Makine Haber

Safezone Çarpışma Önleme Sistemi ile endüstriyel tesislerde kazasız ve güvenli çalışma ortamı

Wipelot, yaklaşma çarpışma uyarı sistemi Safezone ile iş makineleri, çalışanlar veya ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kazaların önüne geçiyor. Sistem; fabrikalarda, depolarda, forklift ve iş makinelerinin yoğun kullanıldığı endüstriyel tesislerde güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor.

  • 02 Şubat 2021
Safezone Çarpışma Önleme Sistemi ile endüstriyel tesislerde kazasız ve güvenli çalışma ortamı

Wipelot

Karmaşık süreçleri bulunan ve zaman odaklı olan sanayi işletmelerinde ekipmanlar, malzemeler, işçiler ve araçlar sürekli hareket ediyor. Tüm bu üretim sürecini optimize etmeyi sağlayan gerçek zamanlı izleme teknolojileri markası Wipelot, Safezone Çarpışma Önleme Sistemi ile; fabrikalarda, depolarda, forklift ve iş makinelerinin yoğun kullanıldığı endüstriyel tesislerde güvenli bir çalışma ortamına imkân tanıyor. İş makineleri, çalışanlar veya ekipmanlar arasında meydana gelebilecek kaza gibi olumsuz durumları önlemeye yönelik bir yaklaşma çarpışma uyarı sistemi olan Wipelot Safezone; iş makinesi ile işçinin birbirine fazla yaklaştığı durumlarda sesli, titreşimli ve görsel uyarı vererek hem sürücüleri, hem de yayaları çarpışmalara karşı uyarıyor.

Ok: “İş güvenliği ve çalışan sağlığı büyük bir önem taşıyor”


Safezone Çarpışma Önleme Sistemi ile personel ve ekipmanlar için güvenli bir çalışma ortamı oluşturduklarını belirten Wipelot CEO’su Rifat Ok, “Forklift ve çalışanların yakın temas içinde olduğu endüstriyel ortamlarda iş güvenliği ve çalışan sağlığı büyük bir önem taşıyor. Wipelot Safezone Çarpışma Önleme Sistemi ise, iş makineleriyle çalışanlar arasındaki mesafeyi izleyerek kazaları engelliyor. Güvenli, riskli ve tehlikeli alanlar her iş makinesi özelinde farklı olarak tanımlanabiliyor. Personeller; kemerlerinde, ayakkabılarında veya yakalarında taşıdıkları cihazlarla izleniyor. Aynı şekilde iş makinelerine de bu cihazlar yerleştiriliyor. Bu sayede, güvenli yaklaşma mesafesi, ortama ve çalışma koşullarına uygun olarak istenildiği şekilde ayarlanabiliyor. Cihazları taşıyan çalışanlar veya iş makineleri birbirlerine belli bir mesafeden fazla yaklaştıklarında; iş makinesinde sesli ve görsel, işçide titreşimli, kör noktada ise cihazdan sesli uyarının çıkmasıyla olası kazalar önleniyor” dedi.

“Tesislerde iş güvenliği seviyesi artıyor”
Özellikle geriye hareket eden forkliftler veya kör noktalar sebebiyle çok sayıda iş kazasının meydana geldiğini dile getiren Rifat Ok, sözlerini şöyle noktaladı: “Wipelot Safezone Çarpışma Önleme Sistemi sayesinde, endüstriyel ortamlarda meydana gelen iş kazalarının en büyük sebebi olan iş makinesine bağlı çarpışma durumları büyük ölçüde önleniyor ve tesislerde iş güvenliği seviyesi artıyor. Ortama uygun bir alt yapı kurulması halinde iş makinelerinin ve personellerin anlık takibi de yapılabiliyor. Böylelikle, işçilerin nerede olduklarını ve ısı haritalarını görmeye imkân tanıyor. Ayrıca sistem, yasaklı bölgelere giriş yapılması halinde uyarı verebiliyor. Ek olarak; işçiler hareketsiz kaldığında veya düştüğünde cihaz üzerinde bulunan yardım tuşuna basarak, yazılım üzerinden nerede oldukları bilgisini yetkili kişilere otomatik SMS veya e-posta yoluyla gönderebiliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ