Makine Haber

Kaynak teknolojisi ve kinematiğin mükemmel birleşimi

Öncelikle yüksek teknolojiyle donatılmış kaynak cihazlarıyla tanınan Fronius’un adı geçtiğinde Soğuk Metal Transferi gibi yenilikçi kaynak prosesleri, WireSense gibi akıllı dikiş arama sensörleri veya tamamen yeni DynamicWire tel sürme ünitesi de akla gelmektedir.

  • 08 Mart 2024
Kaynak teknolojisi ve kinematiğin mükemmel birleşimi

Fronius

Dünyanın her yerindeki kaynak uzmanları Fronius markasını yenilikçi kaynak teknolojisiyle ilişkilendirmektedir. Fronius, öncelikle yüksek teknolojiyle donatılmış kaynak cihazlarıyla tanınmaktadır. Ayrıca Fronius’un adı geçtiğinde Soğuk Metal Transferi (CMT) gibi yenilikçi kaynak prosesleri, WireSense gibi akıllı dikiş arama sensörleri veya tamamen yeni DynamicWire tel sürme ünitesi de akla gelmektedir. Ancak sektörde çok az kişi Fronius Welding Automation’ın tek bir kaynaktan otomatik kaynak sistemleri sunduğunu biliyor. Şirket, petrol ve gaz endüstrisinin offshore alanında faaliyet gösteren potansiyel müşterilerin aklında sadece kaplama kaynağı sistemleri için tanınmış bir üretici olarak yer almaktadır.

Oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahip
Fronius tesis inşaatında oldukça eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir. Çelikten sac kesitlerinin kaynak yapımı için 1979 yılında üretilen uzunlamasına dikiş kaynak sistemi bunu açıkça göstermektedir. 1975’ten bu yana geleceğe yönelik potansiyele sahip, sürdürebilir şekilde tasarlanmış kaynak sistemleri geliştirilmektedir. Bu nedenle çözümlerin çoğu, kaynak prosesleri, sensör teknolojisi, yazılım güncellemeleri ve daha fazlası ile donatılabilmektedir. Günümüzde 45 farklı ülkede 2 binin üzerinde aktif müşteride 3.500’ün üzerinde sistem kuruludur. 11 bin metrekareden büyük bir işletme alanında yaklaşık 150 çalışan (sayı artmaktadır), müşterilerin kaynak teknolojisi bakımından karşılaştıkları zorluklarla ilgilenmektedir.
“Soğuk” MAG kaynak prosesi Cold Metal Transfer’in (CMT) geliştirilmesinden bu yana Fronius, kaynak teknolojisinin birçok alanında sürekli olarak teknolojik bir liderlik elde etti ve bu liderliği en modern mekanize ve otomatik kaynak sistemlerine dahil etti. Gelişmiş güç kaynağı teknolojileri sayesinde ark dengesi sağlanır ve kaynağın en mükemmel şekilde yapılması mümkün olur. Modern izleme sensörleri torç yönetimini optimize eder ve iş parçası toleransını dengeler. Son olarak, akıllı veri dokümantasyon yöntemleri ile kaynak prosesi daha verimli hale getirilebilmektedir.

Ciddi ekonomik fırsatlar sunuyor
Kolaboratif robotlar, akıllı sensörler, veri yönetimine dair yazılım çözümleri ve çevrimdışı programlama ile kaynak simülasyonu, parti boyutu 1’den başlayan tüm üretim firmalarına kaynak sektöründe ciddi ekonomik fırsatlar sunuyor. Bu sebeple Fronius robotlu kaynak hücreleri sadece holdingler için değil, küçük ve orta büyüklükte şirketler için de randımanlıdır.
Müşteri ile beraber kaynak teknolojisi ihtiyaçları birlikte değerlendirilir. Bundan sonra kişiselleştirilmiş bir çözüm tasarlanır. Bunun için standart hale getirilen parçalardan oluşan oldukça kapsamlı bir modüler sistem mevcuttur. Kaynak sistemlerinin satışını, yapılabilirlik çalışmasından başlayıp planlama, mühendislik, üretim ve devreye alma aşamalarına uzanan bir proje kapsamında değerlendiriyoruz. Tüm bu süreç boyunca müşterilerimizin tek iletişim adresi bulunmaktadır: Proje yöneticisi. Kendisi projenin tüm süreciyle ilgilenmekte olup, ilgili tüm birimler ile müşteri arasında bir arayüz görevi görmektedir. Süreçlerin aksamadan ilerlemesini, iş birliğinin gelişmesini sağlar ve projelerin başarıyla sonuçlanmasını garantiler.

Tek kaynaktan otomasyon
Neredeyse her proje, mühendislik sürecinin tamamını belirleyen bir yapılabilirlik araştırması ile başlar. Bu araştırma, teknolojik ve ekolojik olarak bireysel bir çözümün temelini oluşturur. Kaynak teknolojisinin kinematik bütüne entegrasyonu, şu faktörlere bağlıdır: Yapı parçası koşulları, proses hassasiyeti ve ekonomi̇kli̇k. Robotlar, sensörler, germe veya raf sistemleri gibi özel bileşenleri, Welding Automation tarafından nitelikli iş birliği ortaklarından temin edilir.

Çevrimdışı programlama ve simülasyon yönetimi
Fronius, tüm sistem bileşenlerinde yüksek oranda bir kontrol ve optimum ortak çalışmayı mümkün kılan yazılım çözümleri ile çalışmaktadır. Pathfinder sayesinde, tüm müşterilere kaynak sistemlerinin verimliliğini ciddi ölçüde artıran çevrimdışı bir programlama ve simülasyon çözümü sunulmaktadır. WeldCube kaynak verilerini analiz etmek için programlanmıştır. Bu yenilikçi yazılım, kaynak verilerini eksiksiz bir şekilde kaydetmekte, kaynak dikişlerini yeniden üretilebilir hale getirmekte ve optimizasyon potansiyelinin ve bakım aralıklarının tanımlanmasını desteklemektedir.
Fronius Welding Automation, bir kaynak sisteminin en başından başlayarak tüm kullanım ömrü boyunca dünya çapındaki müşterilerinin yanında yer almaktadır: Planlamadan fizibilite araştırmalarına, kaynak denemelerinden, devreye almaya, kullanıcı eğitimine, uzaktan bakıma, kalibrasyona, önleyici bakıma ve alanda bakım çalışmalarına kadar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ