Makine Haber

Cobotlar, geleceğin çalışma modelini bugünden inşa ediyor

Kolaboratif robotlar, tüm dünyada farklı üretim alanlarında büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. Programlanması kadar kullanılması da kolay olan ve insanla birlikte çalışmaya imkân tanıyan cobotlar, gelişen yazılımsal süreçleri ve mekanik donanımlarıyla üretimde performans ve verimliliği artırıyor.

Cobotlar, geleceğin çalışma modelini bugünden inşa ediyor

Mitsubishi Electric

İnovasyon piramidinin şu anda son kademesinde yer alan cobotlar, insan ve robot iş birliği sayesinde geleceğin çalışma modelini bugünden inşa ediyor. Sektörlerin iç dinamikleri, farklı ihtiyaç ve beklentileri dolayısıyla iş birliğine dayalı çalışan cobotlar, sanayiden hizmet alanlarına kadar birçok sahada esneklik sağlıyor. Sezgisel metotlar aracılığıyla programlanan cobotlar, kendilerine gösterilen bir hareketi öğrenip tepkiyi hatırlayabildiği için çalışma döngüsünü kolayca tamamlıyor.
Tek bir kasadan oluşmasına karşın birden fazla hareketi sürekli olarak yerine getirebilen ve insan iş gücüne efektif bir fayda sunan cobotlar, bu sayede esnekliğe ek olarak üretim proseslerinde hız ve verimlilik sağlıyor. Sadece üretim hattında değil, farklı birçok hizmet ve ürün alanında da kullanılan cobotlar, sistem mekaniği gereği aynı hareketi çok kez tekrar edebildiğinden insanın yüzlerce katı iş yapabiliyor ve işletmelerin üretim kapasitesini artırarak rekabet avantajı sunuyor.
Mitsubishi Electric, farklı sektörlere çözüm sağlayan Melfa Assista cobotları ile insan gücü için optimize edilen desteğin yanı sıra, kısa ve uzun vadede yatırım getirisi sunuyor. Ayrıca, kesintisiz üretim ve standardize edilmiş kalite sağlıyor.

Operasyon düğmeleri ile el paneli ihtiyacı ortadan kalkıyor
Kolay programlama ve sistem konfigürasyonu sayesinde, en basit işlerden en kompleks yapıdaki uzmanlık gerektiren faaliyetlere kadar her alanda çalışan Melfa Assista, pratik şekilde komutu alma ve uygulama özelliğiyle dikkat çekiyor. İnovatif ayrıcalıklarıyla endüstriyel alanda fark yaratan teknoloji, kolay kontrol ile insan iş gücünün doğru noktalara kanalize edilmesine yardımcı oluyor. Robot kolundaki işlem düğmeleri Melfa Assista’nın kolayca kontrol edilmesini sağlarken, programlama ve öğretim için el paneli ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Operatörlere daha pratik ve sezgisel bir metodoloji sunuyor
Profesyonellerle birlikte çalışan ve en zorlu görevleri üstlenen Melfa Assista, RT Visual Box (mühendislik yazılımı) ile operatörlerin tutucuları gibi çevre ekipmanları sezgisel ve kolay bir şekilde kurmasını sağlıyor. Melfa Assista kurulum sihirbazı, operatörlere daha pratik ve sezgisel bir metodoloji sunuyor. RT-Visual-Box ile programları görsel olarak oluşturabilmeyi sağlayan Melfa Assista, karmaşık süreçleri nötralize ederken, kullanımı sırasında uzmanlık bilgisi de gerektirmiyor. Teknolojisinde yer alan görsel programlama yazılımı, ‘görsel destekli öğretim’ sunan arayüzü sayesinde operatörlerin robotu kolayca programlayabilmelerine imkân tanıyor.

Üretim sahalarında maksimum fayda elde edilebiliyor
Söz konusu cobotlar olduğunda birçok kişinin zihninde soru işaretlerine neden olan hız sınırlaması, bu teknolojilerin kullanım alanlarını daraltabiliyor. Oysa Mitsubishi Electric, kolaboratif robotlara insanların yanında çalışmadığı zamanlarda yüksek hızda çalışma modu sunarak, cobotların standart bir endüstriyel robot olarak hassas ve hızlı kullanılabileceğini kanıtlıyor. Kullanıcılar, RT VisualBox ve RT Toolbox3 yazılımlarıyla canlı üretime geçmeden önce cobotların istenilen performansı sağlayabilmesini simüle ederek teyit edebiliyorlar. Üstelik, olası durumlar karşısında cobotların performans ve hassasiyeti ayarlanarak, üretim sahalarında maksimum fayda elde edilebiliyor.

Uygulamaların kolayca kurulup yapılandırılmasını sağlıyor
‘Melfa Robot Partners’ olarak bilinen bir grup kuruluş tarafından geliştirilen tutucular, parmaklar, görüş ve diğer çevre birimleri gibi çok yönlü bileşenleri sunan Melfa Assista; bu araçlar aracılığıyla uygulamaların kolayca kurulup yapılandırılmasını sağlıyor. Bu özelliği sayesinde, otomatik yönlendirmeli araçlardan otonom mobil araçlara kadar birçok ekipmanın bir parçası olarak veya mobil robot olarak serbestçe hareket edecek şekilde yapılandırılabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ