TürkTraktör, Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartlarına geçiş için hazırlıklarını sürdürüyor

Çevre, enerji ve iklim değişikliği ile mücadele odağıyla sürekli iyileştirmelerine devam eden TürkTraktör, uzun yıllardır ihracatını yaptığı, Türkiye’de ise Nisan 2021’de Faz IIIB ve Ekim 2021’de Faz IV emisyon standartlarına geçişi olacak motorlar için hazırlıklarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

  • 16 Ekim 2020
TürkTraktör, Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartlarına geçiş için hazırlıklarını sürdürüyor

Yerli üretim Faz V emisyon standartlarındaki motorlara sahip traktörlerini Ağustos 2020’de Avrupa’ya ihraç etmeye başlayan TürkTraktör, 2021’de kademeli olarak Türkiye’de yürürlüğe girecek olan Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartlarına geçiş için de hazırlıklarına son hız devam ediyor.
Faz IIIB motorların geçişine hazır olan TürkTraktör, yürüttüğü 5 adet Faz IIIB projesini de tamamladı. Şirket, toplam 3 adet Faz IV projesinin ise çalışmalarını sürdürüyor. Projelerin onayları 2021’de düzenleme yürürlüğe girmeden önce tamamlanacak.

Özüner: “Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2014’ten beri kullanılıyor”
Faz IIIB ve Faz IV emisyon seviyesine sahip ürünlerin Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2014 yılından beri kullanıldığını ifade eden TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Türkiye’de söz konusu emisyon standartlarındaki ürünlere geçişle yaşanacak değişimleri şu şekilde açıkladı: “Bir traktörün tüm fonksiyonlarını sağlıklı şekilde yerine getirmesi için motorunun performansı ve verimliliği çok önemli. Motorun gerekli gücü üretirken kullandığı teknoloji seviyesi, yakıt tüketimi, sağladığı tork ve zor koşullara verdiği tepki çiftçilerimizin en çok önem verdiği konular.”
Yeni faz standartlarına uyum sağlayan motorlarda daha teknolojik bir elektronik yakıt kontrol sisteminin kullanılması gerektiğini kaydeden Özüner, ‘Common Rail’ teknolojisi olarak da bilinen sistemle traktörlerin daha verimli çalışması sağlanırken; üretilen daha fazla tork ve güçle de çiftçilerin memnuniyetinin arttığını vurguladı Özüner, “Ancak tüm bunlardan daha önemli olan nokta, bu emisyon seviyesine sahip motorlar çevre sağlığı ile çevrenin korunmasına büyük bir katkı sağlıyor” dedi.
Türkiye’de Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartlarına geçişle birlikte, tesislerinde yapılacak üretim değişimi konusunda da bilgi veren Aykut Özüner, şöyle konuştu: “Sahip olduğumuz son teknoloji motor üretim tesisimizdeki Faz IIIA motor üretimimizin çok büyük bir bölümünü, Faz IIIB ve Faz IV motor üretimimize kaydıracağız. Buna ek olarak; motorlarımızın Türkiye pazarındaki faz geçişlerine uygun şekilde kademeli olarak tüm ürünlerimizin faz geçişlerini de sağlayacağız. Aynı zamanda, Türkiye traktör parkının neredeyse yarısını oluşturan 25 yaş ve üstü araçların daha çevreci traktörler ile değişimine öncülük etmiş olacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ