Makine Haber

İmpram: “35 milyon Euro’nun üzerinde mühendislik ihracatı gerçekleştirdik”

Kuruluşlarından beri geçen 11 yıllık sürede 35 milyon Euro’nun üzerinde mühendislik ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade eden AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, 2019 yılında da hedefledikleri büyük projelerde önemli aşamalar kaydettiklerini dile getirdi.

  • 05 Mart 2020
İmpram: “35 milyon Euro’nun üzerinde mühendislik ihracatı gerçekleştirdik”

Dünyanın en büyük otomotiv mühendislik firmalarından AVL’nin İstanbul’daki merkezi AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye, 2019 yılına ait ihracat başarılarını ve büyüme rakamlarını açıkladı. Söz konusu dönemde yüzde 15’lik büyüme kaydeden şirket, mühendislik ihracatında son 1 yılda yüzde 26’lık bir artış sağladı.

“Başarılı bir yılı geride bıraktık”
Başarılı bir yılı geride bıraktıklarını belirten AVL Araştırma ve Mühendislik Türkiye Genel Müdürü Dr. Serkan İmpram, şirketlerinin kuruluşundan beri geçen 11 yıllık sürede hedeflenen 35 milyon Euro’nun üzerinde bir mühendislik ihracatı gerçekleştirdiklerini aktardı. İhracattaki başarılarını sürdürebilmek için Ar-Ge ve insan kaynağına yönelik yatırımları artırdıklarını ifade eden İmpram, şunları aktardı: “Başarılı çalışmaları hayata geçirdiğimiz 2019’da, hedeflediğimiz büyük projelerde önemli aşamalar kaydettik. Söz konusu dönem, planladığımız hedeflerin önemli bir kısmına ulaştığımız ve 2018’e göre şirket olarak büyüdüğümüz bir yıl oldu. Yılın başında hedeflediğimiz gibi, kuruluşumuzdan bu yana toplamda 35 milyon Euro’luk bir ihracat cirosunu geçtik. Platooning teknolojisi, otonom araç sistemleri, seri üretim seviyesinde otomatik şanzıman kontrol yazılımları geliştirme, otomotiv sektöründe yürürlükteki son seviye emisyon regülasyonlarına göre seri üretime yönelik kalibrasyon geliştirme gibi başarılı projelerle Türkiye’de ilklere imza attık. Özellikle seri üretimde kullanılabilecek şekilde geliştirdiğimiz otomatik şanzıman kontrol algoritmaları, otomatik şanzımanlar için ülkemizde bugüne kadar geliştirilmiş en ileri seviye algoritmalardır. Türkiye’deki iki Ar-Ge merkezimizde, Türk mühendislerinin çalışmalarının bir sonucu olarak, bu algoritmaları içeren yeni nesil SUV sınıfı bir aracı 2019’un başlarında sahaya indirerek testlerini başarıyla tamamladık. Ayrıca, mühendislik çalışmalarını yerli imkânlarla gerçekleştirdiğimiz L2 seviyesindeki ilk otonom aracımızın da testlerine başladık. Otomotiv mühendislik alanında yapılan bu başarılı ve çok yüksek katma değerli çalışmaların Türkiye adına gurur verici olduğunu söylemek isterim.”

“L2 seviyesindeki otonom araç teknolojilerini bir üst seviyeye taşıyacağız”
2019’da L2 seviyesindeki otonom araç teknolojilerini bir üst seviyeye taşımayı planladıklarını belirten Serkan İmpram, yeni dönemde yatırımlarda otonom teknolojilere olduğu kadar; elektrikli araç teknolojilerine ve global otomotiv sektörünün ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmalara da ağrılık vereceklerini ifade etti. İmpram, “Şirketimizin en büyük gücü olan Ar-Ge ve insan kaynağı yatırımlarımız 2020’de de ilk sırada olmaya devam edecek. Son birkaç yılda artış gösteren global Ar-Ge projelerimizin de sayısını artıracağız. Bunun yanı sıra, kuruluşumuzdan bugüne kadarki süreyi kapsayan toplam ihracat ciromuzu da 50 milyon Euro’ya taşımayı planlıyoruz. Aynı zamanda, geçtiğimiz yıl testlerine başladığımız otonom araç projesini de bir üst aşamaya taşımayı hedefliyoruz. Otomotiv sektörünü şekillendirecek olan teknolojilerin geliştirildiği projelerin içinde olmaya ve gerekli yatırım planlarımızı önümüzdeki yıl artırmaya devam edeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi, önümüzdeki yıllarda da Türkiye’de pek çok ilki başaran, kendi alanının en büyük şirketi olmayı ve ülkemizin katma değeri yüksek ihracatının artmasına katkı vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

“Otomotiv dünyası çok büyük bir dönüşümün içinde”
Sektöre ilişkin 2020 yılı değerlendirmelerini de paylaşan Serkan İmpram, şunları söyledi: “Otomotiv dünyası, hibrit/elektrikli araçlar ve otonom araçlara doğru giden yolda çok büyük bir dönüşümün içinden geçmeye başlamış durumda. Özellikle 2020 yılı ve sonrasında, otomotiv sektöründe yeni teknolojilere yapılan yatırımların iyice hızlanacağını ve yoğunlaşacağını öngörüyoruz. Tam elektrikli araçlarda son 10 yılda fiyatları belki de beklenenden hızlı düşen ve düşmeye devam etmesi beklenen bataryalara ek olarak, otomotiv sektörünün yakıt hücrelerine de daha fazla odaklanacağını söyleyebiliriz. İlerleyen yıllarda, özellikle ticari araçlarda yakıt hücresi tabanlı itki sistemi çözümlerinin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Bir yandan bunlar olurken; diğer yandan da otonom sürüş, otomotiv dünyasında önemli değişimleri beraberinde getirecek.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ