Makine Haber

Endüstriyel tesisler ve yangın konusu İstanbul’da masaya yatırıldı

TÜYAK 2019 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nde; can güvenliğinden yangın riski yönetimine, sigortadan yangın uyarı ve otomatik söndürme sistemlerine kadar endüstriyel tesislerde yangın güvenliğine ilişkin birçok konu uzman kişiler tarafından ele alındı.

  • 05 Aralık 2019
Endüstriyel tesisler ve yangın konusu İstanbul’da masaya yatırıldı

TÜYAK (Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı) tarafından iki yılda bir düzenlenen Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi’nin altıncısı, 4-5 Aralık 2019’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik; yangın güvenliği konusundaki problemleri tartışmak, yangın ve güvenlik sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getirmek ve ilgili yönetmelik ve standartlardaki gelişmeleri açıklamak amacıyla organize ediliyor. Sempozyuma; yangın güvenlik profesyonelleri, ilgili kamu yöneticileri, akademisyenler, tasarım yapan veya uygulayan mühendisler, danışmanlar, sigortacılar, üreticiler, ürün sağlayıcılar ve teknik elemanlar katıldı. İki gün boyunca devam eden sempozyum ve sergide; yangına, sabotaja, depreme, iş kazalarına, çevre risklerine karşı algılayan, uyaran ve çözüm sunan yeni cihazlar tanıtılırken, günümüz teknolojisine uygun koruma ve önleme sistemlerindeki gelişmeler ile tasarım esasları da açıklandı.

Kılıç: “Yılda 400 büyük fabrika yangını yaşanıyor”
Türkiye Yangından Korunma Vakfı ile Yangından Korunma Derneği Onursal Başkanı, TÜYAK 2019 Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, “Ülkemizde kayıtlara geçen yılda yaklaşık 400 büyük fabrika yangını yaşanıyor. Bu yangınların 160 tanesi İstanbul’da gerçekleşiyor. Büyük mal kaybının yanı sıra can kaybına da neden olan bu yangınlarda yılda ortalama 25 kişi hayatını kaybediyor. Fabrika yangınları; özellikle tekstil, plastik, gıda, metal, boya ve petrokimya tesislerinde, genellikle elektrik tesisatındaki sorunlar, gaz sızması, malzeme ya da ekipmanın aşırı ısınması, uygun şekilde depolanmayan yanıcı gaz ve sıvılar, tamirat sırasında kurallara uyulmaması ve periyodik bakımların ihmal edilmesi nedeniyle gerçekleşiyor” dedi.

“Fabrikalara zorunlu sigorta sistemi getirilmeli”
Türkiye’de sigortalanan fabrikaların oranının gelişmiş ülkelere göre oldukça az olduğuna dikkat çeken Kılıç, şöyle konuştu: “Gelişmiş ülkelerde, fabrikaların sigortalanması zorunlu hale getirilmiş durumda ve endüstriyel tesislerin yangına karşı aldığı tedbirler sigorta şirketleri tarafından kontrol ediliyor. Yeterli önlemi almayan ve riskleri fazla olan fabrikaların sigorta primleri artırılıyor.”
İstanbul’da yanan fabrikaların sadece yüzde 40’ının sigortalı olduğunun altını çizen Kılıç, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de fabrikalara zorunlu sigorta sistemin getirilmesi gerektiğini savundu. Kılıç, “Bir fabrika yandığı zaman, bu sadece fabrika sahibine zarar vermiyor; yanan aynı zamanda milli servet. Çalışanlar işsiz kalıyor, müşteriler yitiriliyor. Yanan işletmeden yedek parça ya da malzeme alanlar başka yerden bunları almak zorunda kalıyorlar ve zaman kaybediyorlar. Zorunlu sigorta yangın önlemlerinin alınması demek. Önlemlerin alınması sadece mal sahibini korumak değil; aynı zamanda ekonomiyi, çalışan işçileri, yan sanayii ve ürünlerin alıcılarını korumak” diye konuştu.

“En önemli yangın nedenlerinden biri zamanında yapılmayan bakım-onarım çalışmaları”
Endüstriyel yangınların en önemli nedenlerinden birinin zamanında yapılmayan bakım-onarım çalışmaları olduğunu anlatan Kılıç, “Ancak zamanında yapılmayan bakım-onarım çalışmaları kadar, bu çalışmaları yaparken alınmayan önlemler de, endüstriyel yangınların çıkmasına ve yayılmasına neden oluyor. Yenileme çalışmaları sırasında, özellikle de kaynak ya da lehim çalışmalarıyla bağlantılı olarak meydana gelen başlangıç yangınları, çok kısa bir süre içinde büyük hasarlara yol açan büyük yangınlara dönüşebiliyor. Yanıcı maddelerle döşenmiş objeler ve kolay alevlenen malzemeler, taşan kıvılcımların veya kaynak parçalarının dağılmasıyla isabet alıyor ve yangın genellikle kuvvetli duman oluşumuyla birlikte kısa bir zaman dilimi içinde tüm yanıcı malzemeleri kaplayarak, kurtarılması mümkün olmayan büyük hasarlara yol açabiliyor. Bu gibi durumlarda yangın yerinde genellikle az sayıda bulunan insanlar tarafından, yeterli olmayan araçlarla yapılan söndürme girişimleri de sonuçsuz kalıyor. Bu noktada, önemli olan ortamın yangına karşı güvenli hale getirilmiş olması, erken uyarı ve otomatik söndürme sistemleri ile donatılmış olması” dedi.

“Endüstriyel tesis işletmecileri ve çalışanları bilinçlendirilmeli”
Endüstriyel tesis işletmecilerinin ve çalışanlarının bilinçlendirilmesinin de bir zorunluluk olduğunu aktaran Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, mevcut sistemlerin çalışabilirliklerinin kontrolü ve işletme içindeki görevlilerin yangın anında koordinasyonunun sağlanması için özel bir ‘Acil Durum Yönergesi’ hazırlanması gerektiğini ifade etti. Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu yönergede; her ünitedeki sorumlular, görevliler, yapılacak işler, günlük ve aylık periyodik bakım esasları geniş olarak verilmeli. Bir yangın anında, kim ne yapacağını daha önceden bilmeli. Yangın durumundaki organizasyon şekli de, açık olarak belirlenmeli ve yönerge içinde mevcut önlemler yerleşim projesi üzerinde gösterilmeli. Her zaman söylediğimiz gibi; yangın alınan tedbirlerle önlenir, yapılan tasarımla söndürülür.”

“Deprem sonrası yaşanacak endüstriyel yangınların etkisi yıkıcı olabilir”
Deprem sonrası yaşanabilecek yangınlardan da bahseden Kılıç, deprem sonrasında endüstriyel tesislerde meydana gelen yangınların daha çok sanayi tesislerinde, rafinerilerde, ticari binalarda ve ahşap yapılarda meydana geldiğini söyledi. Türkiye sanayisinin yüzde 60’ının deprem kuşağında yer alan Marmara Bölgesi’nde bulunduğunu belirten Kılıç, deprem sonrası yaşanacak endüstriyel yangınların etkisinin yıkıcı olabileceğine dikkat çekti. Kılıç, “Beklenen İstanbul depremi kış aylarında ve akşam saatlerinde olduğu takdirde, 2 bin 736 yangın olacak ve bunlarda yaklaşık bin 900 adedi kolay söndürülemeyen büyük yangınlara dönüşecek. Bu yangınların yüzde 20’sinin ise; atölye, fabrika ve endüstriyel tesislerde yaşanacağı tahmin ediliyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ