Makine Haber

Borçelik, çalışan sağlığını ‘dijital’ olarak da koruyor

Dijital uygulamaları başarıyla kullanan Borçelik, Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi’ni sadece İSG konusunda değil; pandemi süresince çalışanlarını korumak için de kullanmaya başladı. Sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olan sistem, bir hastalık durumunda kimlerin temasta olduğunu da bildirebiliyor.

Borçelik, çalışan sağlığını ‘dijital’ olarak da koruyor

Covid-19 salgınıyla; ‘Çalışanımı korurum, işimi korurum, paydaşımı korurum’ yaklaşımı ile mücadele eden Borçelik, Gerçek Zamanlı Konum Belirleme Sistemi-RTLS ile pandemi sürecinde çalışanlarını korumaya aldı. Belirli senaryolara göre sosyal mesafeyi korumaya yardımcı olan sistem, herhangi bir hastalık durumunda kimlerin temasta olduğunu da bildirebiliyor.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan şirket yetkilileri, “Genellikle bir bina veya başka bir alanda bulunan nesnelerin veya kişilerin gerçek zamanlı olarak konumlarını otomatik olarak tanımlamak ve izlemek için kullanılan bir teknoloji olan RTLS; GPS-Küresel Konumlama Sistemi’ne benzer prensipte çalışıyor. GPS sistemleri kapalı ortamlarda hassas pozisyonlama yapamazken; kapalı ortamda konum takibi için kullanılan farklı teknolojilerin geneline ‘Gerçek Zamanlı Konum Belirleme-RTLS’ adı veriliyor” dediler.

“İlk olarak Kerim Çelik Bursa Çelik Servis Merkezi’nde kullanıldı”
Borçelik’in, RTLS’yi ilk olarak Kerim Çelik Bursa Çelik Servis Merkezi çalışanlarını üretim ve stok alanlarındaki olası tehlikelerden korumak için kullanmaya başladığını kaydeden yetkililer, şunları aktardılar: “Kapalı alana yerleştirilen sinyal toplayıcı antenler, çalışanların baretlerinden bluetooth vasıtası ile gelen sinyalleri toplayarak, özel bir algoritma sayesinde pozisyonları belirliyor. Yaklaşık 40-60 cm hassasiyetle belirlenen pozisyon üzerinden; yasak bölge girişi, yeşil yol ya da çalışan hat bölgesine giriş gibi birçok iş sağlığı ve güvenliği senaryosu yürütülüyor. RTLS ile tanımlı alan ya da yaklaşma ihlalleri konusunda alarmlar oluşturularak, anlık olarak ilgili kişilere e-mail ile bilgi gönderiliyor. Daha sonra bu ihlaller kameralar ile de teyit edildikten sonra, önleyici aksiyonlar alınarak bu ihlallerin tekrarlanmaması sağlanıyor.”

“İlgili amir ve İSG sorumlusuna bilgi e-maili gönderiyor”
Borçelik’in Ar-Ge ve dijital dönüşüm ekibinin, pandeminin başından itibaren söz konusu teknolojiyi; sağlığı korumak ve önleyici bir araç olarak kullanmak için çalışmalara başladığını bildiren yetkililer, “Sistemde belli senaryolar oluşturarak denemelere başlayan ekip, üretim sahası içinde 1,5 metre ve 2 dakika kuralı belirledi. Buna göre; bir çalışan 2 dakikadan fazla başka bir çalışan ya da çalışanlar ile 1,5 metreden daha yakında bulunursa, sistem ilgili amir ve İSG sorumlusuna bilgi e-maili gönderiyor. Ayrıca her temas sisteme kaydedilerek, olası bir hastalık durumunda temaslı kişi listesinin çıkarılmasını sağlanıyor” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ