Makine Haber

Eroğlu: “YEKDEM’deki indirim; yatırım, üretim ve istihdama olumlu yansıyacak”

Sanayicinin faturasına yansıtılan YEKDEM bedelinde yüzde 67’ye varan indirimin; yatırım, üretim ve istihdama olumlu bir şekilde yansıyacağını ifade eden PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, alım garantilerinin dolardan TL’ye çevrilmesinin maliyetleri düşüreceğini dile getirdi.

Eroğlu: “YEKDEM’deki indirim; yatırım, üretim ve istihdama olumlu yansıyacak”

Sanayicilerin Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedeliyle ilgili tepkisi olumlu yanıt buldu. Yenilenebilir enerji yatırımları daha önce dolar bazlı desteklenirken, artık Türk Lirası’na bağlanacak. Ayrıca, düzenlemeyle bugünkü kurlarla kilovatsaat başına 97 kuruş destek alan güneş santrallerine uygulanan destekleme fiyatları yüzde 67’lik azalışla 32 kuruşa geriledi. Halen 53 kuruş ödenen rüzgâr santrallerine verilen destek yüzde 40’lık düşüşle 32 kuruşa çekilirken; hidroelektrik santrallerine verilen 53 kuruşluk destekleme fiyatı yüzde 25 azaltılarak 40 kuruş seviyesine düşürüldü. Yenilenebilir enerjiye verilen destek fiyatının düşürülmesi, sanayicilerin faturalarına yansıyan rakamların düşmesi anlamına geliyor.

“Yeni düzenleme sanayicinin taleplerine uygun şekilde yürürlüğe girecek”
YEKDEM bedelinin sanayici üzerinde ciddi bir baskı oluşturduğuna dikkat çeken PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) Başkanı Yavuz Eroğlu, aylardan beri TOBB, sanayi odaları ve sivil toplum örgütleri ile iş birliği halinde YEKDEM’de değişikliğe gidilmesi gerektiğini savunduklarını anımsattı. Yeni düzenlemenin sanayicinin taleplerine uygun şekilde yürürlüğe girecek olmasından memnun olduklarını söyleyen Eroğlu, “Sanayici olarak temiz enerjiden yanayız; fakat yenilenebilir enerji yatırımlarının, sanayicinin sırtına yüklenmesinin artık sürdürülebilir olmadığını savunduk. Pandemi döneminde yavaşlayan çarklara bağlı düşen elektrik tüketimine rağmen yüzde 100 artan YEKDEM bedeli nedeniyle sanayicimizin faturaları yine yüksek geliyordu. Bizler de, YEKDEM bedelinden kaynaklanan bu artışlara kalıcı çözüm önerimizi aylardır kamuoyuyla paylaşıyorduk. Ülkemizdeki yenilenebilir enerji yatırımlarının bir noktaya geldiğini ve bu yatırım maliyetlerinin artık sanayicinin sırtına yüklenmemesi gerektiğini ifade ediyorduk. Devletin, yenilenebilir enerji yatırımlarına sağladığı desteğin dolar yerine, TL bazlı olmasına dönük talebimizin yeni düzenlemede yer almasını memnuniyetle karşıladık. Öte yandan, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim yatırımlarına verilen kilovatsaat (kWh) başına fiyat alım garantisi tutarlarının yüzde 67’ye varan oranlarda düşürülmesini de, sanayicinin, faturasına eklenen YEKDEM bedeline düşüş olarak yansıyacağından olumlu karşılıyoruz” dedi.

“Sanayicimizin finansman maliyetlerine olumlu yansıyacak”
Üretimdeki en önemli maliyet kalemlerinden birinin enerji harcamaları olduğunu vurgulayan Eroğlu, şunları aktardı: “İçinden geçtiğimiz bu zor süreçte firmalar bir yandan yetersiz işletme sermayeleri, tahsilat güçlükleri, talep yetersizliği ve bankalardan krediye ulaşma güçlüğü yaşarken; diğer yandan da ödemek zorunda kaldıkları yüksek faiz oranlarının baskısı altında eziliyorlar. Ürettikleri ürünleri ancak 6 aya varan uzun vadelerle satabiliyorlar. Buna karşın, elektrik bedellerini aylık ödüyor ve zaten sınırlı olan işletme sermayesi daha da zora giriyor. Dolayısıyla, YEKDEM bedellerinin düşürülmesiyle azalacak enerji faturalarının, sanayicimizin finansman maliyetlerine olumlu yansımasını bekliyoruz.”

“Elektrik fiyatları ile yatırım ve istihdam arasında doğrudan bir ilişki var”
Elektrik fiyatları ile yatırım ve istihdam arasında doğrudan bir ilişki olduğunu dile getiren Eroğlu, “Belçika’da 2018 yılında Leuven Üniversitesi’nin yaptığı ‘Elektrik Fiyatlarının İmalat Sanayine Etkileri’ adlı raporda, elektrik fiyatları ile yatırımlar ve istihdam arasında bir ekonomik model oluşturulmuştur. Bu modele göre, elektrik fiyatlarındaki yüzde 1’lik bir düşüş (diğer tüm koşullar aynı kalmak şartıyla) yüzde 0.30 ekstra istihdam yaratırken; yüzde 0.55 ekstra imalat yatırımına sebep oluyor. Sanayide 5,4 milyon kişi istihdam edildiği düşünülürse, döviz bazında yüzde 10’luk bir artış; yüzde 3’lük bir istihdam kaybı ve yüzde 5,5’lik bir yatırım kaybı anlamına geliyor. Bu veriler de gösteriyor ki; sanayi elektriği fiyatlandırılırken ülkeler arası enerji fiyatlarının takibi, kişi başı GSMH ile elektrik fiyatları korelasyonu hesaba katılmalıdır. Özellikle enerjiyi yoğun kullanan demir, çelik ve kimya gibi sanayilerle ilgili enerji fiyatları belirlenirken, etki ve rekabet analizleri yapılmadan dramatik artışlara gidilmemesi gerekiyor. Çok düşük marjlarla çalışan sanayi kuruluşları, YEKDEM’deki yüzde 67’ye varan düşüşlerden pozitif yönde etkilenecektir” ifadelerini kullandı.

“Yatırımları daha verimli hale getirecek”
YEKDEM’le ilgili yeni düzenlemenin, yenilenebilir enerji yatırımlarını disipline ederek daha verimli hale getireceğini de savunan Yavuz Eroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Desteklemenin ilk başladığı yıllarda döviz bazlı ve alım garantili şekilde başlamıştı; ancak şimdi verilen destek yüzde 67’ye varan oranlarda düşürüldü ve TL’ye bağlandı. Dolayısıyla, artık yatırımlar çok daha fazla fizibil düşünülerek yapılmalı. Artık santralleri güneşin ve rüzgârın en fazla olduğu doğru noktalara yatırımlar kanalize edilmeli. Bütün bunlar bize yenilenebilir enerji yatırımlarında daha verimli bir politika izleme zorunluluğu getiriyor. Bu durum, ülke kaynaklarının çok daha verimli kullanılması anlamında oldukça doğru bir strateji olacaktır.”

“Yeni adımlar da bekliyoruz”
YEKDEM ile ilgili taleplerine kulak veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na yeni düzenlemeden dolayı teşekkür eden Eroğlu, söz konusu düzenlemenin devamı olarak yeni adımlar da beklediklerini ifade etti. Eroğlu, “Türkiye’de elektrik fiyatları belirlenirken, sanayi elektriği konutlardaki elektrik bedelinden daha yüksek tutulmuş. Bu akla yatkın bir politika değil. Sanayi elektriğinin konuttan ucuz olması lazım ki; sanayimiz rekabetçi olsun, sürdürülebilir istihdam yaratsın ve böylece, hane halkı da işsiz kalıp elektrik parasını dâhi ödeyemez hale gelmesin. Sanayici elektriğe daha uygun fiyatla ulaştığında; bu durum üretim ve ihracata olumlu yansıyacak, yerli üretimi güçlendirirken ithalatın da azalmasını sağlayacak. Daha fazla istihdam, daha çok kazanç, daha çok harcama ile birlikte ekonominin çarkları da hızlanacaktır. Aksi durumda ise, ülkemiz enerji maliyetlerinin üretime pozitif yansıdığı ülkelerden ithalat yapmak durumunda kalır. Bunun sonucunda da; sanayici dünyadaki diğer firmalarla rekabet edemez, ihracat azalır, birçok sanayi tesisi kapanır, işsizlik rakamları artar ve bu da ekonomik olarak ciddi bir çıkmaza girmemize yol açar” diyerek sözlerini tamamladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ