Makine Haber

Aslan: “Yeni dönemde dünyanın her bölgesine ihracat gerçekleştirmek zor”

Covid-19 salgını nedeniyle dünyada tedarik zinciri özelinde yeni bir döneme girildiğini ifade eden Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, yeni dönemde dünyanın her bölgesine ihracat gerçekleştirmenin zor olduğunu dile getirdi.

Aslan: “Yeni dönemde dünyanın her bölgesine ihracat gerçekleştirmek zor”

Geçen yılı 21,2 milyon ton ihracatla kapatan Türk çelik sektörü, ‘yeni normal’ olarak adlandırılan dönem kapsamındaki ihracat rotalarını belirledi. Pandemi nedeniyle 2020’nin ilk beş ayında ihracatı miktar olarak yüzde 17,8 oranında daralan sektör, gelecek dönemde de küresel çelik pazarındaki aktif rolünü sürdürmek istiyor.
Küresel ticaret çarklarının kademeli olarak dönmeye başladığını ifade eden Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Aslan, yılın ilk beş ayını ve yeni dönemin hedeflerini şöyle açıkladı: “Salgın nedeniyle dünyada tedarik zinciri özelinde yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde, eskisi gibi dünyanın her bölgesine ihracat gerçekleştirmek zor. İç kaynaklarımıza daha fazla önem vermemiz gereken bir dönemdeyiz; ancak ihracatı da göz ardı edemeyiz. Bu bağlamda; çelik talebi artmakta olan Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika, bu dönemde irdeleyeceğimiz pazarlar olacak.”
Likiditenin tarihin en yüksek, faizlerin de tarihsel olarak en düşük seviyede olduğunu vurgulayan Aslan, “Ülkeler, pandemi döneminde yaşanan daralmayı büyümeye çevirmek için birtakım eylem planları oluşturacaklar. Mevcut küresel sistemde ilerleyebilmek adına bu eylem planlarını uygulamak kaçınılmaz” dedi.

“Haksız uygulamalara karşı hukuk savaşımızı yılmadan sürdüreceğiz”
Avrupa Birliği’nin bir süredir Türkiye aleyhine yürüttüğü korumacılık önlemlerine de değinen Adnan Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “2019’nun ilk beş ayında Avrupa bölgesine 3,5 milyon ton çelik ihraç ederken; 2020 yılının aynı döneminde bu rakam 2,3 milyon tona kadar geriledi. Yaşanan 1,2 milyonluk kayıp, bölgenin kendi pazarını korumak adına almış olduğu haksız kararlardan kaynaklanıyor. ÇİB olarak, yapılan bu haksız uygulamalara karşı hukuk savaşımızı yılmadan sürdüreceğiz. Avrupa Birliği’ni, serbest ticaretten yana Gümrük Birliği ve AKÇT anlaşmamıza uygun davranmaya davet ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ