Makine Haber

Ericsson, geleceğin teknolojilerini keşfetmek isteyenleri buluşturdu

Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın açılışının birinci yılında, ‘Ericsson Araştırma Etkinliği’ adı ile bir etkinlik gerçekleştirildi. Kuruluşun araştırma faaliyetleri kapsamındaki 11. ülke laboratuvarı olan Türkiye Araştırma Laboratuvarı 2018 yılında kapılarını açmıştı.

  • 22 Kasım 2019
Ericsson, geleceğin teknolojilerini keşfetmek isteyenleri buluşturdu

Ericsson, Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın açılışının birinci yılında sektör temsilcilerini bir araya getirdi. ‘Ericsson Araştırma Etkinliği’ adı ile düzenlenen etkinliğe; Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve İsveç Başkonsolosu Peter Ericson’un yanı sıra, akademisyenler, operatörler, KOBİ’ler, kamu kurumları ve Ericsson Araştırma yöneticileri de katıldı.
Etkinlik kapsamında, gelecek 10 yılı şekillendirecek bilişim teknolojileriyle ilgili en yeni araştırma konuları ve araştırma sonuçları da paylaşıldı. Etkinlikte; ‘5G Evrimi ve Ötesi’, ‘Sıfır Dokunuş Otomasyon’, ‘Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ ve ‘Güvenlik ve Güvenilirlik’ konularını içeren çeşitli paralel teknoloji oturumları da gerçekleştirildi.

Yalçın: “Türkiye’nin geleceğine öncülük edecek”


Ericsson Araştırma Türkiye Laboratuvarı’nın, teknolojik bilgi anlamında geleceğe katkı sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın, “Kurduğumuz bu laboratuvarı, ülkemizin teknolojik yükselişine katkı sağlayacak en önemli adımlardan biri olarak değerlendiriyoruz. Laboratuvar, yenilikçi çalışma konuları ile Türk araştırmacılara bilimsel makaleler ve patentler yayınlama fırsatı sunuyor; global ölçekteki araştırmalara ve standartlara ise doğrudan katkıda bulunuyor. Bu laboratuvarın; Türkiye’nin geleceğine, girişimci ruhuna ve büyük yeteneklerin ortaya çıkmasına öncülük edeceğine inanıyorum” diye konuştu.

Kacır: “Ülkemiz için son derece önemli”


Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ise, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Ülkemiz için son derece önemli olduğunu düşündüğüm Ericsson Araştırma Laboratuvarı’nın ilk yılında böyle bir etkinlikle sizlerle birlikte olmaktan memnuniyet duyuyorum. 82 milyon kişinin yaşadığı büyük bir ülke olan Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyasladığımızda 10-15 yaş daha genç bir nüfusa sahip. Bunun Ar-Ge ve inovasyon alanında en önemli avantajlarımızdan biri olduğunu düşünüyoruz. Bugün burada olmamızı sağlayan, Ericsson’ın dünyada yürüttüğü ileri düzey araştırma çalışmalarından birini de Türkiye merkezli olarak yürütmesine vesile olan ‘TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı’ bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Küresel düzeyde araştırmalarını Türkiye’de yapan firmalara yenilerini eklemeyi hedefliyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ