Makine Haber

Türkiye’nin ilk hibrit sanayi fuarı WIN Eurasia törenle açıldı

10 Kasım’da düzenlenen törenle kapılarını açan ve 13 Kasım’a kadar devam edecek olan WIN Eurasia Fuarı, bu yıl hem fiziksel, hem de dijital ortamda gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin ilk hibrit sanayi fuarı olan etkinlik, 20 bin metrekarelik alanda 467 firmaya, dijital ortamda da 80 firmaya ev sahipliği yapıyor.

  • 11 Kasım 2021
Türkiye’nin ilk hibrit sanayi fuarı WIN Eurasia törenle açıldı

Hannover Fairs Turkey tarafından düzenlenen WIN Eurasia Hybrid, 10 Kasım’da yapılan açılış töreniyle kapılarını açtı. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık Eş Genel Müdürleri Alexander Kühnel ve Annika Klar ile Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Köckler’in katılımıyla düzenlenen açılış töreninde, iş dünyasını temsilen TİM Başkanı İsmail Gülle ve MAKFED Başkan Yardımcısı Sefa Targıt da yer aldı.

Büyükdede: “Yeşil Mutabakat ve sürdürülebilirlik en önemli konular arasında”
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, imalat sektörünün belkemiğini makinelerin oluşturduğunu, makinesi olmayan ‘emek yoğun’ bir anlayışla günümüz rekabet koşullarında herhangi bir ürünün imalatı konusunda var olmanın çok zor olduğunu söyledi. Makinesi akıllı ve verimli olmayan, üretim hatlarında dijitalleşmeden yoksun imalat dallarının da yok olacağı bir döneme girileceğini vurgulayan Büyükdede, Yeşil Mutabakat ve sürdürülebilirliğin en önemli konular arasında olduğunu belirtti. Büyükdede, “AB’nin başını çektiği küresel kurumlar, artık bir ürünün imalatı sırasında ya da girdileri nedeniyle oluşan emisyonun varlığını bir tür vergiye dönüştürmek istiyorlar. Bu konuyu aslında enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji ile birleştirebiliriz. Sonuçta; yeşil kredi için daha az emisyon yayılması, kaynakların en az düzeyde israf edilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarından istifade edilebilmesi gerekiyor” dedi.

Köckler: “Bu yıl fuarımız ilk kez hem fiziki, hem de dijital ortamda gerçekleşiyor”
Covid-19 pandemisinin yeni iş yapma biçimlerinin deneyimlendiği bir süreç olduğunu ifade eden Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Jochen Köckler ise, şunları aktardı: “Dijital dönüşüm bu anlamda birçok sorunun ortak çözümü oldu. Pandemi sırasında ‘Connection Days’ adlı projemizle dijital etkinliklerin başarısını zaten deneyimlemiştik. Şimdi bu tecrübemizi yılların geleneksel fuar bilgi ve deneyimini birleştirmenin zamanı geldi. Farklı nedenlerle seyahat edemeyen sektör profesyonelleri için WIN Eurasia’ya bir de ‘Hybrid’i ekledik. Bu yıl fuarımız ilk kez hem fiziki, hem de dijital ortamda gerçekleşiyor.”

Kühnel: “Düzenlediğimiz fuarlarda çok şey başardık”
Bu yılın sonundan itibaren görevlerimi Annika Klar’a devredeceğini dile getiren Alexander Kühnel de, “12 yılı aşkın bir süredir Genel Müdür olarak görev aldığım süre boyunca, düzenlediğimiz fuarlarda çok şey başardık. Hepinizle iş birliği yapmak ve sektörlerinize hizmet etmek harikaydı; burada olmak benim için bir onurdu” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ