Makine Haber

Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği, Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti

KOSGEB ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı’na 12 Eylül tarihinde yapılan ziyaretlerde, EMOSAD üyeleri ve sektör üst kuruluşu olan Makine Federasyonu Genel Sekreteri Zühtü Bakır hazır bulundu.

  • 15 Eylül 2022
Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği, Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti

Elektrik Motorları Sanayicileri Derneği (EMOSAD), enerji verimliliğine odaklanan faaliyetlerin hem kamu hem de özel sektör iş birliklerinin artırılması hedefiyle 12 Eylül 2022’de Ankara’da kamu kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti.
KOSGEB ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanlığı’na yapılan ziyaretlerde, EMOSAD üyeleri ve sektör üst kuruluşu olan Makine Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır hazır bulundu.
Enerji krizi ve yüksek enerji maliyetlerinin tüm dünyanın ana gündemi olduğu günümüzde verimli elektrik motorları konusuna olan ilgi arttı. Sanayi ekosisteminde endüstriyel sistemler için enerji verimliliği konularının başladığı noktada elektrik motorları bulunuyor. Türkiye’de Avrupa Birliği regülasyonlarında belirlenen elektrik motorları verimlilik sınıflandırması ve verimlilik değerleri uygulanıyor. Şu anda üç fazlı endüstriyel elektrik motorları için IE3 Premium verimlilik sınıfı bir zorunluluk olarak uygulanmakta. Sektör, 01 Temmuz 2023’te devreye girecek yeni verimlilik değerlerini sağlamak için hazır ve bu tarihten itibaren ilk kez belirli güç aralıklarında IE4 Süper Premium verimlilik sınıfı regüle edilecek.

Türkiye’de verimsiz sınıfta 10 milyon adedin üzerinde endüstriyel motor halen kullanımda
EMOSAD yetkilileri, ülkemizde tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 36’sının endüstrideki elektrik motorlarınca tüketilmekte olduğuna işaret ederek, verimli elektrik motorları kullanımının enerji giderleri ve ülkemizin cari açığı için hayati önemde olduğunu vurguluyor. Yeni satın alınacak yüksek verimli motorların yanında Türkiye’nin sanayi parkurunda yer alan verimsiz elektrik motorlarının dönüşümünün de çok önemli olduğunu dile getiriliyor. Türkiye’de 10 milyon adedin üzerinde verimsiz sınıfta endüstriyel motorun halen kullanımda olduğu tahmin ediliyor.
Verimsiz motorların dönüşümü konusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı önemli destek programları yürütüyor. Bu kapsamda, sahadaki dönüşümü hızlandırmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı KOSGEB üzerinden Yeşil Dönüşüm Destek Programı ile verimli elektrik motoru dönüşümlerinde yüzde 75’e varan destek sağlarken, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Verimlilik Artırıcı Projeler desteği ile yüzde 30’a kadar proje katkısı sağlıyor.


Türkiye’de üretim yapan 13 firmanın ortak çabası ile harekete geçen EMOSAD, Türkiye’deki elektrik motoru sanayinin önemli bir gücü olduğunu ve yüzde 80’e varan yerlilik oranı ile yüksek katma değer sağladıklarını vurguluyor.
EMOSAD yetkilileri, kamu kurumlarıyla yapılan istişarelerde elektrik motoru sektörünün ülkemizdeki verimli motor dönüşümünü sağlayabilecek teknoloji, yeterlilik ve altyapıya sahip olduğunu ileterek görev almaya hazır olduklarını iletiyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ