Makine Haber

Her yönde Y ekseni tornalama

Sandvik Coromant, sadece tek bir takımla karmaşık şekillerin ve yuvaların tornalanmasına yönelik yeni bir yöntemi kullanıma sunuyor. Y ekseni tornalamanın sağladığı avantajlar arasında azaltılmış devir süresi, yüksek parça yüzey kalitesi ve daha stabil işleme uygulaması bulunuyor.

  • 14 Mart 2023
Her yönde Y ekseni tornalama

Sandvik Coromant

Kesici takım ve takımlama sistemi uzmanı Sandvik Coromant, sadece tek bir takımla karmaşık şekillerin ve yuvaların tornalanmasına yönelik yeni bir yöntemi kullanıma sunuyor. Y ekseni tornalamanın sağladığı avantajlar arasında azaltılmış devir süresi, yüksek parça yüzey kalitesi ve daha stabil işleme uygulaması bulunuyor.
Son yıllarda, PrimeTurning ile her yönde tornalama, lineer olmayan tornalama ve interpolasyon tornalama gibi yeni yenilikler sayesinde tornalama alanında muazzam gelişmeler öne çıkmıştır. Sandvik Coromant Tornalama Departmanı Ürün Müdürü Staffan Lundström “Bu gelişmelerin, modern tezgahlardaki gelişen yetenekler ve CAM yazılımıyla birlikte, yeni Y ekseni tornalama yönteminin önünü açtığı söylenebilir” diyor ve ekliyor “Şu anda kullanılan takımlar ve yöntemler ile, bu yeni yöntemin müşterilerimize sunabileceği olanakları keşfetmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Y ekseni tornalama yöntemi nasıl çalışır?
Peki Y ekseni tornalama yöntemi nasıl çalışır? Adından da anlaşılacağı üzere, yeni yöntem Y eksenini kullanır ve işleme sırasında üç eksenin tümü aynı anda kullanılır. Takım kendi ekseni etrafında döner, Y-Z düzlemine işleme için kesici uç yerleştirilmiştir ve frezeleme iş mili ekseni tornalama sırasında enterpolasyon gerçekleştirir. Bu yöntemle, karmaşık şekiller tek bir takımla işlenebilir.
Y ekseni tornalama yöntemi çok sayıda avantaj sağlar. Tek bir takımla farklı özellikleri işleme imkanı sayesinde devir süresi azalır. Ayrıca, takım değişikliği gerektirmemesi “karışım noktaları” riskini, yani bitişik işlenmiş yüzeyler arasındaki düzensizlikleri en aza indirir. Ana kesme kuvvetleri tezgah iş miline yönlendirilir; bu sayede stabilite artarken titreşim riski azalır. Sabit bir giriş açısı, talaş kontrolünü büyük ölçüde iyileştirir ve talaş sıkışmasının önlenmesini kolaylaştırır.

İki yeni takım geliştirildi
Y ekseni tornalama yöntemini desteklemek üzere iki yeni takım geliştirildi. Yeni CoroTurn Prime çeşidi döner miller, flanşlar ve dip boşaltmalı parçalar için uygundur. CoroTurn TR profil işleme kesici uçları ve ray arayüzüne sahip CoroTurn 107 yuvarlak kesici uçlar içeren CoroPlex YT ikiz takımı, yuvalar ve havuzlar bulunan parçalarda kullanıma uygundur.
Özetlemek gerekirse; Y ekseni tornalama, frezeleme iş mili ekseni enterpolasyonu ile aynı anda 3 eksenli tornalama yöntemidir. Yeni takımlar, hızlı kesici uç indeksleme ile esnek 2 eksenli tornalama için kilitli iş miliyle “statik modda” kullanılabilir. Yöntem, tüm malzemeler için uygundur ve tornalama sırasında frezeleme iş mili ekseninin enterpolasyonuna izin veren seçeneklere sahip çok amaçlı bir tezgah gerektirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ