Makine Haber

Karaçar: “Her şirket için Covid-19 sonrası siber saldırı olasılığı 3,5 kat arttı”

Her şirket için Covid-19 sonrası siber saldırı olasılığının 3,5 kat arttığını ifade eden KPMG Türkiye Teknoloji Danışmanlığı Lideri Alper Karaçar, fidye yazılım saldırısına uğrayan bir şirket için sonuçları düzeltmenin maliyetinin 1 milyon doları bulabildiğini dile getirdi.

  • 05 Mayıs 2021
Karaçar: “Her şirket için Covid-19 sonrası siber saldırı olasılığı 3,5 kat arttı”

KPMG’nin yaptığı araştırmaya göre, pandemi nedeniyle iş süreçlerinin dijitalleşmesi ve uzaktan çalışmanın yaygınlaşması, siber suçluların hayal bile edemeyeceği fırsatlar yaratıyor.
Küresel çapta işletmelerin yüzde 86’sının iş gücünün önemli bir kısmını uzaktan çalışmaya kaydırdığını söyleyen KPMG Türkiye Teknoloji Danışmanlığı Lideri Alper Karaçar, KPMG’nin yaptığı son CEO araştırmasına göre, söz konusu iş modelinin yakın zamanda değişmeyeceğinin anlaşıldığını açıkladı.
Pandemi sonrası devam edeceği anlaşılan yeni çalışma modelinin, şirketler için siber tehditlerin artacağı anlamına geldiğini dile getiren Karaçar, “2020 başından bu yana dünyanın dört yanındaki siber suçlular, bu model nedeniyle ortaya çıkan güvenlik açıklarından faydalanarak saldırı yapabilecekleri ölçeği büyüttüler. Listenin başında, siber suçluların hızlı sonuç aldıkları fidye yazılımlar geliyor. Şirketlerin yüzde 41’i, uzaktan çalışma döneminde artan siber saldırı vakalarıyla karşılaştıklarını söylüyor” dedi.

“WannaCry, siber suç tarihinde bir milat oldu”
İlk büyük fidye yazılım saldırısı olan 2017’deki WannaCry’ın, Europol’e göre 150 ülkede 200 bin bilgisayara bulaştığını hatırlatan Karaçar, şunları söyledi: “Siber suç tarihinde bir milat olan bu saldırı, önlem almamanın bedelinin ne kadar yüksek olabileceğini gösterdi. Fidye yazılımı saldırılarının başarılı olduğu durumlarda somut maliyetler; sistemler kapalıyken yaşanan gelir kaybını, iyileştirme maliyetini, müşteri tazminatını veya davayı içerir. Bazı şirketler fidyeyi ödemeyi seçebilir; ancak bu her zaman verilerin veya sistemlerin serbest bırakılmasıyla sonuçlanmaz. Somut olmayan maliyetlerin ölçülmesi daha zordur ve itibar kaybını içerir. Güven zedelenirse etkisi uzun vadeli olur. Covid-19 sonrası kilitlenme ve uzaktan çalışmaya geçiş dönemlerinde fidye yazılım olaylarında çok büyük artış görüldü. Güvenlik açıkları, ihmal edilmiş süreç ve teknoloji kontrolleri, siber suçlulara kolay bulamayacakları fırsatlar sundu. Dışarıda kullanılan her bilgisayar, ağa ve sistemlere erişim imkânı demek. Risk çok büyük. Uzaktan çalışma modelinde şirketlerin saldırıya uğrama olasılığı normalden 3,5 kat daha fazla. Saldırıların yüzde 21’i e-posta veya kimlik avı yoluyla yapılıyor. Yüzde 29’u uzaktan erişimle gerçekleşiyor. Bir şirket için uğradığı fidye yazılım saldırısının sonuçlarını düzeltebilmesinin maliyeti ortalama 1 milyon doları bulabiliyor.”

“Dijital teknolojilere daha fazla harcama yapmayı planlıyorlar”
CEO araştırmasına katılan şirket yöneticilerinin son aylarda dijitalleşme hızının arttığını belirttiğine dikkat çeken Alper Karaçar, “CEO’lar, bir yıl öncesine göre dijital teknolojilere daha fazla harcama yapmayı planlıyorlar. Yüzde 49’u, yeni teknolojilere yoğun şekilde yatırım yapıyor. Şirketler, dijitalleşme yatırımlarıyla birlikte siber risklere karşı da önlem alarak, olası saldırılara karşı güçlü bir kalkan oluşturmak zorundalar” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ