Makine Haber

Kimya sektörünün 2023 ihracat hedefi 30 milyar dolar

2019 yılında gerçekleştirdiği 20,6 milyar dolarlık ihracat ile tarihi bir rekora imza atan kimya sektörü, 2023’te ihracatını 30 milyar dolara çıkarmayı ve Türkiye’nin yaptığı toplam ihracattan yüzde 13 oranında pay almayı hedefliyor.

  • 08 Ocak 2020
Kimya sektörünün 2023 ihracat hedefi 30 milyar dolar

Kimya sektörü adına 2019 yılını değerlendirmek ve gelecek dönem hedeflerini paylaşmak amacıyla İKMİB (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği) tarafından düzenlenen basın toplantısı; İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İMMİB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri) Genel Sekreteri Dr. S. Armağan Vurdu ve İMMİB Genel Sekreter Yardımcısı Coşkun Kırlıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Pelister: “İhracatta rekor kırdık”
Toplantıda kimya sektörünün yıl sonu ihracatını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Kimya sektörü ihracatımız 2019 yılında tarihi bir rekor kırdı. 2Söz konusu dönemde, 20 milyar dolarlık hedefimizi aşarak, 20,6 milyar dolarlık ihracatla büyük bir başarıya imza attık. Ayrıca, 2019’da 3 milyar doların üzerinde ihracat yapan sektörler arasında yüzde 18,54’lük büyüme ile Türkiye’nin ihracatta en hızlı büyüyen sektörü olduk. 2019’da miktar bazında ihracatımız ise, yüzde 35,83’lük artışla 26 milyon 539 bin ton olarak gerçekleşti. 2019 yılı Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz 1,94 milyar dolarlık ihracatla da, aylık bazdaki ihracat rekorumuzu kırdık. Geçtiğimiz sene boyunca, her ay üst üste Türkiye’nin en çok ihracat yapan ikinci sektörü olarak, kalıcı ikincilik hedefimizi de gerçekleştirdik. Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 11,44’lük bir pay alarak, ülkemize ciddi bir katma değer sağladık. 2020 yılında da, öncelikle Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektörü konumumuzu koruyarak, Türkiye’nin ihracatına ve büyümesine yaptığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz. Bununla birlikte, alt sektörlerimize yönelik çıkaracağımız yol haritaları doğrultusunda faaliyetlerimizi daha geniş kapsamlı gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

“Sektörü dünyanın dört bir yanında başarıyla temsil ediyoruz”


Kimya sektörünün her geçen yıl öneminin daha da arttığını ve büyüme potansiyelinin yüksek, stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Pelister, şunları aktardı: “Kimya sektörü; 2019 yılında açıklanan İhracat Ana Planı’nda, 11. Kalkınma Planı’nda ve Yeni Ekonomi Planı’nda öncelikli 5 hedef sektör arasında yer alıyor. Biz de İKMİB olarak; plastikten boyaya, kozmetikten ilaca, kauçuktan organik ve anorganik kimyasallara kadar 16 alt sektörümüzle birlikte Türk kimya sektörünü dünyanın dört bir yanında başarıyla temsil ediyoruz. Bu kapsamda, 2019 yılı boyunca yaklaşık 500 ihracatçı firmamızın katıldığı 14 milli katılım fuar organizasyonu, 11 yurt dışı fuar ziyareti, 4 info stand organizasyonu, 5 sektörel ticaret heyeti, 12 alım heyeti, 4 TTG (Türkiye Tanıtım Grubu) projesi, 3 seminer, devam eden 7 uluslararası rekabetçiliği geliştirme projesi (URGE) kapsamında 3 URGE heyeti ve 3 URGE eğitimi ve farklı sektörlere ilişkin 6 çalıştay gerçekleştirdik. Bununla birlikte, 8. Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğimizi, İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nin dördüncüsünü ve Endüstriyel Tasarım Yarışması’nı gerçekleştirdik.”

“Bu yıl 22 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz”
2020’de 22 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi hedeflediklerini kaydeden Pelister, “2023 yılında, ihracatımızı 30 milyar dolara çıkarmayı ve ülkemizin toplam ihracatından yüzde 13’lük pay almayı hedefliyoruz. Hedeflediğimiz ihracat rakamına ulaşabilmek için; ihracatçı firmalarımızın finansmana erişiminin kolaylaştırılması, kimya sektörünün dijital dönüşümünün sağlanması, enerji maliyetleri ve ÖTV, konteyner hatlarının oluşturulması, fuar katılım destek oranlarının artırılması, petrokimya tesisi yatırımlarının yapılması konularında sanayicilerimize destek olunmasıyla ilgili Ticaret Bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıklara taleplerimizi iletiyor ve görüşmelerde bulunuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ