Makine Haber

Yiğit: “Pandemi otomasyon yatırımlarına olan ilgiyi artırdı”

2020 yılında firmaların gerekli yatırımları zamanında yapamadıkları takdirde küresel yarıştan kopma riskini yakından hissettiklerini aktaran Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, söz konusu durumun otomasyon sektörünün oldukça hareketli geçmesine olanak sağladığını vurguladı.

Yiğit: “Pandemi otomasyon yatırımlarına olan ilgiyi artırdı”

Şirketler geçen yıl küresel anlamda rekabet avantajını elinde tutabilmek için yeni teknolojilere yöneldiler. Söz konusu durum da, üretim hatlarında otomasyona duyulan ihtiyacı artırdı.
Fanuc Türkiye özelinde 2020 yılını, şirketin güncel faaliyetlerini ve hedeflerini değerlendiren Türkiye ekonomisinin 2020’de yüzde 1,8, yılın son çeyreğinde ise yüzde 5,9 oranında büyüdüğünü ifade eden Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “2020 Aralık ayına göre sanayi üretim endeksi ise aylık bazda yüzde 1,3, yıllık bazda yüzde 9 arttı. Bu rakamlar zorlu geçen bir yıla rağmen sanayi sektörüne umut verdi. Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundaki sanayi sektöründe yaşanan bu büyümede, otomasyon yatırımlarının önemli bir rolü bulunuyor. Şirketler otomasyona yatırım yaptıkça, üretimde verimlilik yükseliyor ve bu da rakamlara yansıyor” dedi.

“Geçen yıl otomasyon sektörü oldukça hareketli geçti”
Firmaların yeni teknolojiler konusunda yetkinlik kazanma baskısını daha fazla hissedecekleri bir döneme girildiğini belirten Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: “Firmalar 2020 yılı içerisinde gerekli yatırımları zamanında yapamadıkları durumda küresel yarıştan kopma, yanlış yatırım yaptıklarında ise rekabetçiliklerini kaybetme riskini yakından hissettiler. Bu durum, geçtiğimiz yıl otomasyon sektörünün oldukça hareketli geçmesine olanak sağladı. Dolayısıyla, beklenenin aksine pandeminin otomasyon yatırımlarına olan ilgiyi artırdığını gördük.”

“Yeni müşteri portföyümüz yüzde 30 arttı”
2020 yılında müşteri kapasitesinde gözle görülür bir artış yaşandığını vurgulayan Yiğit, Fanuc Türkiye’nin yeni müşteri portföyünün bir önceki yıla göre yüzde 30 arttığını söyledi. Yiğit, “Pandeminin doğal bir sonucu olarak en fazla hızlı tüketim, gıda ile kimya sektörü, büyümenin ve yatırımın yoğun gerçekleştiği alanlar olarak öne çıktı. Fanuc ürün gamı dolayısıyla fabrika otomasyonunun farklı alanlarına dokunarak, yine farklı ürün gruplarını ortak bir sistem üzerinden buluşturabiliyor. Bu avantajımızı sektördeki hareketlilikle birleştirerek, yılı hedeflerimizin oldukça üzerinde kapattık. Sipariş anlamında yüzde 187, satış anlamında ise yüzde 167 oranında artış yakaladık” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl CRX serisine yeni modeller ekleyeceğiz”
Geçen yıl 10 kg taşıma kapasitesi ve 2 farklı erişime sahip CRX serisi Light Weight kolobratif robotları pazara sunduklarını hatırlatan Teoman Alper Yiğit, bu yıl CRX serisine yeni modeller ekleyeceklerinin bilgisini verdi. Yiğit, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “CRX serisi piyasaya çıktığı ilk andan itibaren kolay kullanım ve hızlı devreye alma özellikleriyle dikkat çekti. Bu arayüzü sağlayan Tablet Pendant özelliği müşterilerimiz tarafından çok sevildi ve hiç robot kullanmayı bilmeyen bir kişiye bile birkaç saat içinde robot programlayabilme imkânı sağladı. Fanuc bu geri bildirimlerden yola çıkarak, Tablet Pendant’ı tüm modellerde yıl içinde kullanıma sunuyor olacak.”

“Otomasyona olan talep hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğun olacak”
Gelecek 5 yıl içerisinde yeni üretim teknolojilerine yapılacak yatırımların hızlanacağını ve otomasyona olan talebin hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğun olacağını aktaran Yiğit, “Bu doğrultuda mevcut ekibi büyüterek, pazarın ihtiyacına uygun şekilde yeni yatırımlar gerçekleştiriyoruz. 2021 yılında ana hedefimiz son kullanıcılara global üretim trendini sunmak” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ