Makine Haber

Ford Otosan, Türkiye’nin ilk batarya montaj fabrikasını kurmak için çalışmalara başladı

Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç Ford E-Transit’in üretim sorumluluğunu alan Ford Otosan, elektrikli araç dönüşümünde önemli bir rol oynayacak yeni yatırımını duyurdu. Şirket, batarya montaj fabrikası yatırımını hayata geçirmek için çalışmalara başladı.

  • 02 Aralık 2020
Ford Otosan, Türkiye’nin ilk batarya montaj fabrikasını kurmak için çalışmalara başladı

Türk otomotiv sanayiinin önde gelen şirketlerinden Ford Otosan, elektrikli araçlara dönüşüm sürecinde büyük bir önem taşıyan batarya montaj fabrikasını 2022 itibarıyla Kocaeli’de hayata geçireceğini açıkladı.
Ford’un ‘elektriklenme’ stratejisi kapsamında yeni bir aşamaya geçtiklerini vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şunları söyledi: “Bugüne kadar ülkemiz adına ticari araç üretiminde önemli sorumluluklar üstlendik, mühendislik bilgi birikimimiz ile Ford dünyasında çok önemli bir konuma ulaştık. Otomotiv sanayiinin dönüşümüne öncülük etmek üzere elektrikli araç yatırımlarımıza Türkiye’nin ilk ve tek şarj edilebilir ticari aracı Custom PHEV üretimi ile başlamıştık. Geçtiğimiz günlerde, Ford’un ilk tam elektrikli ticari aracı olan E-Transit’in üretim sorumluluğunu üstlenerek büyük bir başarıya imza attık. Şimdi de, tamamı Ford Otosan mühendisleri tarafından tasarlanan batarya montaj fabrikamızı kurmak için çalışmalara başladık. Böylece, Kocaeli fabrikalarımızın Türkiye’de ilk ve tek entegre araç üretim tesisi olması yolunda önemli bir adım attık.”

“Yazılım mühendisliği yeteneklerimize bir yenisini daha ekliyoruz”


Batarya adımı ile yazılım mühendisliği yeteneklerine bir yenisini daha eklediklerini aktaran Yenigün, “Bu önemli yatırımla batarya montajının ötesinde, donanım ve yazılımsal testleri de kendi mühendisliğimiz ile yerli olarak geliştiriyoruz. Dolayısıyla bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için bir kazanımdır. Bataryası dâhil elektrikli araç üretiminin, geniş bir ekosistemde ülke ekonomisine ve yerli tedarikçiler dâhil sanayimizin dünyada rekabet edebilmesine çok olumlu katkılarda bulunacağına inanıyorum” dedi.

“Otomotiv endüstrisinde hep ilklere imza atmayı başardık”
Ford Otosan’ın 60 yıldır Türkiye otomotiv sanayiinin öncü gücü olduğunu ve ilkleri başardığını kaydeden Yenigün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gururla söyleyebiliriz ki; koşullar ne olursa olsun durmaksızın Türkiye’ye yaptığımız yatırımlarla değer katarken, otomotiv endüstrisinde hep ilklere imza atmayı başardık. 60 yıllık yolculuğumuzda, toplamda 6 milyona yakın araç ürettik ve tüm dünyaya ihraç ettik. Ar-Ge gücümüzle Türkiye’nin ilk yerli üretim motorundan ITOY ödüllü kamyonuna varan birçok başarıya imza attık. Ticari araçta Avrupa’nın en büyük üretim üssü haline geldik. Binlerce aileye istihdam sağladık, sağlamaya devam ediyoruz Türkiye’de en çok yatırım yapan şirketlerden biriyiz. Sadece son 10 yılda 2,5 milyar Euro yatırım yaptık. Hafif ticaride yüzde 71,8 ve ağır ticaride yüzde 79,4’e ulaşan yerlilik oranlarımızla Türkiye’nin en iyisi noktasına geldik. Sadece biz değil; ülkemizdeki otomotiv ekosistemi, yan sanayii ve tedarikçilerimiz de bizimle birlikte büyüdü ve globalleşti. Yerli üretim Transitlerimiz bugüne kadar dünya çapında milyonlarca müşteriye ulaştı. 2022’de de, tam elektrikli ve yerli e-Transitlerimiz Avrupa yollarında olacak. Elektrikli araç yatırımlarımızla, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli başarılara koşacağımıza eminim.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ