Makine Haber

Karavelioğlu: “Makine ithalatındaki hızlı artışı endişeyle karşılıyoruz”

Covid-19 salgınının küresel üretimdeki eksen kaymasını hızlandırdığını vurgulayan Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, bütün dikkatlerini ihracata verdikleri bir dönemde makine ithalatındaki hızlı artışı endişeyle karşıladıklarını söyledi.

  • 10 Mart 2020
Karavelioğlu: “Makine ithalatındaki hızlı artışı endişeyle karşılıyoruz”

Makine sektörü, şubat ayında 1,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Yılın ilk iki ayında toplam ihracatı 2,9 milyar dolar olan sektör, 2019’un aynı dönemine göre ihracatını yüzde 5,2 oranında artırdı.
Makine sanayiinin yılın ilk iki ayında en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler Almanya, ABD, İtalya, İngiltere ve Fransa olurken; sektörün Rusya’ya ihracatı da, geçen senenin aynı dönemine göre değer bazında yüzde 36 arttı. Makine sektörünün en çok ihraç ettiği ürünler soğutma makineleri ile içten yanmalı motorlar olurken; inşaat ve madencilik makineleri, tarım makineleri ve türbin turbojetlerde ihracat artışı yüzde 10’un üzerine çıktı.

“Almanya pazarında yeniden artış sağladık”
2019 yılında ihracat düşüşü yaşanan Almanya pazarında yeniden artış sağladıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, “Covid-19 salgını küresel üretimdeki eksen kaymasını hızlandırıyor. Bugüne kadar kurduğumuz güçlü ilişkiler, daha önce olduğu gibi küresel kriz zamanlarında makine ihracatımıza yine olumlu etki ediyor. Bütün dikkatimizi ihracata verdiğimiz bu dönemde, makine ithalatındaki hızlı artışı endişeyle karşılıyoruz” dedi.
Türkiye’de makine teçhizat yatırımlarının 2020’nin ikinci çeyreğinden itibaren artmaya başlamasını beklediklerinin altını çizen Karavelioğlu, dünya genelindeki resesyon riskine rağmen Türkiye’de güven endekslerindeki yükselişe dikkat çekti. Karavelioğlu, şunları söyledi: “Bu durum sürerse, genel imalat sanayiinde kapasite kullanım oranlarının artmasını ve yeni yatırımlarla ilgili gelişmelerin gündeme gelmesini bekleyebiliriz. Yatırım dönemleri, makine ithalatını körükleyen ve her zamankinden daha dikkatli olunması gereken zamanlardır. Ocak ayında ihracatın yüzde 8,8, ithalatın ise yüzde 16,1 arttığını ortaya koyan TÜİK verilerini kaygıyla izliyoruz. Geçen yıl makine dış ticaret açığını 5 milyar dolara kadar indirmeyi başarmıştık. Bu avantajı olabildiğince koruyacak yeni tedbirler geliştirmeliyiz. Yerli makine kullanımını teşvik eden ve mecbur kılan mevzuatın uygulanmasında katı bir tutum sergilemeliyiz.”

“Küresel markalar bile bile risk alıyorlardı”
Covid-19 salgınının küresel imalat zinciri üzerindeki etkisini de değerlendiren Karavelioğlu, bugüne kadar Çin’de yoğunlaşan endüstriyel üretimin dünyanın ana merkezleri arasında daha dengeli paylaşılacağı bir dönemin hazırlıklarının salgından önce başladığını söyledi. Karavelioğlu, “Ticaret savaşları başlamadan önce küresel makine imalatının yüzde 51’i Asya’da yapılıyordu. Uzak Doğu’da imal ettirdikleri makineleri dünyaya pazarlayan sayısız küresel marka, yatırımlarını buraya kaydırırken bile bile bir risk alıyorlardı. Covid-19 salgını, imalat zincirlerinin rotasını değiştirme planlarını hızlandıracak bir unsur haline geldi” dedi.
Uzak Doğu’da üretilen mamul, yarı mamul, komponent ve hammaddelere erişimin virüs nedeniyle ancak yüzde 50 kapasiteyle sağlanabildiğini belirten Karavelioğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Üretim merkezlerinde coğrafya değişikliği sağlayacak orta vadeli geçiş süreci Türkiye’deki imalatçıları da etkileyecek. Seri üretim yapan büyük işletmelerimiz alternatif zincirler kurana kadar zorlanacaklar. Yan sanayimiz ile özel maksatlı ve ileri teknolojili makineler üreten imalatçılarımız ise, kapasitelerini ve dünya ticaretinden aldıkları payı artıracaklar” diye konuştu.

“Türkiye, makine sektörünün uluslararası itibarını iyi değerlendirmeli”
Küresel makine imalatının gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında yeniden pay edileceği yeni dönemde, Türkiye’nin, makine sektörünün uluslararası itibarını iyi değerlendirmesi gerektiğini ifade eden Kutlu Karavelioğlu, şunları söyledi: “Virüsün tüm dünyayı etkisi altına aldığı iki ayda; Almanya, ABD, İtalya ve Fransa gibi ülkeler bizden daha fazla makine satın aldılar. Rusya’ya satılan makine miktarındaki artış yüzde 45’e yaklaştı. Bu artışın giderek yükselmesi muhtemel. Yaşanan sürecin yurt içindeki yabancı yatırımlara etkisini dikkatle izlemeliyiz. Sektörü cesaretlendirmek ve ölçekleri büyütmek üzere yatırım ve faaliyet ortamını mutlaka iyileştirmeliyiz. İnsan kaynağı geniş, kayıt dışı oranları ihmal edilebilir seviyede olan, piyasası denetim ve gözetim altında tutulan ülkeler büyük avantaja sahip olacaklar. Sermaye, fikri mülkiyet hakları, evrensel norm ve değerler güvence altında olduğu takdirde, bu ülkeler küresel yatırımların yeniden paylaşım sürecinde öne çıkacaklar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ