Makine Haber

Poliüretan sektörü panelde masaya yatırıldı

Putech Eurasia Fuarı kapsamında organize edilen panele poliüretan sektörünün önde gelen isimleri katıldı. Panelde; esnek köpük poliüretanda Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı olan Türkiye’nin, dünya ve bölge için çok önemli bir ülke olmaya devam edeceğinin altı çizildi.

  • 02 Aralık 2019
Poliüretan sektörü panelde masaya yatırıldı

Putech Eurasia 2019 Fuarı kapsamında düzenlenen panelde, poliüretan sektörünün önemli isimleri; sektörün Türkiye’deki yeri, yenilikleri ve geleceğini konuştular. Panele; DOW Türkiye Poliüretan Sistem Evi Direktörü Levent Atmaca, Kimteks Poliüretan CEO’su Cavidan Karaca, Flokser Kimya İcra Kurulu Üyesi Dr. Başar Yıldız, Pürplast Genel Müdürü Mehmet Şişmanoğlu ve Avrupa Esnek Poliüretan Köpük Blok Üreticileri Derneği (EUROPUR) Başkanı Bart ten Brink konuşmacı olarak katıldı.

Brink: “2021’e kadar sektör yüzde 4 büyüyecek”


Dünyada toplam poliüretan pazarının 20-25 milyon ton, esnek köpük poliüretan pazarının ise 8,5 milyon ton seviyelerinde olduğunu ifade eden Avrupa Esnek Poliüretan Köpük Blok Üreticileri Derneği (EUROPUR) Başkanı Bart ten Brink, 2021’e kadar sektörün yüzde 4 büyümesinin beklendiğini aktardı. Dünyada Çin ile Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin büyüklükte aynı orana sahip olduklarını belirten Brink, şöyle devam etti: “Türkiye, esnek köpük poliüretanda Avrupa’nın en büyük ikinci pazarı konumunda. İlk sırada ise Polonya var. Önümüzdeki dönemde, dünya ve bölge için Türkiye çok önemli bir ülke olmaya devam edecek.”

Karaca: “Türkiye’nin ilk 10 aylık ihracatı 60 bin tonu buldu”


Türkiye’nin polüretan ihracatının ilk 10 ayda 60 bin tonu bulduğunu söyleyen Kimteks Poliüretan CEO’su Cavidan Karaca ise, “Poliüretan pazarı büyüyor; ancak fiyat odaklılık sektörün geleceğini tehdit ediyor. Ayakkabı ve terlik tabanı üreticilerinin sayısı artıyor. Türkiye ayakkabı konusunda da bir üretim üssü. Adet artarken, kullanılan birim fiyatlar azalıyor. Ucuzlatmaya yönelik beklentiler var. Ürünün kalitesinin bozulması ayakkabı pazarı için ciddi bir sıkıntı. Beyaz eşya da önemli bir pazar. Enerji sınıfları için ciddi Ar-Ge beklentileri ve ciddi bir maliyet baskısı var. Regülasyonların ve standartların olmaması nedeniyle panel poliüretan konusunda kalitede düşüş görüyoruz. Standart panelden ekonomik panele doğru bir yönelme var” diye konuştu.

Yıldız: “Yetişmiş insan kaynağı konusunda sıkıntı yaşıyoruz”


Türkiye’deki poliüretan sektörünün araştırma-geliştirme konusundaki stratejileri konusunda açıklamalarda bulunan Flokser Kimya İcra Kurulu Üyesi Dr. Başar Yıldız, şöyle konuştu: “Ar-Ge yerine Türkiye’de Ür-Ge yapıyoruz. Üreticiler olarak, müşteri taleplerine hızlı cevap verme ya da bizim içinde olmadığımız yeni bir uygulamaya ürün vermeye çalışıyoruz. Sektör olarak yetişmiş insan kaynağı konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bundan dolayı meslek lisesi ile anlaşıp bir laboratuvar kurduk. Bu kapsamda eğitimler veriyoruz ve lisedeki arkadaşlar da bizimle çalışabiliyorlar. İTÜ’de de bir laboratuvar kurmaya çalışıyoruz.”
Türkiye’de poliüretandan yeni ürünler geliştirilmesi konusunda çalışmaların olduğunu belirten Yıldız, “Ar-Ge’nin çıktısı patenttir. Türkiye’de patent sayısı artmadığı sürece, ne yazık ki realistik yaklaşım olmaz. Elimizden geldiğince Türkiye’de patent üretmemiz lazım. Son 10 yıllık patentleri inceledik ve dünyada belli başlı konularda çalışmalar yapıldığını gördük. Bunlar; hafifletme, yanmazlık, sürdürebilirlik ve geri dönüşüm. Biz de bunlara odaklanmalıyız” dedi.

Atmaca: “Poliüretan çok önemli özelliklere sahip”


Ar-Ge çalışmalarını değer zincirindeki paydaşlarla yaparak başarılı olunabileceğini söyleyen DOW Türkiye Poliüretan Sistem Evi Direktörü Levent Atmaca, “Sektörün pozitif yönde genişlemesini poliüretanın kimyasının avantajlarını korumakla sürdürebiliriz. Poliüretan gerçekten çok önemli bir plastik. Çok önemli özellikleri var. Bunu koruyabilirsek; örneğin çok iyi bir izolasyon malzemesi olmaktan çıkartıp, sadece kaplama ürünü haline getirirsek bu sektörü kaybederiz. Poliüretanı itibarsızlaştıracak tüm gelişmelerden kaçınmamız gerekiyor. Maliyet rekabetinden çıkıp, değer yaratmaya doğru ilerlememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Şişmanoğlu: “Otomotiv sektöründe poliüretanın önemi artıyor”


Türkiye’nin otomotivde son iki yılı düşüşle kapattığının altını çizen Pürplast Genel Müdürü Mehmet Şişmanoğlu da, sektördeki gerilemeyi fiyat odaklı yaklaşımlar yerine yenilikçi yaklaşımlarla hep birlikte aşacaklarını söyledi.
Otomotiv sektöründeki değişimle birlikte poliüretanın artan öneminden bahseden Şişmanoğlu, şöyle konuştu: “Bugün araçlarda poliüretan ağırlığında 25-26 kilolardayız. Poliüretan olmayan parçalar, ağırlık avantajıyla poliüretanla tanışıyor. 2025 yılında, piyasadaki 100 arabanın 75’inin hibrit ve elektrikli araçlar olacağı öngörülüyor. Dolayısıyla, bu bilgiler ışığında poliüretanın geleceği de parlak görünüyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ