Makine Haber

Aydoğdu: “Yaklaşık 15 milyon dolarlık kiralık makine parkuruna ulaştık”

Kiralama modelinin fırsat maliyeti açısından avantajları olduğunu aktaran Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, işletmelerin çoğu zaman yüksek donanımlı ürünleri satın alırken tam kapasiteyle kullanamadıkları için maliyet konusunda sorun yaşayabildiklerini ve kiralama modeli ile bunun önüne geçtiklerini kaydetti.

Aydoğdu: “Yaklaşık 15 milyon dolarlık kiralık makine parkuruna ulaştık”

İmalatta finansal anlamda yaşanan sorunlar, farklı yenilikçi modelleri de beraberinde getiriyor. Uluslararası ihracat pazarlarındaki rekabetçi konumunu daha da güçlendirmek isteyen işletmeler, Tezmaksan’ın alanında bir ilk olan teknoloji kiralama sistemini tercih ederek, herhangi bir nakit çıkışı olmadan teknolojisini yenileyebiliyorlar. Yatırımın maliyetini bilanço dışına çıkaran kiralama modeli, işletmelerin sadece üretimlerine odaklanmalarını sağlıyor. Kiralama sistemini 2016 yılında hayata geçiren Tezmaksan, günümüzde yaklaşık 15 milyon dolarlık kiralık makine parkuruna ulaştı.

“Müşterilerimize 360 derece hizmet veren teknoloji firmasıyız”
Uluslararası piyasada rekabet eden müşterilerine 360 derece hizmet veren teknoloji firması olduklarını belirten Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Yaşanan kriz dönemleri imalatın önemini her seferinde gözler önüne seriyor. Buna rağmen, bir yandan da yatırımlara devam etmek gerekiyor. Tam da bu noktada kiralama modelimiz devreye giriyor. Tezmaksan olarak, bu alandaki 40 yıllık tecrübemizi stratejik sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerimizle paylaşıyoruz. Teknolojilerimizi firmaların projelerine göre belirliyor, ihtiyacı olabilecek opsiyon ve kapasiteyi sunuyoruz. Böylece, ‘kazan-kazan’ prensibi doğrultusunda ilerleyerek, çözüm ortağı olduğumuz müşterilerimizin üretim süreçlerine destek oluyoruz” dedi.

“İşletmeler ihtiyaçları olan yatırıma daha uygun maliyetlerle ulaşabiliyorlar”
Tezgahlarda satın alma maliyetlerinin birkaç milyon dolara kadar çıktığının altını çizen Aydoğdu, şöyle konuştu: “Kiralama yöntemiyle işletmeler ihtiyaçları olan yatırıma daha uygun maliyetlerle ulaşabiliyor ve herhangi bir nakit çıkışı olmadan teknolojisini yenileyebiliyorlar. Şirketler kiralama bedellerini vergiden düşürebiliyorlar. Yüzde 8-10 arasında payı bulunan makine bakım maliyetleri ise kiralamada sıfıra iniyor. Makinelere düzenli bakım yaptığımız için müşterilerin üretim kayıpları da minimuma iniyor. Dolayısıyla, tezgahlarla ilgili risklerin büyük bir bölümünü kendi üzerimize alarak, müşterimizin imalatına destek veriyoruz. Bu da müşteriye olumlu yansıyor. Hâlihazırda 250’ye yakın farklı modelde makine parkurumuz kiralık olarak çalışmakta olup, Türkiye’nin ihracatını sırtlayan sektörlere hizmet vermekte. Yaklaşık 15 milyon dolarlık kiralık makine parkuruna ulaştık.”

“Kiralama modelinin fırsat maliyeti açısından önemli avantajları var”
Kiralama modelinin fırsat maliyeti açısından önemli avantajları olduğunu aktaran Hakan Aydoğdu, “İşletmeler çoğu zaman yüksek donanımlı ürünleri satın alırken tam kapasiteyle kullanamadıkları için maliyet açısından sorun yaşayabiliyorlar. Kiralama modelimizle bunun önüne geçiyoruz. Bu sayede, tezgah alımı esnasında kullanılan nakit para hammadde alımında ya da farklı yatırımlarda kullanılabiliyor. Böylece, firmalar geleceğe dönük yatırımlarını daha verimli yapabiliyorlar. Ayrıca, proje bazında iş yapan firmalar proje fiyatlamasını da sağlıklı hesaplayabiliyorlar. Burada da, satış mühendislerimizin müşterilerin değişen ihtiyaçlarına uygun önerileri devreyle giriyor” şeklinde konuştu.
En az bir aylık, en fazla 84 aylık kiralama yapmanın mümkün olduğunu kaydeden Aydoğdu; beyaz eşya, havacılık ve medikal, savunma sanayii gibi stratejik sektörlerin kiralama yöntemini tercih ettiğini söyledi. Aydoğdu, ikinci elde kiralamanın çok daha hızlı olduğunu da sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ