Makine Haber

Gülle: “Corona virüsü şimdiden tedarik zincirinde bozulmalara yol açtı”

Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına ulaşarak ‘rekorlar çıtası’nı bir üst basamağa taşıdıklarının altını çizen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, küresel bir tehdit haline gelen Corona virüsünün, küresel ekonomide ve ticarette yavaşlamaya ve tedarik zincirinde bozulmalara yol açtığını söyledi.

  • 03 Mart 2020
Gülle: “Corona virüsü şimdiden tedarik zincirinde bozulmalara yol açtı”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), şubat ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Söz konusu dönemde ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre yüzde 2,3’lük artışla 14,7 milyar dolar olarak rekor tazelerken; son 12 aylık ihracatta ise 182,1 milyar dolara ulaşıldı.
2019 genelinde net ihracatın büyümeye katkısının 2,3 puan olduğunu ve GSYH’nin yılı pozitif bir büyüme ile kapatmasına çok değerli bir katkı sağladığını vurgulayan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Ülkemiz ekonomisinin ‘dengelenme-disiplin’ dönemini başarıyla tamamlamasında ve pozitif büyümeye bu kadar hızlı dönmesinde ihracatımızın etkili katkısından gururluyuz. 2019 yılını 180,9 milyar dolarla yeni bir Cumhuriyet tarihi rekoru ile tamamlayan ihracatımız, 2020’ye de hızlı girdi. Tüm küresel ve bölgesel gelişmeler ve belirsizliklere rağmen, yeni yılın ilk ayında Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat hacmi rekoru kırılırken; şubatta da Cumhuriyet tarihinin en yüksek şubat ayı ihracat rakamına ulaşarak ‘rekorlar çıtası’nı bir üst basamağa taşıyoruz. Dünya Ticaret Örgütü tarafından verisi açıklanan 62 ülke arasında Türkiye, bu denli zorlu bir küresel ve bölgesel gündem ve küresel ticaretteki sıkıntılı tabloya rağmen ihracatını artırabilen sınırlı sayıda ülke arasında 6. sırada yer alıyor. Küresel ticarete konu olan verilerde dikkat çekici hususlardan biri ise, dünyada en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 ülkeden 9’unun ihracatının gerilemesinin aksine, Türkiye’nin dış satışlarını artırabilme başarısıdır” diye konuştu.

“Proaktif çözümler üzerinde yoğun ve hızlı bir şekilde çalışıyoruz”
Küresel bir tehdit haline gelen Corona virüsü hakkında da değerlendirmelerde bulunan Gülle, şunları söyledi: “Virüs şimdiden, küresel ekonomide ve ticarette yavaşlamaya ve tedarik zincirinde bozulmalara yol açmış durumda. Uluslararası kuruluşlar Çin’in 2020 yılında son yılların en düşük büyümesiyle karşılaşabileceğini ifade ediyorlar. Türk ihraç ürünlerimizin pazarlara intikalinin aksamaması adına da, bakanlıklarımızla birlikte proaktif çözümler üzerinde yoğun ve hızlı bir şekilde çalışıyoruz. Ülkemiz ihracatının en az hasarla bu süreci atlatması için de her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ