneklerinden birini oluşturuyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ