Makine Haber

Ford Otosan, kadınların çalışma hayatındaki ‘cam tavan’a dikkat çekiyor

Ford Otosan, iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı projelerle de toplumsal farkındalık yaratan şirket, bu yıl çalışma hayatında fırsat eşitliğinin önündeki en büyük engellerden ‘cam tavan’a dikkat çekiyor.

  • 05 Mart 2020
Ford Otosan, kadınların çalışma hayatındaki ‘cam tavan’a dikkat çekiyor

Çoğu kişinin ya hiç duymadığı, ya da sadece araçlarla özdeşleştirdiği ‘cam tavan’, aslında kadınların iş yaşamında yükselmesini engelleyen en önemli sorunlardan biri. Çalışma hayatında başta toplumsal cinsiyet eşitliği olmak üzere her türlü eşitliğin sağlanması için çalışan Ford Otosan, söz konusu soruna dikkat çekmek için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel bir reklam filmi hazırladı. İş hayatında her 5 kadından 4’ünü etkilemesine rağmen Türkiye’de halen çok bilinmeyen ‘cam tavan’ hakkında bilinçlendirici özelliğe sahip olan film, kadınların ‘cam tavan’ engeli nedeniyle kariyerlerinde ciddi sorunlar yaşadıklarını anlatıyor.

Yenigün: “İş hayatında fırsat eşitliğini destekleyici adımlar atıyoruz”
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “İş dünyasında kadınlara yönelik önyargıların kırıldığı, cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın arttığı bir geleceğin öncüsü olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürürken, iş hayatında fırsat eşitliğini destekleyici adımlar atıyoruz. Kurum olarak hayata geçirdiğimiz düzenlemeler ile tüm çalışanlarımızın eşit fırsatlardan yararlanmasının mümkün olduğu bir ortam yaratmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kadın çalışanlarımızın oranını her yıl artırmaya devam ederken; gerek sahada, gerekse ofislerimizde çalışanlarımızın eşit temsiliyetini önemsiyoruz. Gölcük Fabrikamız, Türkiye’de en çok kadın çalışanın bulunduğu fabrikalar arasında yer alırken, üretim atölyelerimizde çalışanların yüzde 25’ini kadınlar oluşturuyor. Bununla birlikte, kadınların çalışma hayatında güçlenmesinin önündeki önemli engellerden biri görünmeyen önyargılar. Bu önyargıları tespit ederek ortadan kaldırmak için harcanacak çabalar büyük bir önem taşıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle hazırladığımız videomuzun toplumun geniş kesimlerinde ‘cam tavan’ ile ilgili farkındalığı artıracağına inanıyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ