Makine Haber

Makine İhracatçıları Birliği, Dijital Terimler Kılavuzu hazırladı

MAİB tarafından çevrim içi hizmete sunulan ve üretim ile ticaret alanları da dâhil olmak üzere dijitalleşmeyle insanların hayatına giren 300’den fazla kavramı ele alan Dijital Terimler Kılavuzu, Türkçeleşmiş terimleri İngilizce ve Almanca karşılıkları ve kaynaklarıyla birlikte veriyor.

Makine İhracatçıları Birliği, Dijital Terimler Kılavuzu hazırladı

Sanayinin ve makine sektörünün dijital dönüşümünü kolaylaştırıp hızlandıracak çalışmalara imza atmayı sürdüren Makine İhracatçıları Birliği (MAİB), olguları kavramlar üzerinden ele alan Dijital Terimler Kılavuzu’nu çevrim içi hizmete sundu. Üretim ve ticaret alanları da dâhil olmak üzere dijitalleşmeyle insanların hayatına giren 300’den fazla kavramı ele alan www.digital-glossary.com, Türkçeleşmiş terimleri İngilizce ve Almanca karşılıkları ve kaynaklarıyla birlikte veriyor.
Nesnelerin interneti, siber fiziksel sistemler, büyük veri, yapay zeka ve ilişkili terimlerin de yer aldığı kılavuzda, 400’e yakın ilişkili kavram da inceleniyor. Dijital Terimler Kılavuzu’nda; iş dünyasının yeni süreçleriyle yeni teknolojik kavramların nasıl buluştuğu ve birbirini tamamladığı sorusunun yanıtları, zengin görsel içerikle ve kullanıcı dostu bir yazılımla sunuluyor.

Karavelioğlu: “Konunun uzmanlarının büyük desteğiyle hazırladık”


Dijital dünyayı oluşturan mekanizmaları ve yeni teknolojik gelişmeleri kavramanın yolunun doğru anlamlandırma ve kavramsallaştırmadan geçtiğini ifade eden MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Uluslararası mecrada oluşarak ülkelerin sınırlarını kolayca aşan dijital terimlerin, endüstriyel kültür ve zihnimizde tam karşılıklarının oluşması için önce doğru anlaşılmaları gerekiyor. Dijital Terimler Kılavuzu’nu bu amaçla ve konunun uzmanlarının büyük desteğiyle hazırladık. Fakat bu tamamlanmış bir iş değil; kaynaklar ve kavramlar çeşitlendikçe her gün yenilenmesi ve genişletilmesi gereken bir çalışma. Dünyayı yakından izleyen teknoloji meraklılarının soru ve katkılarıyla güncellenmeye devam edecek olan kılavuzun hem profesyonellere, hem de genç kuşaklara faydası olacağına inanıyoruz. Türkiye’nin Makinecileri olarak, mesleği veya yaşantısı dijitalleşmeyle kesişen herkesi Dijital Terimler Kılavuzu’na bekliyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ