Makine Haber

Kimya sektörünün ihracat rakamları açıklandı

İKMİB verilerine göre, kimya sektörünün eylül ayı ihracatı 2,3 milyar dolar oldu. Sektörün ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41’in üzerinde artarken; 2021’in dokuz aylık döneminde yapılan kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ise, yüzde 39’luk artışla 18,2 milyar dolara ulaştı.

  • 04 Ekim 2021
Kimya sektörünün ihracat rakamları açıklandı

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün Eylül ayı ihracatı 2,3 milyar dolar oldu. Sektörün ihracatı, geçen yılın eylül ayına göre yüzde 41’in üzerinde arttı. Bu yıl dokuz aylık dönemde yapılan kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı ise yüzde 39 artışla 18,2 milyar dolara ulaştı.

Pelister: “İhracatımızın olumlu ivmeyi artırarak sürdürmesini bekliyoruz”
Eylül ayında geçen yıla kıyasla yüzde 41,71’lik artışla 2,3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdiklerini aktaran İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İlk dokuz aylık sektör ihracatımız yüzde 39’luk artışla 18,2 milyar dolara ulaştı. Üçüncü çeyrekte ihracatımız 6,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken; geçen senenin aynı döneme göre yüzde 37 büyüdü” dedi.
Hammadde tedarikindeki sıkıntı ve yüksek maliyetin devam ettiğini kaydeden Pelister, şunları aktardı: “İhracatçılarımız bu sıkıntılara rağmen üretmeye ve ihracatı artırmaya çalışıyor. Bu yıl ilk dokuz aylık dönemde en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olarak ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz. Dolayısıyla, Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan İhracat Geliştirme Fonu oluşturma çalışmasını ve Eximbank’ın yeniden yapılandırılacak olmasını finansmana ulaşım açısından çok önemli buluyoruz. Son üç aylık dönemde ihracatımızın bu olumlu ivmeyi artırarak sürdürmesini bekliyoruz.”

“Yıl sonuna kadar her ay bir fuar milli katılım organizasyonumuz olacak”
İKMİB olarak ihracatçıları destekleyecek faaliyetlerine devam ettiklerinin bilgisini veren Adil Pelister, “Yıl sonuna kadar her ay bir fuar milli katılım organizasyonumuz olacak. Bu ay Dubai’de BeautyWorld Me 2021, kasım ayında Düsseldorf’ta Medica 2021 ve aralıkta Amsterdam’da PLMA 2021 Fuarı’na katılacağız. Pandemi sonrası bu etkinliklerimizi fiziki olarak yapabilmek, küresel normalleşmenin de en büyük göstergesi diyebiliriz. Amacımız; pandemi sonrası küresel tedarik zincirinde öne çıkan ülkemizin daha iyi noktalara gelmesi ve daha çok ihracat yaparak payımızı artırabilmek” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ