Makine Haber

Gök: “Cobotlar, robot pazarındaki payını her geçen gün artırıyor”

Cobotların robot pazarındaki payını her geçen gün artırdığını belirten Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobotların; montajdan boyamaya, paletlemeden paketlemeye, vidalamadan cilalamaya, enjeksiyon kalıplamadan kaynağa kadar akla gelebilecek her türlü uygulamada kullanıldığını söyledi.

  • 16 Aralık 2021
Gök: “Cobotlar, robot pazarındaki payını her geçen gün artırıyor”

Her ölçekten üreticilere esnek otomasyon imkânı sunan cobotlar, küresel pazardaki büyümesini sürdürüyor. Statista verilerine göre, 2020 yılında yaklaşık 600 milyon dolar değerinde olan cobot pazarının, gelecek yıllarda iki katından fazla artması ve 2026 yılında 1,4 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Endüstrideki uygulama alanlarını gelecek yıllarda artıracağı düşünülen cobotların, üreticilerin hayal gücüne bağlı olarak uygulama alanlarının değişebileceği öngörülüyor.

“Akla gelebilecek her türlü uygulamada kullanılıyor”
Cobotların; hızlı kurulumu, kolay programlaması, esnek ve güvenli kullanımıyla robot pazarındaki payını her geçen gün artırdığını belirten Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Cobotlar; montajdan boyamaya, paletlemeden paketlemeye, vidalamadan cilalamaya, enjeksiyon kalıplamadan kaynağa kadar akla gelebilecek her türlü uygulamada kullanılıyor. Risk analizine bağlı olarak hiçbir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlar ile yan yana çalışabilen cobotlar, yeniden programlanabilme özelliğiyle gelecekte daha fazla uygulamada kullanılacak. Son derece hafif olan cobotlar, üretim düzenini değiştirmeden birden çok üretim hattında kullanılabiliyor. Üretim sürecinde ihtiyaç halinde basit bir programlama ile başka bir iş için uygulanabilmeleri üreticiler için verimliliği artırıyor. Düşük enerji tüketimi ve hızlı yatırım dönüşü 220V enerjiyle kullanan cobotlar, yeni bir enerji yatırımına ihtiyaç duymadan tesislere entegre edilebiliyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ