Makine Haber

Bir fikri, prototipi veya hazır bir çözümü olanlar için Borusan Mannesmann’tan yeni girişimcilik merkezi

‘Kolektif İnovasyon Ağı’ (CoIN) adı ile yeni bir girişimcilik merkezini hayata geçiren Borusan Mannesmann; bir fikri, prototipi veya hazır bir çözümü olan kişiler ile şirketin inovasyon ekibini bir araya getiriyor. Böylece, söz konusu fikirlerden yeni ürün ve hizmet geliştirilebiliyor ve farklı çözümler üretilebiliyor.

  • 26 Kasım 2020
Bir fikri, prototipi veya hazır bir çözümü olanlar için Borusan Mannesmann’tan yeni girişimcilik merkezi

62 yıldır otomotivden inşaata, enerjiden makine sektörüne her alanda yüksek teknoloji ürünü borular üreten Borusan Mannesmann, yeni bir girişimcilik merkezini hayata geçirdi. ‘Kolektif İnovasyon Ağı’ (CoIN); teknik, dijital ve ticari alanlarda ezber bozan fikirler üretebilen ve sorunlara yenilikçi çözümler getiren girişimcilerle birlikte çalışma platformu olarak hizmete girdi. Tüm üniversitelere, öğretim üyelerine, araştırmacılara, start-up şirketlerine, özel şirketlere fikir veya çözüm sunan girişimcilere açık olan CoIN platformu; bir fikri, prototipi veya hazır bir çözümü olan kişiler ile Borusan Mannesmann inovasyon ekibini bir araya getiriyor. Böylece, söz konusu fikirlerden yeni ürün ve hizmet geliştirilebiliyor ve farklı çözümler üretilebiliyor.

“İlk aşamada 4 ana konuya odaklanılması planlanıyor”
CoIN’de ilk aşamada 4 ana konuya odaklanılmasının planlandığını açıklayan yetkililer, “Bunlar; borulardaki sızıntıların tespiti, stres ölçümü ve takibi, kaplaması ve bağlantı metotları olarak belirlendi. Sızıntı tespitinde amaç; birçok değişik sektörde kullanılan ve farklı ortamlara maruz kalan boru hatlarının korozyon veya darbe sonucu delinmesi sonucu oluşan anlık sızıntı durumlarını tespit etmek, uygulama ve çözümler sunmak. Stres ölçümü ve takibinde; boruların kullanım esnasında ve yük altında, üzerinde oluşan stresin anlık ölçümlenmesi ile ilgili çözümler ve uygulamaların geliştirilmesi hedefleniyor. Akıllı kaplamada ise; boruların korozyon direncini artıran, sıvı akışını hızlandıran ve/veya smart özellikleri olan kaplama tipleri ve uygulamaların geliştirilmesi amaçlanıyor. Dördüncü alan olan bağlantı metotlarında da; farklı kullanım koşullarına göre tasarlanmış boruların birleştirilmesi için kaynak dışında hızlı ve maliyet avantajlı alternatif çözümler aranacak” dediler.

“En önemli amaç müşterileri memnun etmek”
CoIN’in en önemli amacının; müşterileri memnun etmek ve gelecekteki ürün geliştirme çalışmaları için geri bildirim sağlayabilecek yeterli özelliklere sahip bir ürün geliştirmek olduğunu anlatan yetkililer, şunları söylediler: “Odak alanlarda çözüm geliştiren üniversiteler, araştırmacılar, start-up’lar, şirketler ve girişimciler fikirlerini veya projelerini web adresindeki form üzerinden paylaşabilecekler. Bunun ardından; teknik, dijital ve ticari alanlarda deneyim ve becerilere sahip, Dijital Teknolojilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Muammer Kızılaslan liderliğindeki Borusan Mannesmann inovasyon ekibi, büyük şirketlerin alışıldık temposunun aksine çevik yöntemlerle hızla aksiyon alarak başvuruları gözden geçirecek. Fikir veya çözüm uygulanabilir bulunduğu taktirde, ilgili alanda çalışan uzmanlarla takım oluşturularak ve birlikte prototip için çalışmaya başlanacak. Odak alanları arasında olmayan fakat Borusan Mannesmann’ın işine veya hizmetlerine entegre edilebilir bir fikir veya çözüm gündeme gelirse, bu da inovasyon ekibi tarafından incelenecek. Fikir uygulanabilir bulunduğu takdirde, ilgili alanda çalışan uzmanlarla takım oluşturularak prototip için birlikte çalışma başlayacak. Aynı zamanda; bu alanların dışında kalan, farklı sektörlere yönelik uygulanabilir inovatif fikir ve proje önerileri de, CoIN platformunda paylaşılarak birlikte çalışma imkânı sunuluyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ