Makine Haber

İşten çıkarma yasağı bir kez daha uzatıldı

17 Nisan’da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere bir aylığına uzatılmıştı. 4 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre ise, işten çıkarma yasağının 17 Eylül 2020 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına karar verildi.

  • 04 Eylül 2020
İşten çıkarma yasağı bir kez daha uzatıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, 4857 sayılı İş Kanunu’nda işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemeyi içeren geçici 10’uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen süreler 17 Eylül’den itibaren iki ay daha uzatıldı.
İstanbul Sanayi Odası (İSO), konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “İş Kanunu’na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin; ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, üç ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı. İşverene, çalışanı üç aylığına ücretsiz izne ayırma imkânı veren geçici maddede, Cumhurbaşkanına bu süreleri, 30 Haziran 2021’e kadar her defasında en az üçer aylık sürelerle uzatma yetkisi verilmişti. 17 Nisan’da uygulanmaya başlayan işten çıkarma yasağı, 17 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere bir aylığına uzatılmıştı. 4 Eylül 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre ise, işten çıkarma yasağının 17 Eylül 2020 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına karar verildi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ