Makine Haber

İDDMİB, demir ve demir dışı metaller sektörünün ihracat verilerini açıkladı

Ocak ayında 1,05 milyar dolar ihracat gerçekleştiren demir ve demir dışı metaller sektörü, Şubat ayında ise 1 milyar dolarlık ihracat yaptı. Sektörün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 137,8 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer aldı.

  • 14 Mart 2023
İDDMİB, demir ve demir dışı metaller sektörünün ihracat verilerini açıkladı

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), sektörün 2023 yılı Ocak-Şubat dönemi ihracat verilerini açıkladı. Ocak ayında 1,05 milyar dolar ihracat gerçekleştiren demir ve demir dışı metaller sektörü, Şubat ayında ise 1 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Tecdelioğlu: “İhracatımızda Almanya ilk sırada yer aldı”
Sektörün 2023 yılında ihracata geçen yıla oranla düşüşle başladığını, söz konusu durumu tam tersine çevirmek için çalışmalarını hızlandırdıklarını vurgulayan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Demir ve demir dışı metaller sektörünün 2023 Ocak-Şubat döneminde birim ihraç fiyatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 0,82 artışla kilogram başına 4,78 dolara ulaştı. Sektörümüzün ihracatı aynı dönemde miktar olarak ise 276,4 bin ton seviyelerine geldi. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz bölge olan Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatımız 2023 Şubat ayı itibarı ile 558,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2023 Şubat ayında sektörümüzün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler arasında 137,8 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken, 74,1 milyon dolar ile İtalya ikinci sırada, 50,3 milyon dolar ihracat ile ABD üçüncü sırada yer aldı” dedi.

“İhracatımıza katkı sağlamaya devam edeceğiz”
Tamamlayıcı sektörlerde alüminyumun zirvedeki yerini koruduğunu belirten Tecdelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “2023 Şubat döneminde demir ve demir dışı metaller tamamlayıcı sektör ihracatında alüminyum ürün grubu 393 milyon dolar ile değer bazında ilk sırada yer aldı. Alüminyum sektörünü 205,1 milyon dolar ile demir çelik mamulleri, 187,6 milyon dolar ile metal eşyalar ve 186,1 milyon dolar ile bakır ürün grupları takip etti. Tamamlayıcı sektörümüzde ihracatımızı artırmaya, genel ihracatımıza katkı sağlamaya devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ